Reklama

Geopolityka

Kolejny atak Izraela na irańskie pozycje w Syrii

Fot. U.S. Embassy Tel-Aviv/Wikimedia Commons
Fot. U.S. Embassy Tel-Aviv/Wikimedia Commons

Według syryjskich mediów rządowych Izrael dokonał we wtorek ataku rakietowego na cele wojskowe w pobliżu Damaszku. Dwie z nadlatujących rakiet miały zostać zestrzelone.

Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka celem ataku był skład broni i wyrzutnie rakietowe w rejonie Kisweh, na południe od Damaszku, należące do irańskich Strażników Rewolucji lub do proirańskiej milicji szyickiej. Strażnicy Rewolucji biorą udział w walkach wspierając wojska rządowe w wojnie domowej, w której pogrążona jest Syria od roku 2011.

Obserwatorium twierdzi, że w rezultacie ataku co najmniej dziewięciu bojowników ugrupowań wspierających władze w Damaszku poniosło śmierć. Natomiast oficjalna syryjska agencja prasowa Sana poinformowała o śmierci dwóch cywilów w prowincji Deraa, niedaleko Damaszku.

Byłby to atak, który nastąpił bezpośrednio po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji wycofania Stanów Zjednoczonych z układu nuklearnego z Iranem.

Izrael, zgodnie z dotychczasową praktyką, odmówił potwierdzenia lub zaprzeczenia tym informacjom. Poinformował natomiast, że jego siły na Wzgórzach Golan znajdują się w stanie najwyższej gotowości bojowej bowiem dostrzeżono „niebezpieczną irańską aktywność” w Syrii.

Agencja Reuters przypomina, że w ostatnim okresie izraelskie ataki na cele w Syrii stały się częstsze w rezultacie bezprecedensowego wzrostu napięcia między Izraelem i Iranem. Teheran zapowiedział odwet za ostatnie izraelskie ataki, podczas których poniosło śmierć kilkunastu irańskich wojskowych lub członków prorządowych milicji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Premier Izraela obraził Putina

  Premier Izraela każe bombardować Syrię chronioną przez Rosję i jednocześnie leci do Rosji na uroczystość Parady Zwycięstwa ściskać Putina, którego obraża grając mu na nosie w Syrii. Nieźle... Demokracja nie może być okupantem w sensie stałej okupacji, a Izrael właśnie takim okupantem jest. Na dodatek nie tylko nielegalnie powstał (kosztem Palestyńczyków, syjoniści kupili 10% Palestyny, a 90% upaństwowili po wypędzeniu właścicieli -- sami ani myślą płacić odszkodowania za zarabowane nieruchomości żyjącym palestyńskim właścicielom, ale od Polski chcą i to bezpodstawy, bo nie za własne), ale i nielegalnie okupuje min. terytorium Syrii.

 2. Icek

  Ciekawe jaki tam geszeft wczoraj Bibi z Wołodiją zrobił wczoraj na paradzie w Moskwie, że tak się ładnie dzisiaj w nocy w Syrii wszyscy rozstrzelali?

 3. realista

  wystarczy poczekać aż się okaże ze sarin w scudach poleciał na tel aviv i mycka to postrącała a poszło w dyfuzji przy pustynnych temperaturach to o to chodzi ... którejś ze stron żyłka w końcu pęknie ... nie żebym chciał sporego konfliktu na Lini Saudowie Iran Izrael bo i my dostaniemy odłamkiem ... engels2 nie jest daleko

  1. Davien

   Realista, jakby sarin jak mówisz poleciał na Tel-Aviw to w druga strone zapewne poleciałoby Jericho z głowicą specjalną, wiec daruj sobie.

 4. Maciek

  Skandal. Gdzie są S400? Przecież miały zestrzelić wszystko w promieniu 400km!

  1. tom1

   S-400 nie zostaną użyte przeciwko Izraelowi. Po to Żydzi zmienili dzień zwycięstwa na 9.05 i po to premier Bibi Netanjahu świętuje dzień zwycięstwa w Moskwie, by Rosja S-400 nie użyła.

