Reklama

Geopolityka

Kolejne straty Rosjan w powietrzu. Na razie brak potwierdzeń

Ił-76
Ił-76
Autor. Pavel Adzhigildaev (CC BY-SA 3.0)

Ukraińskie ministerstwo obrony informowało tej nocy o zestrzeleniu kolejnych rosyjskich samolotów i śmigłowców. Straty te mogły być jeszcze większe niż w poprzednich dniach walk i wiązać się z próbą stworzenia przyczółka przez wojska powietrzno-desantowe na południe od Kijowa.

Reklama

Około północy system obrony powietrznej S-300 miał zniszczyć niezidentyfikowany śmigłowiec i samolot pola walki Su-25, wg innych danych ten ostatni także miał być śmigłowcem niezidentyfikowanego typu. Z kolei o godzinie 1:30 zniszczony miał zostać wypełniony żołnierzami desantu ciężki samolot transportowy Ił-76. To drugie zestrzelenie przypisuje się ukraińskiemu myśliwcowi typu Su-27. Wszystkie te maszyny miały zostać zniszczone w rejonie bazy lotniczej Wasylków, 40 km na południe od Kijowa. Rosjanie próbują tam najwyraźniej stworzyć drugi przyczółek pod stolicą Ukrainy po niepowodzeniach jakie ponieśli na lotnisku Antonowa na 15 km na północ od Kijowa.

Reklama

Źródła amerykańskie informują z kolei, że mógł zostać także zestrzelony drugi Ił-76, w okolicy miejscowości Biała Cerkiew. Są tez informacje o drugim zestrzelonym Su-25 a nawet myśliwcu typu Su-27, Su-30 lub Su-35.

Żadne z tych zestrzeleń jak na razie nie zostało udokumentowane, a przynajmniej zdjęcia czy filmy na ten temat nie przedostały się do sieci. Wydarzenia miały jednak miejsce w nocy stąd być może trudniej odnaleźć takie wraki.

Reklama
Reklama

Komentarze (22)

 1. Sinister

  Witam, po niektórych komentarzach stwierdzam cyber atack ze strony bolszewików

  1. fifi

   Spoko,davien @co są na miejscu,trzymają rękę na pulsie,bolszewika wywesza nawet przez światłowody.

 2. Mirek.R

  Na portalu Interia piszą że Rosja pompuje niemal "pełną parą" gaz przez Ukrainę z Jamału do Europy. Dziwne. Przed agresją na Ukrainę przez 2-3 miesiące dostawy były minimalne a teraz są normalne? Nie mylę się?... Przy fakcie że od dzisiaj padła decyzja o odłączenie Rosji od SYSTEMU SWIFT jak Europejczycy zapłacą teraz Rosji za ten przesyłany gaz? Przeniosą miliardy euro w reklamówkach przez zieloną granicę?... A chyba Rosja będzie się domagać zapłaty za ten gaz.... I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego portal Interia dzisiaj wyłączyła możliwość komentowania pod każdym artykułem. Odcinanie Polaków od wolności wypowiedzi jest bezpodstawne. Ktoś z góry powinien się sprzeciwić. Państwo demokratyczne - to Państwo wolności słowa i wolności wypowiedzi! Portal Interia łamie te zasady.

  1. fifi

   Może rzecznik praw obywatelskich?Juz nie jest nim .....

  2. Valdore

   Mirek, Rosjanie to właśnei wysadzili gazociąg koło Charkowa. A o gaz dla Europy się nei martw, oni sobie kupia gdzie indziej, za to Rosja swojego nigdzie nie sprzeda.

  3. Gnom

   Niestety Valdore, Rosja może sprzedać gaz do Chin bo ostatnio poprawiła gazociągi, a do rozliczeń nie potrzebuje SWIFT. Natomiast potrzebowska Rosja będzie to robić po cenie ustalanej przez Chiny, a Chinom w to graj. Zbliża się zatem chińskie marzenie - skośnooka Syberia pod kontrola Pekinu, a to jeszcze gorsze.

 3. Chyżwar

  Niemiaszki się obudziły. Pewnie pod wpływem opinii publicznej. Tak więc na Ukrainę trafi też niemiecka broń. Pojadą tam także te haubice, które Niemcy do tej pory wstrzymywali.

  1. Gnom

   Oby, ale raczej to tylko czas na przeniesienie ruskim interesów ze szwabami do banków działających poza SWIFT.

  2. Valdore

   Gnomie własnei UE odcina od SWIFT całkiem sporo ruskich banków do tego łacznei z UK i USA chcą zablokowac na dobre rosyjski bank centralny

  3. Gnom

   Valdore, zwróć uwagę (jak potrafisz) na zwłokę w ogłoszeniu i terminy aktywacji. To nie bierze się z powietrza, gra toczy się o miliardy zaoszczędzone przez najbogatszych. Inna sprawa, że takie działanie to zaganianie ruskiego szczura do kata, więc może bezsensownie gryźć i tego tez się boi zachód..

 4. Darek S.

  https://fb.watch/bqwmXdZSyD/ Mało filmików tu załączacie. Nikt wam nic nie przysyła ?

  1. Autor Widmo

   Darek, oni co najwyżej mogą jak na razie posłuchać ukraińskiego hymnu na wszystkich kanałach rosyjskojęzycznej TV. Dla urozmaicenia powinni im również wrzucić tego typu filmy. Może by to do ich radzieckiego umysłu coś dotarło. Brawo zdolni hakerzy!

  2. fifi

   Ciebie dzisiaj w nocy bylo pełno Pod roznymi nickami.Trollowac też trzeba umieć.

  3. Valdore

   Fifik jak widać w rozpaczy że tak histeryzuje.

 5. Wewo

  No właśnie słabo u ciebie z liczeniem. 1/3 z 98 to 32. Chyba, że liczysz 1/3 ze 155. Ale wtedy byłaby mowa o tym, że druga wartość jest niższa, a nie wyższa.

 6. Pucin:)

  APEL DO WSZYSTKICH BIAŁORUSINÓW!!!!!!!! - GDY WAS BAĆKA WYŚLE NA UKRAINĘ TO NIE WALCZCIE Z UKRAIŃCAMI!!!!!!!! PRZECHODŹCIE NA ICH STRONĘ LEJCIE RUSKICH!!!!!!!

 7. ja!

  Jestem ciekaw jak spisują się PIORUNY. Mam na myśli prośbę do USA o dalsze dostawy zestawów FIM-92 Stinger które okazują się kluczowe dla obrony przeciwlotniczej .

 8. Wewo

  Na chwilę obecną potwierdzone łączne straty w sprzęcie (udokumentowane zdjęciami lub filmami) to: Rosja 155 szt. Ukraina 98 szt. Rosjanie ponoszą więc przynajmniej o połowę większe straty niż strona broniąca się.

  1. Leszek

   Te potwierdzone straty skąd masz ?

  2. Wewo

   https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html?m=1 Jak klikniesz na liczbę przy każdej pozycji to pokaże się zdjęcie utraconego sprzetu.

  3. fifi

   Mnie wychodzi o jedną trzecią, ale jak to ktoś kiedyś powiedział, zależy kto liczy.

 9. Leszek

  https://konkret24.tvn24.pl/

 10. Leszek

  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-ukrainska-straz-graniczna-jest-nadzieja-ze-obroncy-wyspy-wez,nId,5857452

 11. Sidematic

  Dziwnie niska jest skuteczność obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Czyżby Rosja rzeczywiście sparaliżowała ich możliwości? Wygląda mi to na brak stacji radarowych.

  1. Autor Widmo

   Aby odpalić Stingera lub Pioruna nie potrzeba stacji radarowych. Wystarczy, że przylecisz na własne życzenie.

  2. Darek S.

   System Pasywnej Lokacji (SPL) PCL-PET opracowany przez PIT_Radwar by im się bardzo przydał.

 12. polski chrzan

  Tyle za pewne to warte, co te czołgi rosyjskie niszczone w Calll of Duty :-)

  1. Chyżwar

   Wytłukli wam ich w cholerę. I bardzo się z tego cieszę. O zestrzelonych Iłkach wiadomo było już wcześniej. Tyle, że od Amerykanów Poza tym mocni jesteście w gębie. Tymczasem wasz hitlerek się wścieka, bo liczył, że już dawno będziecie w Kijowie. Może dostanie apopleksji? Kto wie?

  2. Jan24

   Chyzwar masz rację .

  3. Autor Widmo

   Ale prawie 3.000 waszego truchła, którego boją się ściągnąć do Moskwy to już nie jest Twoje Call of Duty. Chyba że Putin czeka, aby ogłosić ludobójstwo na narodzie rosyjskim na Ukrainie. Wszyscy widzą, że na Ukrainie działacie już w chaosie. Współczuję tylko matkom, ojcom, żonom i dzieciom ruskich żołnierzy, którzy zostali wysłani na ćwiczenia, a trafili na wojnę. Kiedy się w końcu obudzicie i przejrzycie na oczy, że generałowie, jajogłowi na Kremlu i Łubiance mają Was w d...e i że pociągną cały naród razem z sobą na bezkresne dno. Dla nich ani Ty i Twoja pisanina, ani żaden inny Rosjanin nic nie znaczy. Jesteście tylko mięsem armatnim, które ma uchronić bolszewicką władzę przed ostatecznym upadkiem. Obudź się chłopie, zanim Was wszystkich zniszczą. NATO i Zachód nie będzie do tego potrzebne.

 13. ito

  Pojawiły się już ze strony Ukraińców baśnie o jednym takim, co to na swoim MiGu 29 zestrzelił już sześć rosyjskich samolotów. Na pewno jako rosyjski zidentyfikować można na filmikach Ka52 solidnie zsiekany odłamkami i ewidentnie po przymusowym lądowaniu. Rosyjski pocisk, który trafił w blok w Kijowie według Rosjan miał pochodzić z ukraińskiego Buka- na filmie widać, że był w silnikowej fazie lotu- i tyle wiadomo na pewno. Na razie jest bałagan, a co jest prawdą okaże się po wojnie.

  1. Olender

   Polski Piorun ma najsilniejszą głowicę w swojej klasie ale też dodatkowo w przeciwieństwie do innych nie musi trafiać bezpośrednio ale może też wybuchać przy mijaniu... Jeśli to in tak załatwił Ka52 to ładnie działa

  2. brader74

   To tak jak z MIG-iem 29 , który ostrzelał osiedle i napisano pod filmem że to rosjanie......tylko, że rosjanie nie używają Mig-29. Propaganda idzie na całego, jeszcze potem sie okaże, że miał zrobić to celowo, aby poszedł przekaz w świat jaki poszedł....

  3. Olender

   Dopiero za parę lat później się dowiemy... kto co i jak. Wydaje się jednak że dane o zestrzeleniach podawane przez Ukrainę są jednak zbliżone do rzeczywistości. Ciekawe ile ruskich helikopterów i samolotów udało się Ukraińcom zniszczyć przy ataku rakietowym na rosyjskie lotnisko

 14. abc

  Przy takiej ilości rzekomo zastrzelonych samolotów i braku zdjęć trzeba przyjąć, że te zestrzelania nastąpiły głównie w Internecie. Prawdopodobnie też liczba poddawanych przez Ukrainę zabitych też jest zdrowo przesadzona. Jak się okazuje na wojnie czy demokracja czy dyktatura nie ma znaczenie, w każdym wypadku informacja jest traktowana jako kolejny element wojny. Mam tylko taką radę, że po przekroczeniu pewnej ilości fałszywych informacji każdą kolejną traktuje się jako fałszywą.

  1. mc.

   Towarzyszu abc - desant na Hostomel ZNISZCZONY, desant na Wasylków zniszczony. Filmy są w internecie. A co fałszywych informacji to króluje Rosja, która opowiada swoim żołnierzom, że Ukraina zaatakowała Rosję. Kłamstwo jest podstawą Rosji.

  2. Jan24

   Masz bujną wyobraźnię ruski. Wy tylko sobie wierzycie. Zobacz na YouTube jak twoi Rosjanie dobijają strzałem rannego Ukraińca. W to uwierzysz? Jeszcio dycha.....paf

  3. ppp

   Wpisując np. Hostomel , żadnych nie można znaleźć filmików pokazujących straty na tym lotnisku . Głównie znajduje się filmy z atakującymi rosyjskimi helikopterami i reportaż CNN pokazujący rosyjskich żołnierzy z wyrzutniami kierowanych pocisków przeciw pancernych na tym lotnisku . Po tych wydarzeniach brakuje już dalszego udokumentowania jakiś strat po jednej czy drugiej stronie starć .

 15. Gnom

  Ewidentnie na pokazywanych od rana filmach widoczny jest wrak samolotu rodziny Su-27/30/35, zatem jakiś spadł. Czy to rosyjski czy ukraiński trudno powiedzieć, jest spalony. Ale umieszczenie KOŁS wskazuje, że to suka, zatem warto się przyjrzeć tym zdjęciom, pełno ich w sieci. Ukraińcy twierdzą, ze to ruski samolot, może warto im wierzyć..

  1. fifi

   "Warto im wierzyć "A na polskich portalach komentarze nadal zablokowane.Mało wiary zarządzających mediami w bezwarunkową miłość Polaków do Ukraińców?

  2. Chyżwar

   @fifi Dobrze, że zablokowano. Zrobiono to dlatego, żeby nie grasowali tam jegomoście twojego pokroju. Ukraińców zaś kochać nie muszę. Ale tłuką twoich rusków jak należy. I dlatego szanuję ich za obecną dzielną postawę.

