Reklama

Geopolityka

Litewscy żołnierze jadą do Iraku

Fot/ A.Giedrimas/kam.lt
Fot/ A.Giedrimas/kam.lt

Litewski minister obrony złożył w parlamencie projekt ustawy stwarzającej podstawy prawne do zwiększenia zaangażowania personelu wojskowego w dwie operacje międzynarodowe - Inherent Resolve pod wodzą USA w Iraku oraz Sophia na Morzu Śródziemnym, w ramach UE. Oznacza to, że Litwini rozmieszczą żołnierzy w Iraku, a zaangażowanie w działania na Morzu Śródziemnym ulegnie zwiększeniu.  

Projekt ustawy zakłada zaangażowanie maksymalnie 30 instruktorów wojskowych w Iraku, gdzie w ramach operacji Inherent Resolve będą szkolić i doradzać lokalnym siłom bezpieczeństwa. Rozmieszczenie personelu nastąpić ma najwcześniej w lipcu br. Dokument wyklucza bezpośredni udział litewskiego kontyngentu w działaniach bojowych.

Z kolei, w odniesieniu do operacji EUNAVFOR Med Sophia na Morzu Śródziemnym, resort obrony postuluje zwiększenie maksymalnego udziału litewskich żołnierzy z 5 do 20 osób, w tym zaangażowanie litewskich oficerów sztabowych oraz drużyny abordażowej. Rozmieszczenie personelu planowane jest najwcześniej w październiku br. Obecnie w operację zaangażowany jest jeden oficer, przebywający w dowództwie operacji w Rzymie.

Decyzja władz Litwy o rozpoczęciu zaangażowania w Iraku i zwiększeniu zakresu działań na Morzu Śródziemnym może być powiązywana z chęcią demonstracji sojuszniczej solidarności zwłaszcza po tym, jak ministrowie obrony NATO zdecydowali o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich (w tym na Litwie) czterech batalionów rotacyjnych, z jednostkami bojowymi. Decyzję o ustanowieniu obecności wojskowej na Bliskim Wschodzie podjęła również Polska, obejmie ona wydzielenie zespołu instruktorów do Iraku i myśliwców F-16 do Kuwejtu, skąd będą prowadzić działania nad Irakiem. Z kolei fregata Marynarki Wojennej ma trafić na Morze Egejskie.

Czytaj więcej: Wojsko Polskie przeciwko Daesh. "Solidarność NATO ważniejsza niż zagrożenie terrorystyczne"?

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. naprawdę?

  wszystkich czterech?

 2. wacek

  batalion natowców za friko nie przyjedzie

 3. Podbipięta

  Żmudzini na Morzu Śródziemnym?Ma rozmach ta ich flota!A mają choć jaką łajbę abordażową bo jak inaczej tam dopłyną!

 4. xx

  A jakie jest doświadczenie wojskowe instruktorów litewskich, w porównaniu do Irakijczyków ?

  1. Vvv

   Irakijczycy jak celują w stronę wroga to juz sa na wpół komandosami

Reklama