Reklama

Geopolityka

Kolejna ofiara tureckich F-16. Rosjanie bezczynni

Syryjskie L-39. Fot. Syrian Arab Army
Syryjskie L-39. Fot. Syrian Arab Army

Nad południową częścią prowincji Idlib doszło do kolejnego zestrzelenia maszyny bojowej. Zaliczył je na swoje konto jeden z tureckich F-16C. Ofiarą był tym razem szkolno-bojowy należący do syryjskich sił rządowych L-39 Albatros – poinformowało tureckie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zestrzelenia dokonano a pomocą „pocisku powietrze-powietrze”. Utratę samolotu potwierdzają źródła syryjskie, los dwuosobowej załogi pozostaje nieznany. Aż do dzisiaj syryjskie wojska rządowe były posiadaczem 61 szt. L-36 Albatros, które mogą służyć jako lekkie maszyny wsparcia pola walki.

Syria jest operatorem m.in. wariantu L-39ZO, który może przenosić do 1290 kg uzbrojenia podwieszanego w tym podkadłubowy zasobnik z podwójnymi 23 mm działkami GSz-23L z zapasem 150 naboi, pociski powietrze-powietrze K-13 lub R-60, zasobniki z rakietami niekierowanymi i bomby.

Maszyna spadła w południowej części prowincji Idlib, o którą są prowadzone walki, nieopodal miasta Maraat en-Nuuman. Turecki myśliwiec dokonał zestrzelenia bez wchodzenia w syryjską strefę powietrzną co oznacza użycie pocisku AIM-120 AMRAAM i porażenie celu praktycznie na granicy jego zasięgu.

Co znamienne strona syryjska ani wspierający ją Rosjanie (posiadający systemy S-400 w bazie Humajmim) nie podjęli próby odpowiedzenia ogniem i nie wystrzeliły rakiet w kierunku tureckiego myśliwca. Z jednej strony sugeruje to bezsilność Syryjczyków, jak i ostrożność strony rosyjskiej, która nie dość że nie strzelała to najpewniej też nie przekazała danych na temat pozycji celu wojskom Al-Asada.

Reklama

Komentarze (63)

 1. Kuba

  panie obalaczu, ale wiesz że są zdjęcia jak Su-24 płonąc po trafieniu spada? i że te strasznie niedziałające AMRAAMy strąciły co najmniej 3 maszyny i to na granicy swojego zasięgu? takie są nieskuteczne... a informacje o tym, że trafione Su-24 wylądowały, a Su-22 podają tylko niezwykle wiarygodne rosyjskie portale propagandowe?

 2. obalaczbredni

  W realcjach z Syrii pojawiły się zdjęcia jak to zabytkowy Su-22 uniknął zestrzelenia przez "niemożliwy do wymanewrowowania AIM-120" jak twierdzą fanbojki. Więc te wszystkie ćwiczenia gdzie odpalenie pocisku trafienie są niewiele warte. Nie wiemy po ile pocisków Turcy odpalali na zniszczenie 1 samolotu syryjskiego. Są też informacje o tym że kilka su-24 zdołaływ wylądować po tych "trafieniach". Nie ma zdjęć ani jednego wraku su-24. Żaden z tym samolotów nie miał żadnego systemu obrony. I tyle z waszych bajań. Dlatego też każdy samolot jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo - w przypadku samolotu to jest jego uzbrojenie - bo samoloty się nie taranują tylko niszczą pociskami - ale jaka jest zaleta samolotu V, VI,VII czy X generacji skoro używają broni sprzed 30 lat. A cała ta "niewidzialność" powoduje koszmarne ograniczenia - można zabrać mikroskopijną ilość pocisków - do tego trzeba uważać jak szybko się leci, pilot nie ma pojęcia kiedy go zobaczą, a jak go zobaczy inny samolot to z manewrowością czołgu i prędkością traktora i bez jakiejkolwiek broni jest po prostu łatwym celem dla starego miga 29. LM i USA posiadają wspaniały marketing, który za mln dolarów wmówił całemu światu jaki to F35 to wunderwaffe - ale strzela AIM 120, który nie jest w stanie zniszczyć antyka Su-22 , a jak chce trafić to musi się zbliżyć na 30-50 km gdzie zobaczy go każdy Su. Ale na wiarę nie ma sposobu

 3. Dar 12

  Turcy mają rachunki do wyrównania tylko z kim ?

