Reklama

Geopolityka

Ławrow: nowa wojna w Donbasie zniszczy Ukrainę

Fot. MAJ Neil Penttila, 7th Army Training Command (CC BY 2.0)
Fot. MAJ Neil Penttila, 7th Army Training Command (CC BY 2.0)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że ci, którzy będą próbowali wywołać nową wojnę w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, doprowadzą do zniszczenia tego kraju.

„Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział nie tak dawno, ale te słowa są aktualne też dzisiaj, że ci, którzy będą próbowali wywołać nową wojnę w Donbasie, zniszczą Ukrainę” – oświadczył Ławrow w rosyjskiej telewizji Pierwyj Kanał.

„Według informacji, które są publikowane w mediach, wojskowi w większości rozumieją zgubność wszelkich działań wywołujących gorący konflikt. Mam wielką nadzieję, że nie będą ich podburzać politycy, których z kolei będzie podburzać Zachód na czele z USA” – dodał szef rosyjskiej dyplomacji, cytowany przez agencję TASS.

We wtorek szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak na nadzwyczajnej sesji parlamentu poświęconej zaostrzeniu się sytuacji w Donbasie powiedział, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Tego dnia także ukraińscy deputowani przegłosowali oświadczenie, w którym wezwali Rosję do natychmiastowego zakończenia działań bojowych w Donbasie i przestrzegania zawieszenia broni.

W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że ruchy rosyjskich wojsk nie powinny niepokoić innych krajów i że Rosja przemieszcza swoje siły według własnego uznania. „Federacja Rosyjska podejmuje konieczne środki, by zagwarantować bezpieczeństwo swoich granic” – oznajmił rzecznik Putina.

W miniony piątek, 26 marca, w ostrzale w Donbasie zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a dwóch zostało rannych. To największe jednorazowe straty od początku rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca ubiegłego roku. Od początku 2021 roku w Donbasie w walkach z prorosyjskimi separatystami i w wybuchach zginęło 22 ukraińskich żołnierzy, a od wejścia w życie rozejmu – 26.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Bubas

    Warto też dodać że nowa wojna w Donbasie zniszczy także Rosję. Ekonomicznie.

  2. trzcinq

    Tu z Ławrowem się zgadzam. Rozwiązania konfliktu nie widać.

Reklama