Geopolityka

Korea Północna: "Nie" dla Pompeo i testy uzbrojenia

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo (z lewej) i przywódca KRL-D Kim Dzong Un (z prawej) podczas szczytu w Singapurze/ Fot. Wikipedia / Public Domain
Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo (z lewej) i przywódca KRL-D Kim Dzong Un (z prawej) podczas szczytu w Singapurze/ Fot. Wikipedia / Public Domain

Korea Północna nie chce już, by sekretarz stanu USA Mike Pompeo był zaangażowany w rozmowy na temat denuklearyzacji. Pjongjang chce, by zamiast Pompeo w rozmowach uczestniczył ktoś, kto jest "ostrożniejszy i dojrzalszy w komunikowaniu się" - podają w czwartek północnokoreańskie media.

Państwowa agencja KCNA zacytowała też przedstawiciela północnokoreańskiego MSZ Kuon Dzong Gana (Kwon Jong Gun), który oświadczył, że "nikt nie może przewidzieć" rozwoju sytuacji na Półwyspie Koreańskim, jeśli Stany Zjednoczone nie poniechają "podstawowej przyczyny" zmuszającej Pjongjang do rozwoju programu nuklearnego. Nie sprecyzowano, o co konkretnie chodzi stronie północnokoreańskiej.

Negocjacje między USA i Koreą Północną utknęły w martwym punkcie po lutowym spotkaniu Donalda Trumpa z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem w Hanoi. Obaj przywódcy nie doszli tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia sankcji, nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. 

Korea Płn wypróbowała w środę nowy typ taktycznej broni kierowanej. Test obserwował przywódca kraju Kim Dzong Un - poinformowała w czwartek oficjalna agencja KCNA. Wcześniej Kim obserwował ćwiczenia wojsk lotniczych i obrony przeciwlotniczej. Była to pierwsza próba z bronią taktyczną od czasu zakończonego niepowodzeniem drugiego spotkania na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w lutym w Hanoi.W listopadzie ub. r. KCNA informowała już, że Kim Dzong Un obserwował test bliżej niezidentyfikowanej "broni taktycznej", która może ochronić Koreę jak "stalowa ściana". W ub. roku Kim zadeklarował, że Koreą Północna wstrzyma próby z bronią nuklearną i z pociskami międzykontynentalnymi ponieważ potencjał tego arsenału został już "zweryfikowany". 

Rozwój tego systemu broni ma bardzo duże znaczenie dla zwiększenia siły bojowej Ludowej Armii

Kim Dzong Un o testach nowej broni

KCNA nie podała bliższych szczegółów na temat testu; nie ujawniono nawet czy była to broń rakietowa. Agencja poinformowała jedynie, że broń wyposażona jest "w szczególny rodzaj lotu kierowanego" oraz posiada "potężną głowicę". Reuter zauważa, że określenie "broń taktyczna" oznacza, że chodzi o broń krótkiego zasięgu. Testu dokonano wkrótce po wykryciu przez satelity szpiegowskie wznowienia aktywności w rejonie poligonów rakietowych i ośrodków, w których Pjongjang produkuje broń nuklearną. 

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un złożył też wcześniej niezapowiedzianą wizytę w jednostce sił powietrznych i nadzorował ćwiczenia lotnicze – podała w środę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Była to pierwsza inspekcja wojskowa Kima od pięciu miesięcy. Podczas wtorkowej wizyty w Jednostce 1017 Sił Lotniczych i Przeciwlotniczych Koreańskiej Armii Ludowej przywódca nakazał pilotom myśliwców, by „wystartowali i wykonali trudne i skomplikowane działania bojowe w powietrzu” - podała KCNA. Gdy maszyny wylądowały, Kim wyraził „wielką satysfakcję” w związku z umiejętnościami i doświadczeniem pilotów oraz ich gotowością do wykonywania wszelkich zadań bojowych bez względu na panujące warunki.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.