Reklama

Geopolityka

Kaczyński chce 150 tys. żołnierzy USA w Europie

Autor. 2nd Cavalry Regiment

Niemcy, podobnie jak Francja, mają silną skłonność do Moskwy. Przez lata rząd niemiecki nie chciał widzieć, co robi Rosja pod przywództwem Putina - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag” wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Jestem bardzo niezadowolony z zachowania niemieckiego rządu (ws. wojny na Ukrainie - PAP). Niemcy mogłyby dostarczyć więcej broni. I Niemcy mogłyby opowiedzieć się w UE za embargiem na ropę naftową (...). Nie wolno nam stale wspierać wielkiego mocarstwa, jakim jest Rosja, miliardowymi opłatami za zakup energii. Jest to politycznie i moralnie niedopuszczalne. To musi się skończyć, a Niemcy powinny wreszcie zająć jasne stanowisko w tej sprawie" - oświadczył Kaczyński.

Podkreślił jednocześnie, że nie chodzi tutaj o embargo na gaz, ponieważ potrzeba na nie więcej czasu, a "dochody Rosji z biznesu naftowego są cztery do pięciu razy wyższe niż z biznesu gazowego".

Reklama

"To po prostu tak nie działa. Wolność nigdy nie jest tania. Chodzi tu także o ochronę demokratycznego świata przed Putinem. Kanclerz Scholz również powinien to zrozumieć" - przekonywał polski wicepremier.

Na pytanie, jaką rolę powinny odgrywać Niemcy w Europie, Kaczyński odpowiedział, że "Polska nie jest zadowolona z roli Niemiec w Europie", która "powinna być bardziej konstruktywna", a "ostatnie dziesięciolecia były właściwie próbą powtórzenia konstrukcji byłego kanclerza Rzeszy Bismarcka: dominacja Niemiec, ale ramię w ramię z Rosją".

Czytaj też

"Oczywiście kontekst jest dziś inny niż w XIX wieku. W gruncie rzeczy jest to jednak to samo zachowanie. Niemcy nie mają żadnych moralnych podstaw, by dominować w Europie. Niemcy nadal nie rozliczyły się w wystarczającym stopniu z II wojny światowej i wciąż nie wypełniły swoich zobowiązań finansowych" - zaznaczył wicepremier. Dodał, że "Niemcy nie wypłaciły dotychczas wysokich kwot odszkodowania za zniszczenia i morderstwa Polaków podczas II wojny światowej. Kwestia ta musi zająć ważne miejsce w naszych stosunkach i zostać rozwiązana".

Zapytany o możliwe zmiany NATO na wschodniej flance, Kaczyński odpowiedział, że "Polska przyjęłaby z zadowoleniem, gdyby Amerykanie zwiększyli swoją obecność w Europie z obecnych 100 tys. żołnierzy do 150 tys. w przyszłości ze względu na rosnącą agresywność Rosji".

Czytaj też

"Wschodnia flanka musi być w przyszłości znacznie lepiej chroniona niż dotychczas. Spójrzmy prawdzie w oczy: żołnierze amerykańskiej potęgi nuklearnej są najsilniejszym czynnikiem powstrzymującym Rosję przed atakiem na kraje NATO i zapewniają nam największe bezpieczeństwo" - argumentował wicepremier.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. grzegorzCQ

  Niestety Kaczyński jest w Polsce hejtowany przez zwolenników totalnej opozycji i ich lewicowo liberalne media za to jak wygląda a nie słuchają co Kaczyński mówi. Jego brat niestety też musiał przez to przejść. A przeciez jak się posłucha Jarka to wiele rzeczy się sprawdziło, doskonale przewidział sytuację Polski jesli chodzi o tło geopolityczne. Rok temu w lipcu pojawił się temat ustawy o obronie ojczyzny zastępującej Ustawę z lat 60 tych. Akurat w tym momecie na kilka miesiecy przed wojną. Ustawa oczywiscie była krytykowana przez Tuska i PO jak wszystko co robi ten rząd. Zaczęła się wojna i ustawa została przyjęta nawet głosami opozycji. A przeciez gdyby nie wojna na Ukrainie to Ustawa nie zostałaby poparta przez PO. Tak samo miał nosa do zakupu tureckich dronów ktore tez były krytykowane przez opozcyje a teraz widzimy ze bez tych dronów to Ukraina by juz przegrała wojnę. Kaczyński wiele rzeczy przewidział ktore się sprawdziły, Podobnie jak szybki zakup Abramsów.

  1. Ziuta

   tyle bajek, że aż muszę sprostować: 1. ustawa o obronności była krytykowana i dzięki temu PIS ją poprawił co spowodowało, że i opozycja mogła ją poprzeć (albo tak oczywistych rzeczy nie rozumiesz, albo celowo manipulujesz....ciężko stwierdzić) 2. tureckie drony zostały zauważone podczas konfliktu o Górski Karabach znacznie wcześniej więc nie miał żadnego nosa, tylko wszyscy wiedzieli, że są dość skuteczne. Natomiast pisanie, że bez TB2 Ukraina już by przegrała tę wojnę to mega grube nadużycie (inaczej mówiąc bzdura). 3. jaki "szybki" zakup, nawet umowy nie ma, a co dopiero wyprodukować, dostarczyć, przeszkolić i przygotować

  2. grzegorzCQ

   Kłamstwo to wasze drugie imie i imie waszego idola Tuska kamerdynera Merkel. Widzimy do czego doprowadziła polityka Merkel w Niemczech i UE. W Polsce z resztą mieliśmy to samo w latach 2008-2015, Przykłady? Komorowski był przeciwko budowie tarczy antyrakietowej USA w Redzikowie. Tusk po inwazji na Gruzję zmniejszył liczebnośc armii do 90 tys. To przeciez jawny sabotaż. Zamiast rozbudowaywać armiie to PO zmniejszało mozliwosc obronne Polski. Czy odprawy ambasadorów będących w Polsce z udziałem Komorowskiego i prezydenta Miedwiediewa. Kłamiesz i będziesz kłamac . Bo tylko to potraficie robic

  3. wert

   jak by nie patrzeć to jedynie jego opcja nie myliła się tak zasadniczo jak totalsi. I to w sprawach podstawowych!! będących dziś zagrożeniem egzystencjonalnym dla nas. Jak "resetowanie" sowietów chociażby, jak wydana w przeddzień agresji tzw Strategia dla Polski z 2013, jak likwidacja jednostek WP itd itd . Co by UKR zrobiła bez jankesów? Co by zrobiła UKR dostając aż 5 tyś hełmów? Malutka Estonia więcej pomogła niż najbogatsze państwo EU u którego klamki wieszali się totalsi

 2. Bodek

  Voodoo napisał "Dzięki lewicowym poglądom Europa w ogóle poszła do przodu począwszy od zburzenia Bazylii. To dzięki postępowi intelektualnego w Europie państwa nie zabijają swoich obywateli w ramach kary." MATKO, CO ZA DZBAN. Mógł nie słyszeć o ludobójstwie francuskich rewolucjonistów na mieszkańcach Wandei. Ale żeby nie kojarzyć gilotynowania? Nie słuszeć o marksistowskiej walce klas, która musi się dokonać przemocą i nie kojarzyć zbrodni Leniana, Stalina i innych lewicowych morderców? Masakra.....