  1. Gnom

   Z każdym, kto przyczynił się do rozpadu Imperium Osmańskiego - Erdogan widzi się nowym Sułtanem Imperium.

  2. Marek

   To ambitny człowiek, który przed studiami ukończył szkołę religijną. Nie byłbym więc wcale zdziwiony, gdyby okazało się, że chce kalifatu w tureckim wydaniu.

 4. Eche, echem...

  No to se wymyślili koronawirusa żeby uwagę ludzi odwrócić od tego co naprawdę istotne...

  1. W3-pl

   ...co niby? Zestrzelenie ptaszka praktycznie na granicy dostrzelenia AIM-120? Sporo mniejszego jak wielkie - echem radarowym -Su-per 30/35++. Bo te w Chinach to ech...wyszydzone nieco, ostatnio. Istotne, nawet stary F-16 A ale zmodernizowany, zestrzeli Miga-cza-29, przynajmniej udowodnione w 1999...

 5. Niuniu

  Jak wynika z podsumowania działań w Idlibie w ostatnich dniach w zamieszczonym dziś artykule w def24 jest dokładnie tak jak pisałem na forum bezpośrednio po tym artykule. Rosjanie wwcale nie są bezczynni. Wręcz odwrotnie są wyjątkowo aktywni i skuteczni. Nie tylko powstrzymali kontrofensywe rebeliantów wspieranych przez Turcję ale również odzyskali wszystkie kluczowe zdobycze styczniowej ofensywy Asada. I uzyskali to unikając otwrtego konfliktu z Erdoganem mimo śmierci w Idlibie kilkudziesięciu żołnierzy tureckich. Dziś na spotkaniu z Putinem Erdogan nadal wygląda na zakochanego. Przecież to majstersztyk. A przecież tak jak pisze na forum np. kol. Davien, Turcja w Idlibie "czapkami" nakrywa wojska syryjskie z całym rosyjskim wsparciem. A mimo to nie jest w stanie nic militarnie tam zmienić.

 6. Rzeszow

  W obliczu rosnących strat wojskowych w prowincji Idlib i potencjalnej fali ludzi uciekających przed walczącymi, turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan pragnie zawieszenia broni - a Władimir Putin jest gotowy na deal......Erdoğan biegnie do Putina w panice nad Idlibem, mówi lider opozycji

 7. AK

  Może ruskie systemy nie działają?

  1. generał siusiak

   Jak nie działają? Nie leciały żadne samoloty pasażerskie ani ptaki to do czego miały strzelać?

 8. ss500

  Erdogan leci 5 marca do Moskwy pokajać się. Będzie musiał oddać SAA dostęp do autostrad M4 i M5 a posterunki tureckie pozostające w zajętej przez SAA strefie Idlib, będą musiały być ewakuowane.

  1. spoko

   ss500 biedny ten Erdogan znow sie bedzie kajal jak za ten bombowiec;))) Ruski ma troche samolotow w Syrii tak ze Erdogan jeszcze nie raz bedzie musial jechac do Putina i sie kajac:)))

  2. Davien

   Taak, a w czyich snach? Bo na pewno nie Erdogana:)

  3. Gnom

   Erdogana nie, ale jego rzeczywistość jest podobna do twojej, jedyna właściwa, choć wirtualna. Zobaczymy, to bardzo ciekawa, tyle że niebezpieczna dla wszystkich (w tym nas) rozgrywka.

 9. Gnom

  A powitania w miastach wiernych Assadowi obleganych przez rebeliantów, gdzie przez ponad 5 lat nie dopuszczano żywności i leków widziałeś. To taki bliskowschodni humanitaryzm rebeliantów, Izraelczyków, Saudów, a nie tylko tych złych wg USA.

 10. DPS719

  Nie było odpowiedzi , bo Turcy tylko czekają na to , by ktoś od nich oberwał nad terytorium Turcji , co mogłoby być wykorzystane przez Amerykanów jako pretekst do ataku z powodu rzekomego ataku na NATO.

