Geopolityka

Katastrofa szwajcarskiego Horneta. Trzecia od 2013 roku

Fot. http://www.lw.admin.ch
Fot. http://www.lw.admin.ch

W przestrzeni powietrznej nad Alpami Szwajcarskimi utracono kontakt z pilotem jednoosobowego myśliwca sił powietrznych Szwajcarii F/A-18C.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem szwajcarskich sił zbrojnych, do wypadku doszło w poniedziałek 29 sierpnia br. około godziny 14:30 nad centralną Szwajcarią. Trwają poszukiwania pilota oraz rozbitego samolotu. Biorą w nich udział dwa naziemne zespoły poszukiwawcze, ponieważ pogoda nie pozwala na wykorzystanie śmigłowców. Rodzina pilota już została powiadomiona o wypadku, ale jego nazwisko nie zostało jeszcze ujawnione.

AKTUALIZACJA 16:27 - Szczątki samolotu zostały znalezione, trwają poszukiwania pilota.

Szwajcarskie siły powietrzne zakupiły w sumie 26 samolotów wielozadaniowych F/A-18C (wersja jednomiejscowa) i 8 F/A-18D (wersja dwumiejscowa). Wszystkie statki powietrzne zostały dostarczone od stycznia 1996 do grudnia 1999 r. W 2007 r. rozpoczęto program modernizacyjny, który miał wydłużyć czas eksploatacji myśliwców obu wersji i zwiększyć ich możliwości bojowe.

Modernizacja miała objąć m.in.: zakup 20 zasobników obserwacyjno-celowniczych ATFLIR, które pozwalały na wykorzystanie uzbrojenia precyzyjnego oraz unowocześnienie pokładowego systemu walki elektronicznej.

Jak dotąd utracono trzy samoloty F/A-18. Pierwszy wypadek wydarzył się w 1998 r., kolejny w 2013 r. i trzeci w październiku 2015 r. (podczas francusko – szwajcarskich manewrów EURAC25). Obecna katastrofa jest więc trzecią w ciągu ostatnich trzech lat.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.