  1. Voodoo

   Oczywiście że słyszałem pokaż mi jakąkolwiek rewolucję bez ofiar tym bardziej rewolucję społeczną.... Tylko Ty mylisz przyczyny i skutki...odwołuje się do symboliki co nie ma nic wspólnego z faktami co ma wspólnego NSDAP z socjalizmem???...nic ale ponieważ w swojej nacjonalistyczne narracji ta partia wywoła największą tragedię w Europie to winny jest tez socjalizm bo ta partia miała socjalizm w nazwie???? Rewolucja francuska miała jedno z głównych haseł "równość " i to hasło później widniało na wszystkich standardach ruchach lewicowych

 3. kimeR

  Rosja niema szans jak pare silnych panstw w Europie sie dogadaja. Ale latwo pokazywac palcem na innych, jednoczesnie kamuflazowac swoja niekmompetecje apatie i brak inicjatywy. Kto zabrania Polsce przekazac Ukrainie setki zmodernizowanych czolgow, Mini, helikoptery, 100 tysiecy plyt balistycznych, kolimator, tysiace gogli noktowizyjnych, zmotoryzowane pontony szturmowe, drony krazace...Jakby rzady Francji,Niemiec i Polski dogadaly sie zesoba to jusz miesiac temu stalaby 100 tysieczna armia na zachodniej Ukrainie. Jak ktos sie boi i caly czas cowa sie za USA , pomyla kierunki i wysyla Migi nie do Kiowa a do niemieckiego Rammstein, noto niemorzna sie dziwic ze Wanja przygotowuje nastepna inwazje, nastepne zbrodnie.

  1. wert

   parzystokopytne z Pacanowa nie zastanowią się co się stanie jak chiny otwarcie wesprą kacapię sprzętem że o ochotnikach nie wspomnę. Mogą być legiony z zachodu mogą być i ze wschodu. Możemy się rozbroić a parszywieńki zachód stwierdzi: "przecież oni nie walczą a my mamy się bić za nich ?". Polska z tymi których wymieniłeś NIE DOGADA się NIGDY dlatego że mamy SPRZECZNE interesy. Możemy się jedynie POłozyć na ołtarzu IV Rzeszy i być grzecznym POdwykonawcą. Sowiety liczą się tylko z siłą, my póki co, dzięki 30 latom niszczenia i rozbrajania WP, takiej nie mamy. Zachód jest parszywieńki, u jankesów trwa spór opcji stworzenia Trójmorza z opcją dogadania się z kacapia. My musimy balansować na tej cienkiej linie

 4. panjacek

  Politycy próbują wykorzystać konflikt dla własnych korzyści sondażowych. W interesie Polski są ciche negocjacje a nie głośne paplanie o bombie atomowej - takie rzeczy są wykorzystywane przez rosyjską propagandę. Politycy często podgrzewają nastroje i wywołują konflikty bo wtedy ludzie jednoczą się wokół władzy i rosną sondaże. Warto przypomnieć wojnę o Falklandy, Argentyna zaatakowała Wielka Brytanię ponieważ władza chciała odwrócić uwagę społeczeństwa od wynoszącej blisko 100 proc. inflacji. My też mamy problemy gospodarcze a jak nie ma chleba to władza oferuje igrzyska.

  1. grzegorzCQ

   Twoja wypowiedz jest przykładem manipulacji i dezinformacji.. Kaczyński powiedział że w Polsce powinna być broń atomowa ale jest politykiem odpowiedzialnym i wie ze jest to niemożliwe. Przykład Falklandów w ogóle z kapelusza, przecież to nie Polska zaatakowała Ukrainę. Co to w ogóle za porównanie? Sympatyk Gazety Wyborczej?

 5. były porucznik zmechu

  Europa musi dać sobie spokój z wewnętrznymi awanturami i zlikwidować pociąg do lewactwa. Tyle i aż tyle, gdyż jest to trudne do zrealizowania. Nie na darmo od prawie dwóch dekad ruscy "pracowali" nad Brukselą.