  3. Jan24

   Oczywiście, że zablokowanie jest ok. Pełno ruskich troli sieje kłamstwa i wrogość. Oni są w tym mistrzami na świecie. Dezinformacja to ich popisowy numer.

 16. Olender

  Ciekawe... nie zdziwił bym się, jak by się okazało, że do zniszczenia Ił-a nie przyczynił się myśliwiec tylko ... zestaw przeciwlotniczy np Piorun. W końcu już w 2 lutego 2022 była decyzja o przekazaniu naszych Piorunów Ukraińcom. Broń najlepsza w swojej klasie i będąca bardzo głęboką modernizacją Igły więc znana przeciwlotnikom z Ukrainy. Oczywiście nie dowiemy się tego teraz i słusznie bo nie chcemy aby Ruscy wiedzieli ale zastanawia mnie to. Fajnie by było aby nasz rząd przekazał Piraty tak do testów na Ruskach ;)

 17. Andrzej B.

  Dodam, ze gdyby Talibowie ogłosili zestrzelenie amerykańskich maszyn, to szukalibyście zdjęć potwierdzających te dane. Jak Ukraina podaje zestrzelenie rosyjskich maszyn, to dane idą w eter. Dobrze jeśli z dopiskiem, że to nie potwierdzone. Rosyjska telewizja pokazuje np. film z pogranicznikami, którzy poddali się na Wyspie Węży, a według strony ukraińskiej wszyscy zginęli. U Rosjan jest ich 89, a u Ukraińców chyba 13. To ilu ich było? 13, 80, a może 93? 80 się poddało i 13 zostało zginąć? Porównano to do Westerplatte. Tylko, że na Westerplatte nasi żołnierze walczyli i zadawali straty, a na koniec się poddali. Byli bohaterami. Tu można dojść do wniosku, że 13 ludzi popełniło samobójstwo, bo walki nie było. Mam pytanie czy "obrona totalna" ma być obroną czy samobójstwem? Żołnierz ma walczyć, ale ma też wiedzieć kiedy się poddać. Gdy nie ma możliwości zadania przeciwnikowi strat, poddanie się nie hańbi.

  1. Prezes Polski

   Ruska tv to faktycznie bardzo wiarygodne źródło informacji -:))))

  2. Jato

   W rosyjskiej telewizji mówia, że to Ukraina dokonała agresji na Rosję. Też w to uwierzyłeś?

  3. Chyżwar

   @Prezes Polski No co ty? Wszyscy wiemy, że ruska TV to czysta prawda. Swego czasu wydumali sobie nawet gazetę, która nazywała się "prawda". Tyle, że szkoda było ją kupować. Wartość opałową miała bardzo niską. Na substytut papieru toaletowego się nie nadawała, bo była podłej jakości. A żadnej prawdy nigdy tam nie wydrukowano.

 18. Gimnazjum01@

  Wieści o śmierci nigdy nie sa miłe ale w tym przypadku ruscy muszą wiedzieć ze igrają ze śmiercią. nikt ich nie zapraszał. Zatem oby tak było

 19. Monkey

  Mam nadzieję, że te informacje są prawdą. Bo i tak wiadomo, jak wielka jest przewaga Rosjan w powietrzu.

 20. Chyżwar

  A tymczasem wczoraj ruscy i co poniektóry tutaj bredzili, że już po ukraińskiej obronie powietrznej.

 21. Anty 50 C-cali

  TRUDNO O UDIOKUMENTOWANIE ZDOBYCIA LOTNISKA ANTONOWA. JESZCZE WCZORAJ UDOKUMENTOWANO - LOT MI-24 I WALENIE RAKIETAMI npr. W OKOLICY. !POTWIERDZONE ~ NA RAZIE, NIE ZDOBYCIE KIJOWA. MIJA 3- ci z SZACOWANYCH 3-5 DNI. SPRZED 24-GO.. Lutego .OSTATNIE SZACUNKI BIDY JO ADMINISTRACJI :: 1-4 DNI... CZYLI ; ALBO RUSCY "O JEDNO LOTNISKO ZA DALEKO" --- RZUCILI DESANT STRASZLIWY. . I TO UKR Mi-24 KONTRAATAKUJE, ALBO TO RUSKI WSPIERA SWOICH, PRZYGNIECONYCH PRZEZ takie Wojska obrony Teytorialnej

 22. BadaczNetu

  Pojawiło się zdjęcie T72 z pancerzem aktywnym i klatą prętową rozerwanego na strzępy - pewnie wybuchł magazyn amunicji...

Reklama