 11. pilot

  Jak widać należy polegać na sobie zgodnie z zasadą :wierz tylko sobie, bo inni prędzej czy póżniej Cię opuszczą lub oszukają.

  1. Krzysztof muszka

   W tej chwili sytuacja jest taka że Turcja złamala porozumienia z Rosją i weszła w alians z sunnickim terorystami,ktorzy wywolali wojne domową.Turcja kiedyś rownież wspolpracowała z panstwem islamskim.Kupowalą miedzy innymi rope,ktorą ter.przywozili setkami cystern do tureckich rafineri. Pokazuje to dobitnie że Erdogan jest nieprzewidywalny.

  2. Rychupu

   I żadnych obcych wojsk które zawsze mogą obrócić się przeciw zapraszającym. Znamy to z historii

  3. Tak było

   Niestety po wyjątkowo gorzkiej lekcji podstaw polityki międzynarodowej jaką otrzymaliśmy kilka dekad temu oraz niewyobrażalnych stratach materialnych i niematerialnych jakie były jej efektem Polacy w dalszym ciągu nie są w stanie przyswoić tej prostej, życiowej mądrości.

 12. Bolo

  Ciekawa sytuacja, napisałem komentarz że problemem jest Turcja która napadła na Syrie a nie bezczynnosc Rosji, że giną syryjscy żołnierze, broniący swojej ojczyzny a świat milczy i ONZ milczy, to mi skasowali komentarz. Czy komentarze mają tylko popierac agresję Turcji na Syrie bo w przeciwnym razie są kasowane

  1. Martlo

   Też miałem ten problem miesiąc temu ...

  2. ert

   Jestem tego samego zdania to Turcja ma mocarstwowe aspiracje co gorsza współpracuje z Państwem Islamskim .

  3. Od Kuna

   Dobre. Tak bronią swojej ojczyzny, że już z niej wygnali 3 mln niewinnych obywateli, zgodnie z zasadą "Dobry dyktator a zły naród". Dyktatorzy bronią się do końca bo widzą jaki będzie dla nich i tych co im służą mówiąc bezczelnie, że bronią ojczyzny.

 13. generał siusiak

  Dla zmylenia przeciwnika ruscy nie uruchomili swojej opl.

  1. Pirat

   I co? Się udało?

  2. Zmylili wszystkich. A głównie siebie i swojego sojusznika...

 14. krakauer

  dzisiaj obrona plot Syrii strąciła kilka dronów bojowych Turcji , strata jednego samolotu nie robi żadnej różnicy a dla Turcji liczba dostępnych dronów do walki ciągle spada

  1. Davien

   Jakis dowód czy znowu jedynie SANA:)

  2. k

   Ciekawe. Nikt tego nie potwierdza. Ale trzeba jakoś przykryć bezradność rosyjsko-syryjskiej OPL.

 15. brzeg

  Ciekawym wariantem było by zaproszenie przez siły rządowe lotnictwa irańskiego. Ciekawe, czy i wtedy Turcja decydowała by się na takie zuchwałe operacje.

  1. KamikaZe

   Razem z Izraelem :)

  2. Davien

   Dobre, te przestarzałe F-5 czy równie wiekowe Mirage i F-14??? Ale za to jaki poligon dla Izraela by zrobili:)

  3. k

   Czego? Tych latających (chyba?) zabytków? Wtedy to dopiero byłoby polowanie...

 16. jaxik

  Rosyjskie S-400 zareagowałoby gyby przelatywało stado prawdziwych kaczek, a nie samolot. Skalibrowane są na technologię Stealth, a nie na F-16.

  1. Wppr

   Racja mamy też Pancyry gdyby jakieś ptaki przedostały się przez s400...

  2. k

   A wzorcem były SU-57. Niewidzialne, bo nikt ich nie widział...

 17. eeee

  A co niby Cywile maja zostac w strefie prowadzenia walk i ofensywy?! Argumenty z przedszkola.

 18. Antex

  US-mani zdradzili sojuszników kurdyjskich, a Rosjanie sojuszników syryjskich.Nasuwa się pytanie jaki w tym świecie jest jeszcze sens wiary w jakiekolwiek sojusze (zwłaszcza że mamy własne doświadczenia z 1939 i z 1945r ). A Erdogan robi swoje czyli odbudowuje Imperium Osmańskie ... nie przejmując się opinia międzynarodową i nie oczekując pogłaskanie i poklepania po pleckach. Widocznie może bez tego żyć w przeciwieństwie do naszych polityków.