  1. Voodoo

   Dzięki lewicowym poglądom Europa w ogóle poszła do przodu począwszy od zburzenia Bazylii. To dzięki postępowi intelektualnego w Europie państwa nie zabijają swoich obywateli w ramach kary. Gdyby nie postęp ( w ramach zwalczania wyzysku biednych) to do dziś godziny pracy byłyby 14-godzinne i ulubiona przez polską szlachtę pańszczyzna. Konserwatyzm nie lubi nowości.... ba....najchętniej by cofnął wszystkie zmiany społeczne do epoki egzekucji publicznych. Takie właśnie konserwatywne myślenie ( im większy teren tym większe mocarstwo ) doprowadziło do tragedii Ukrainy. A już tak brakowało niewiele aby wychowało się pierwsze pokolenie bez wojen w Europie ( I pokolenie które nie zna wojny nawet z przekazów rodzinnych)...Ale nie musi się znaleźć jakiś "pajac" co jeszcze uważa agresję za argument...szczególnie w dobie globalizacji gdzie cały know-how mogę przenieść do innego państwa i agresor nic z tego nie będzie miał

  2. były porucznik zmechu

   Tiaa, "Rewolucja zjada swoje dzieci" - największą tragedią Ukrainy był głód zaserwowany przez lewactwo i Stalina, teraz przerabia dugą /prawie z tej samej ręki/. @Voodoo czy chcesz budować tezę, że lewactwo jest źródłem dobrobytu i postępu? To zmień argumenty, bo Bastylia i Napoleon jest tu kiepskim przykładem

  3. Voodoo

   Pojęcie "lewactwo" jest nazwą wymyślą przez ludzi z otoczenia Stalina określa to ludzi "miękkich" z otoczenia Trockiego którzy nie chcieli zamordyzmu stalinowcow i chcieli kontynuacji NEP- boskiej kontynuacji polityki Lenina. Jeżeli chcesz używać słowa "lewactwo" to radzę poczytać historologię znaczenia słowa a nie klepanie/powtarzanie tego co mówi jedynie słuszna TV. W przeciwnym razie wygląda na to że każdy który używa tego słowa tęskni za zamordyzmem spod flagi CCCP Stalina

 6. Edmund

  Do Racjonalny83. Próżno szukać polityka na polskiej scenie politycznej, który od lat stawia NIEsłuszne diagnozy polityczne i gospodarcze a jest tak mocno promowany przez media głównego nurtu jak Donald Tusk. W głównej mierze bierze się to za jego nienaganny wygląd, dobrze skrojony garnitur i wyczucie u jakiego Pana warto w danym czasie służyć. 1 jego wypowiedź, że warto współpracować z Rosją, taka jaka ona jest. Jaka Rosja jest, to mamy tego codziennie przykłady. Odnoszę się jedynie do tej wypowiedzi natomiast w żadnym wypadku nie agituje politycznie oraz nie propaguje partii.

  1. były porucznik zmechu

   No cóż, widocznie krawiec polecony przez Geremka nie uwzględnił różnicy kroju i nienaganny krój diabli wzięli. Może to także bezkrytycznie przejęta sympatia do onuc ?

  2. Racjonalny83

   Pelna zgoda. jesli chodzi o tego polityka i wielu innych znlałoby sie więcej wypowiedzi kuriozalnych które godża w Polską Rację Stanu. Pamiętamy wypowiedzi ze przeciez można wszystko sprywatyzować, że liczą się poprawne relacje handlowe, że nie ma powodu aby media były mediami "narodowymi" bo przecież to jest tylko biznes, po co CPK bo jest to wyraz meagalomanii, po co przekop mierzei wiślanej bo przeciez dalej można skomlec w Rosii o pozwolenie na przeplynięcie ciesniny Pilawskiej, po co Via carpatia bo przecież mamy autostrady ( pierwsze powstaly ze wschodu na zachód, które służyły do nabijania kapusty sąsiadom zza Odry) itd Grzechów jest więcej - to takie krótkie resume

 7. Racjonalny83

  Próżno szukać polityka na polskiej scenie politycznej który od lat stawia słuszne diagnozy dotyczące Polski w jej polozoniu geopolitycznym. Kaczyński jest wyśmiewany oraz hejtowany w głównej mierze za jego wygląd sposób wypowiadania się itd. Podobnie jak jego św pamięci. Prezydent Lech Kaczyński.. Jak zwykle w punkt. Odnoszę się jedynie do tej wypowiedzi natomiast w żadnym wypadku nie agituje politycznie oraz nie propaguje partii

Reklama