Reklama

Geopolityka

Japonia, Korea Płd. i USA ćwiczą razem zwalczanie okrętów podwodnych

USS Nimitz
Autor. U.S. Navy/Twitter

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dwudniowe ćwiczenia rozpoczęły się na wodach międzynarodowych na południe od południowokoreańskiej wyspy Czedżu. Poprzednie trójstronne manewry USA, Japonii i Korei Płd. miały miejsce we wrześniu 2022 roku i były pierwszymi od około pięciu lat – przypomina agencja Kyodo.

Ćwiczenia „zostały zorganizowane, by poprawić zdolności do reagowania Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeciwko rosnącym zagrożeniom podmorskim ze strony Korei Północnej, w tym pociskom balistycznym wystrzeliwanym z okrętów podwodnych" – ogłosiło w komunikacie ministerstwo obrony w Seulu.

Reklama

W czasie ćwiczeń sojusznicy skupią się na wzmocnieniu zdolności do wykrywania i śledzenia takich zagrożeń, dzielenia się informacjami na ich temat oraz „pokonywania ich" – dodano.

Czytaj też

W połowie marca Pjongjang ogłosił, że wystrzelił dwa pociski manewrujące z okrętu podwodnego w akcie protestu przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojsk Korei Płd. i USA pod nazwą Freedom Shield. Były to pierwsze wiosenne manewry sił zbrojnych tych krajów na dużą skalę od pięciu lat.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama