Geopolityka

Kontrola OBWE w polskich bazach

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie prowadzą wizytację polskich baz lotniczych w celu kontroli realizacji przez Polskę zobowiązań międzynarodowych dotyczących porozumień w zakresie kontroli zbrojeń.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, w ramach realizacji postanowień Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 roku, Polska w dniach 25 – 28 października 2016 r. organizuje wizytę przedstawicieli państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, według zasad wskazanych w Decyzji Nr 6/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 stycznia 2014 r. w sprawie wykonania w resorcie obrony narodowej zadań dotyczących realizacji przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań wynikających z międzynarodowych porozumień w zakresie kontroli zbrojeń, rozbrojenia oraz środków budowy zaufania i bezpieczeństwa w Europie.

Czytaj także: Amerykańskie F-16 wylądowały w Łasku

Przedsięwzięcie pod nazwą „WIZYTA-2016” realizowane jest przez 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz 6. Brygadę Powietrznodesantową w Krakowie.

Każde Państwo - Uczestnik Dokumentu Wiedeńskiego zobowiązane jest do zorganizowania jednej takiej wizyty w okresie pięcioletnim. Podobne przedsięwzięcie Polska organizowała ostatnio w 2010 r. Wtedy, przedstawiciele państw OBWE odwiedzili 17. Brygadę Zmechanizowaną w Międzyrzeczu i 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu - Krzesinach.Do uczestnictwa w wizycie zaprasza się do dwóch osób z każdego z Państw - Uczestników. Niektóre państwa wystosowują również zaproszenia dla przedstawicieli instytucji i organizacji międzynarodowych, zajmujących się sprawami bezpieczeństwa europejskiego.

Wizyty w bazach lotniczych zgodnie z postanowieniami Dokumentu Wiedeńskiego 2011 organizowane są w jednostkach lotniczych wyposażonych w samoloty bojowe, stacjonujące w stałych bazach okresu pokoju. Wizytującym stwarza się możliwość obserwacji rutynowej działalności bazy tak, aby uzyskać mogli wyobrażenie o przybliżonej ilości wylotów samolotów i rodzaju wykonywanych zadań. Samoloty pokazywane są nie tylko w sposób statyczny, lecz także dynamiczny. Uczestnicy wizyty zapoznawani są z zadaniami jednostki wojskowej, procesem szkolenia i jej wyposażeniem.

Komentarze (2)

  1. dwa

    Przez chwilę poczułem się dumny, że nas kontrolują czy za bardzo się nie uzbroiliśmy i czy nie prowadzimy tajnych badań nad megą bronią ;)

  2. bender

    Czy moze ktos wie kiedy ostatnio OBWE sprawdzalo bazy w Rosji i ktore? W artykule nie napisano a i w sieci nie widze...