Reklama

Geopolityka

Kijów i inne miasta pod ostrzałem irańskich dronów. Odwet za atak na Biełgorod?

Autor. Twitter

W poniedziałek rano doszło do kilku eksplozji w stolicy Ukrainy - Kijowie. Szef kancelarii prezydenta Ukrainy poinformował, że miasto zostało zaatakowane dronami kamikadze.Ataki z użyciem irańskich dronów odnotowano też w innych miastach Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że miasto zostało zaatakowane dronami kamikadze.

"Wybuchy w Kijowie. Stolicę zaatakowano dronami kamikadze. Rosjanie myślą, że im to coś pomoże, ale takie działania przypominają agonię" - przekazał  Andrij Jermak.

Reklama

Podkreślił jednocześnie, że "Ukraina potrzebuje systemów obrony przeciwlotniczej".

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że do wybuchów doszło w rejonie szewczenkowskim, w centrum ukraińskiej stolicy.

"Wybuch w rejonie szewczenkowskim, w śródmieściu stolicy. Wszystkie służby są w drodze. Później podane zostaną szczegóły" - napisał mer w serwisie Telegram. Ataki z użyciem dronów odnotowano też w innych ukraińskich miastach, m.in. Dniepropietrowsku i Odessie. Warto przypomnieć, że niedawno miały miejsce uderzenia na lotnisko w Biełgorodzie na terenie Rosji. Seria uderzeń na stolicę i inne miasta może więc być odwetem za ataki na teren Rosji.

Ponadto, warto zauważyć że o ile zapasy skomplikowanych pocisków manewrujących (np. Kalibr) czy Iskanderów są w Rosji na wyczerpaniu, o tyle uderzeniowe bezzałogowce są najwyraźniej do dyspozycji Moskwy. Dalsze dostawy z Iranu (innych bezzałogowców, ale też pocisków balistycznych) zostały już zapowiedziane. Irańska broń będzie więc odgrywała w wojnie, a przede wszystkim w uderzeniach na miasta coraz większą rolę.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. GB

  Ukraińcy podają że kończą pracę nad bronią (rakieta lub dron) o zasięgu 1000km i głowicy 75 kg. Zobaczymy, ale jeśli im się uda to będą mogli ostrzeliwać Moskwę. Z runetu zaś wiadomo że zarządcy budynków (nie wiem czy w całej Moskwie) otrzymali polecenie aby mieszkańcy usunęli z podziemnych parkingów samochody i inne rzeczy. Parkingi podziemne mają służyć jako schrony i mają zostać wyposażone w łóżka, apteczki itp. wyposażenie. Jeśli rzeczywiście Ukrainie uda się wyprodukować taniego drona i w dodatku jego produkcja będzie masowa to infrastruktura rosyjska może zostać zaatakowana.

  1. mduzy

   Szczerze mówiąc to nie wiem, czy to nie szykowanie się na wojnę z NATO. Obywatele Chin, Kazachstanu itd. wezwani do ewakuacji z Rosji, więc coś większego się szykuje. Rosja ma jakiś plan eskalacji, który może skończyć się konfliktem zbrojnym z NATO, pewnie po to te schrony. Bo szczerze, po co Rosja miałaby obawiać się bezpośredniego ataku Ukrainy na swoje terytoria (typu stolica), skoro dotychczas Ukraina była wstrzymywana przed działaniami ofensywnymi?

 2. GB

  Cytuję tłumaczenie:"Nie jestem skłonny poświęcać kolejnych rosyjskich żołnierzy w wojnie partyzanckiej z hordami fanatyków uzbrojonych przez NATO. Mamy wystarczające siły i środki techniczne, aby doprowadzić Ukrainę do całkowitej kapitulacji" - Sergiusz Surowikin ". Poza bronią Jądrową Rosja nie ma środków technicznych aby zmusić Ukrainę do kapitulacji. A użycie broni jądrowej to wojna z NATO.

  1. Macorr

   Co widać po tym czym atakują - nadal ich celem jest cywilna infrastruktura techniczna a atakuja irańskimi dronami....Wnioskuje że taki atak (tym bardziej taki nieudany) jak w zeszłym tygodniu nie powtórzy się chyba ze dostana balistyki z iranu...