  1. wert

   Erdogan najpierw wiele lat budował swoją siłę pod czyją osłoną? Sam z siebie? Nabrał siły i rzucił jednak teraz wyzwanie Moskwie. Łączenie dronów w grupy uderzeniowe, zniszczenie opl, OSA czy Buk-2, całej kolumny pod Marat Al Numan, dzieje się. Sytuacja bardzo ciekawa jeżeli wyłączyć że giną ludzie! Erdogan zalicytował wysoko usiłując odbić Sarakib a sowieci nie odpuszczają bo właśnie podali że rusza ich konwój dla wzmocnienia obrony tego miasta. Wygrany jest jeden: Donald Trump

  2. mat Eusz

   @ Antex: Trump nie jest wygranym w Syrii. Wygranym juz (!) jest Turcja, bo bez zniszczenia assadowskiej/rosyjskiej Syrii nie odbuduje swej naturalnej i koniecznej strefy wpływów. Nam zaś wzmocnienie Turcji jest jak miód - osłabia Rosję i zwiększa nasze szanse na niezależny byt.

  3. eeee

   Sowieci?! a zamiast Niemców masz Nazistów?!

 19. metal520

  Putin nikogo nie zdradził a Erdogan myśli że jemu wszystko wolno, ale to do czasu. Porostu Rosją nie chce wojny na większą skalę, inaczej Erdoganowi KAPUT!

  1. Th

   Choćby Rosja chciała wojny na większą skalę to nie ma czym. To nie USA aby była w stanie przerzucić do Syrii sprzętu na w pełni skalową wojnę z Turcją.

  2. ma

   @ metal520: Jakaż ta Twoja Rosja spolegliwa i pokojowa - "nie chce wojny na wiekszą skalę"! To powiedz nam niedouczonym o powodach postępowania Rosji - bycia znowu gołąbkiem pokoju jak zawsze.

  3. eeee

   A USA niby jest w stanie... hahah bajki.

 20. Yaro

  Turcja bierze baty, Amerykanie bezczynni czy bezradni?

  1. GB

   Odkąd Erdogan zaczął dogadywać się z Putinem, USA patrzy na ręce Erdogana... Po co pomagać Erdoganowi, skoro ten "jutro" może zmienić front.

  2. Davien

   Taak, spadaja syryjskie samoloty, artyleria turecka wali w SAA ile wlezie a wg Yaro biora baty??

  3. HEhehe

   Jak to sie ma Davien do ofensywy Tureckiej.. no co oni tam osiagneli od 27 lutego? Odzyskali swoje punkty obesrwacyjne, jakakolwiek czesc obszaru przejetego przez SAA podczas odensywy. Bo albo SAA dostaje baty i jest masakrowana i traci teren , albo daja wycisk turcji i terrorysta i sami go zyskuja.

 21. say69mat

  Mam wrażenie, że Putin cierpliwie czeka, pozwalając Erdoganowi, realizować jego militarny scenariusz w Syrii. Putin cierpliwie czeka, aż NATO odpuści sobie Erdogana, upojonego własną wizją mocarstwowości i sukcesami odnoszonymi w konfrontacji z bojówkami Asada. A wtedy ... uderzy, wykorzystując jakiś błąd taktyczny popełniony przez Erdogana. Uderzy nie po to aby zniszczyć, tylko aby .... upokorzyć.

  1. Kokosz

   Też tak uważam. Putin kalkuluje na zimno. Intensywnie zwozi sprzet do Syrii. Natomiast Erdogan reaguje impulsywnie. Miał swoje 3 dni chwały na fali ataku dronów. Ale to sie skończyło i teraz woła na pomoc NATO. Myśle, że Rosjanie przez lata kontaktów zbudowali dokładny portret psychologiczny Erdogana i wiedzą gdzie nacisnąć ,żeby zaczął robić dziwne rzeczy. Grają na nim jak na pianinie.