 5. robo

  ktoś tu pisał niedawno iż Syria i Damaszek są chronione niezwyciężonymi systemami S-400 oraz \"elektroniczną bańką\" cokolwiek ma to znaczyć?

  1. Patcolo

   No tak jacyś tam obalacze, obalaczy. Kto by się jednak ich logiką przejmował. Jednakże przestaje mi się to podobać co USA i Izrael porabiają w Syrii i Iranie sami się proszą o guza zamiast zwijać fronty to je otwierają.

  2. Rosja- Izrael dwa bratanki ..

   Rosja w tym przypadku jest po stronie Izraela. Sankcje USA na Iran, zdejmują irańską ropę naftową z rynku i cena ropy naftowej rośnie. Rosja kupuje irańską ropę w zamian za rosyjskie towary, a sprzedaje za USD i EUR. Polski Orlen kupował irańską ropę i dywersyfikował jej dostawy, ale już za 90 dni tego nie zrobi bo trafi pod sankcje USA. Izrael lobbował w USA za sankcjami, a to Rosji idealnie pasuje i wspomaga jej finanse (podatki za eksport ropy). Rosja, Iran i Katar to ponad 50% światowych zasobów gazu ziemnego. Iran jest po sankcjami USA, a Katar pod sankcjami państw arabskich zatoki perskiej, a Rosja bije rekordy eksportu gazu ziemnego. Konflikt Iranu z Izraelem to to o czym marzy Putin (cena ropy wzrośnie, a Iran za dostarczoną swoją ropę dla Rosji kupi rosyjską broń). Dlaczego więc Rosja ma walczyć z Izraelem, który dodatkowo nie wprowadził żadnych sankcji w stosunku do Rosji i dostarcza Rosji część produktów objętych sankcjami zachodu, a izraelskie banki transferują kasę do Rosji.

  3. AM

   Jak znajdą się w polu radiolokacyjnym systemu kierowania ogniem S-400 to mogą być zestrzelone. Co się zaś tyczy owej \"elektronicznej bańki\" służy ona do zakłócania systemów komunikacyjnych i satelitarnego naprowadzania, z odległości kilkudziesięciu kilometrów z jakiej Izrael odpala rakiety nie zachodzi potrzeba stosowania powyższych systemów.

 6. Birma is a war zone

  Trump to jeden z najbardziej prozydowskich prezydentów.

  1. wania

   tak jak Putin. Dzisiaj na paradzie zwycięstwa w Moskwie był obok Putina premier Izraela. Syria jest w stanie wojny z Izraelem, Moskwa pomaga Syrii. Putin Gości u siebie premiera Izraela. Rosyjska logika.

 7. Cypis

  Czy ONZ jest naprawdę tak słabe jak dawna Liga Narodów i nie będzie w stanie powstrzymać III wojny światowej?Wystarczyłaby interwencja lotnicza i pozbawienie małego państwa agresora jego narzędzi nacisku, czyli myśliwców. Tylko tyle by powstrzymać globalną zagładę

  1. Wania

   Przypominam, że Izrael i Syria są ciągle w stanie wojny wywołanej przez Syrię. Tak naprawdę do Iran bombarduje rakietami Izrael z terenu Syrii. Izrael ma się uśmiechać?

  2. Davien

   No co ty, chcesz jeszcze by ONZ tłukło Asada?? Bo to on był agresorem w wojnie 6-cio dniowej i do tej pory odmawia zawarcia pokoju. Może to nawet byłby jakis sposób.

  3. xawer

   A za co chcesz \"pozbawiać małe państwo agresora jego narzędzi nacisku, czyli myśliwców.\"? Przecież oficjalnie Izrael jest w stanie wojny z Syrią. Mogą, zgodnie z prawem, bombardować obiekty wojskowe w Syrii do woli:-D

 8. Kowalskiadam154

  Ten podpalacz wcześniej czy później sam się poparzy

 9. DSA

  w tym ataku wykorzystano prawdopodobnie rakiety Extra, które odpalono z okupowanych Wzgórz Golan. Jeśli się to potwierdzi byłby to pierwszy taki atak jaki pamiętam.

Reklama