  2. Jaszczur

   Mają rozwalić elektrownie potem upada ukraińskie morale dzikie hordy poborowych zdobywają większe tereny UA - morale całkiem się załamuje o ruskie pra do przodu . Zniszczenie elektrowni gorsze jak jeden wybuch atomowy..... Pisałem parę tygodni temu że będą im rozwalać elektrownie to mnie wyzywano od ruskich troli i że mam katastroficzne wizję . I to się dzieje ..... Na wiosnę ruskie będą już na wygranej pozycji kijów prawodopodobnie zdobyty . Ruskie wygrają tą wojnę bo NATO to miękkie faje co się boją wejsc na UA .... W ciągu 4 lat III WŚ zachód vs wschód (po ataku Chin na bazy USA i Tajwan )

  3. GB

   Jaszczur, po dwóch dniach po ostatnim ataku (ten z tydzień temu) w całej Ukrainie prąd był , choć czasami z przerwami. Nie jest łatwo zniszczyć taką infrastrukturę jak się nie ma samolotow wielozadaniowych i bomb kierowanych o sporym wagomiarze. Rakiety manewrujące są drogie i jak widzisz okazały się mało skuteczne. Co do tych hord poborowych to obecnie nie ma szans aby wysłać 1 mln rezerwistów bo po prostu logistyka tego nie wytrzyma. Nie będą mieli co jeść, skąd wezmą paliwo, amunicję? Już wiosna tego roku znacznie lepiej przygotowane jednostki masowo porzucały nawet nowoczesne uzbrojenie ( jak na standary rosyjskie) i wycofywały się właśnie na skutek braków w zaopatrzeniu. Ale też OPL Ukrainy powinna być wzmacniana, a jak nie ma naziemnej OPL to lotnictwem myśliwskim pilotowanym przez najemników.

 3. GB

  Macorr, właśnie pojawiło się info że 40% sprowadzanych do Rosji z Chin chipów jest wadliwych. Na wiosnę takich miało być tylko 2%. Gdzieś mignęła mi informacja że Biden tak podkręcił sankcje na dostawy sprzętu do produkcji chipow dla firm chińskich iż grozi to paraliżem tej branży w Chinach. Ale już nie pamiętam gdzie i u kogo to czytałem (na pewno na Twitterze, ale u kogo?).

  1. szczebelek

   Chodzi tobie o zawieszenie współpracy Holenderskich firm IT z Chinami?

  2. GB

   Tak.

  3. GB

   Pojawił się filmik na którym widać kilku ukrainskich policjantów strzelających do drona kamikadze z broni automatycznej. I wg mnie udało im się go zestrzelić bo spadł naprawdę blisko od nich (chowali sie po wybuchu, moglyntez latac odłamki), a tam gdzie spadł nie widać było jakichś obiektów.

 4. szczebelek

  No tak oddać cywilom jakie to strategiczne...

 5. Adam S.

  Teraz jest dobry moment do uznania rosji za państwo terrorystyczne. Bo to, co teraz robią jest czystym terroryzmem, zabijaniem cywili bez znaczenia wojskowego. A to otwiera drogę do takiego samego bombardowania stanowisk terrorystów, jak w Syrii czy Iraku. Amerykanie mogą i powinni bombardować rosyjskie cele na terytorium ukraińskim, NIE atakując obiektów na terytorium rosji.

 6. Jaszczur

  Atak na Ukrainę to odpowiednik ataku Niemiec na Polskę . Odpowiednikiem 1941 roku będzie atak Chin na Tajwan i bazy USA w ciągu 4 najbliższych lat . Historia kołem się toczy i znowu można zapobiec wszystkiemu ale się boimy . NATO powinno wejść na Ukrainę i stanąć z wojskami np 50km od frontu i stać tak samo na granicach z Białorusią o ROSJĄ na Ukrainie by pokazać że się nie boimy i łatwo nie będzie. Na region Pacyfiku wysyłać bardzo dużo żołnierzy i sprzętu

  1. Macorr

   Obecna taktyka polega na przeczekaniu ruskich, aż ta niewydolna i cienka jak papier gospodarka się zdławi. Warunek jest taki że Ukraina nie może przegrać, ale zwycięstwo nie wchodzi w grę żeby nie sprowokować atomowej reakcji orków. Ogloszenie ruskiej mobilizacji bardzo zbliżyło ten plan do urzeczywistnieina. Polemizując zpostem :Co miałoby dać stanięcie 50 km od frontu? Ruscy i tak by próbowali atakować i zabijać "przypadkiem" (wide atak na centrum handlowe w Kremieńczuku). Śmierć żołnierza NATO spowodowałby odwet a odwet pełnoskalowa wojne nuklearna. Jest mnóstwo innych sposobów na wygranie tej wojny przez Ukraine i to bez potzreby wysyłania żołnierzy NATO w strefie zagrożenia. Najprostszym byłoby przesłanie Ukrainie ok 100 zachodnich samolotow. I tu mogłybyć wycofane F-15, czy F-18 C/D, Harriery 2, Mirage 2000, Gripeny. I to nawet z ograniczeniem atakowania celów lądowym na terenie raszki z przed 2014 roku. I nie osłabi to sił USA na wschodzie..

  2. Gregorius6

   o to wszystko się stanie jak już będziesz szefem NATO, skąd was do dego wojska biorą , czy sa jakieś specjalne testy?

  3. Esteban

   To kiedy jedziesz bronić Ukrainy?

Reklama