  2. say69mat

   Zwróć uwagę, że podobną strategię polityczną Putin realizuje w przypadku katastrofy w Smoleńsku. Rozgrywając kwestię zwrotu wraku, z chirurgiczną precyzją budując emocje w obszarze naszej sceny politycznej. Mam w związku z tym intuicję graniczącą z pewnością, że czekają na raport komisji Macierewicza, aby ośmieszyć jego autora i nasz kraj. Publikując obiektywną analizę przyczyn i przebiegu katastrofy. Wykorzystując rzeczony wrak, jako kluczowy materiał dowodowy służący do niezwykle skrupulatnej analizy jej materialnych przyczyn. Ponieważ - jak mniemam - rzeczony wrak jest w mniemaniu Rosji jedynym materiałem dowodowym świadczącym o ich niewinności.

  3. 29155

   Nie boisz się agitować za wrogą agenturą?

 22. zachodnie bajery

  wyzwalanie Idlibu jest kontynuowane , wojska syryjsko -arabskie kontynuują zwycięski marsz , zestrzelenie jednego samolotu to tylko otarcie łez dla Turków , dzisiaj stracili kilka dronów bojowych , najwyrażniej Syryjczycy podciągneli w końcu obrone plot i zaczeli niszczyć drony hurtowo ,w każdym razie Rosjanie swoje zrobili , uspokoili sytuacje z Turcją i umożliwili potężny kontratak na cały froncie sił sprzymierzonych

  1. Vis

   Jakie to są te siły sprzymierzone z Asadem? Możesz wymienić? Banda zbirów pułkownika Putina i kto jeszcze?

  2. Visa

   Z Syria sprzymierzone sa Rosja, Iran, Liban i obecne Libia LNA. Z terrorystami sprzymierzone sa kraje UE, USA i Turcja.

  3. Davien

   Visa, z Syria nie jest sprzymierzony ani Liban ani Iran, maja generalnie Syrie gdzieś, walczyli tam z ISIS i realizowali własne cele, Z terrorystami jest sprzymierzona Rosja ( Hezbollah) i Turcja a terrorystów zwalczała Koalicja pod wodzą USA i SDF wiec powodzenia w kiepskich kłamstwach. Aha, LNA to buntownicy a nie rzad.

 23. mat Eusz

  Olginowską maskirowkę czuć na kilometr i tu, w wielu komentarzach. Z niej wychodzi że Turcja to pryszcz, a Rosja to potęga i jak zachce zdmuchnie w sekundę mini-sułtanika Erdogana i jego mini-armię. Pytanie tylko czym, bo mimo swej "potęgi" i regionalnego sojuszu gł. z Izraelem i Iranem, i wobec konfliktu USA-Turcja i w konsekwencji osamotnienia Turcji w NATO oraz jej ost. tarć z UE, jakoś swych zębów nie jest w stanie pokazać...

 24. trust

  Ok, tylko ktośvtu albo celowo nie dopisuje albo brakuje mu informacji, wszystkie strzelania F16 do samolotów syryjskich odbywają się z terytorium Turcji, strzelają Aim-120.

  1. 1stCav

   Albo wcześniej tego nie było albo nie doczytałeś: "Turecki myśliwiec dokonał zestrzelenia bez wchodzenia w syryjską strefę powietrzną co oznacza użycie pocisku AIM-120 AMRAAM i porażenie celu praktycznie na granicy jego zasięgu."

  2. yaro

   Ok, to co w takim razie mają zrobić Rosjanie, bo nie kumam tej manipulacji, mają strzelać do Turków w ich przestrzeni powietrznej ? Rozumiesz teraz na czym polega ta manipulacja ?

  3. Davien

   yaro a czytałes w ogóle posty na które odpisujesz?? To ci cos zacytuje: "Ok, tylko ktośvtu albo celowo nie dopisuje albo brakuje mu informacji, wszystkie strzelania F16 do samolotów syryjskich odbywają się z terytorium Turcji, strzelają Aim-120." A teraz przeczytaj powoli post @1stCav i zastanów sie co wypisujesz.

 25. Davien

  Vanessa Beeley nie jest niezalezna ale proasadowska więc daruj sobie. Najlepiej jak witaja"wyzwolicieli" w Aleppo to ostatnio pokazało 900 tys cywili uciekając z aleppo przed nimi ile sił w nogach.

Reklama