Reklama

Geopolityka

Izraelski ekspert przewidział atak Hamasu

Palestyńczycy wystrzeliwują rakietę w stronę Izraela, październik 2023 r.
Palestyńczycy wystrzeliwują rakietę w stronę Izraela, październik 2023 r.
Autor. Fars Media Corporation/ wikipedia.com/ CC BY 4.0 Iz

Izraelski ekspert, prezes i współzałożyciel Instytutu Badania Bliskowschodnich Mediów Yigal Carmon przewidział dwa miesiące temu atak Hamasu na Izrael i opublikował wówczas analizę „Znaki możliwej wojny we wrześniu- październiku”. W wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI wyjaśnił, że wszystkie sygnały można było znaleźć w internecie.

Reklama

Yigal Carmon, który stoi na czele organizacji monitorującej i tłumaczącej arabskie i perskie publikacje oraz audycje radiowe i telewizyjne, powiedział w poniedziałek: „Jest to tragicznie bardzo proste, ale wszystko było w internecie. Ludzie z Hamasu rozpowszechnili wideo, na którym widać ich szkolenie na terenie specjalnie odtworzonego kibucu , zbudowanego w tym celu”.

Reklama

„Dostali z Iranu ładunki wybuchowe wysokiej klasy, przemycone przez Egipt. Pomyślałem, że z takim rodzajem broni nie mogą nie iść dalej”- podkreślił ekspert.

Wśród nagrań przeanalizowanych przez niego jest parada wojskowa, transmitowana przez irańską telewizję, w trakcie której zaprezentowano drony- kamikadze oraz arsenał rakietowy. Padły tam też wtedy słowa: „Zrównamy z ziemią Izrael”.

Reklama

Czytaj też

Carmon zapytany o to, dlaczego izraelski wywiad nie uświadomił sobie zagrożenia, odparł: „Wiele agencji wywiadowczych jest skoncentrowanych na tym, by otrzymać tajne informacje na temat najbardziej wymyślnych systemów , podczas gdy najprostszym sposobem ich zdobycia jest korzystanie z otwartych źródeł”.

„To nie jest tylko kwestia wywiadu, ale relacji międzyludzkich. Izrael poniósł w tym porażkę”- ocenił Yigal Carmon.

Jak zaznaczył, Izrael przystąpił do ofensywy. „Ale – dodał-należy martwić się o zakładników”, przetrzymywanych przez terrorystów.

„Lecz Izrael nie może się poddać. Hamas ukrywa się pod ziemią, a to nie może długo potrwać. W pewnym momencie musi zacząć martwić się o to, co dzieje się na powierzchni, z jego narodem i uwolnić naszych zakładników”- oświadczył rozmówca włoskiej telewizji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Ma_XX

  wojna była potrzebna aby uspokoić nastroje społeczne?

  1. bezreklam

   Tak mysle. Nie wierze ze Mossad nie wiedzial o takich przgtwaniach. Plan sie udal

  2. nyja

   coś mi to przypomina na naszym podwórku - wojna na ukrainie i uchodźcy z białorusi są bardzo dobrym argumentem do budowy narracji zagrożenia.

 2. Sorien

  Ludzie często nie potrafią zrozumieć czegoś i dorabiają teorie spiskowe . Tak mosad to nie alfa i Omega i mógł tego nie widzieć.... Putin też wydawał się mądry a poszedł 100 tys słabo uzbrojonych żołnierzy na jeden z największych krajów Europy..... Czemu ekspert wiedział a mosad nie ? Bo dla eksperta temat ten może być pasja a dla funkcjonariuszy mosadu to praca od 7 do 15 .... powod może być naprawdę blachy .... Dziś nataniahu udaje maciciela a za parę tygodni rząd jedności narodowej się rozleci i zaczną się rozliczenia kto dopuścił by Hamas zabił ponad tysaic Żydów na nie bronionym terenie Izraela ? Dziś słyszałem wypowiedz lidera Hamasu że ich też zaskoczyła nieudolność Żydów bo spodziewali się słabszych skutków ataku

 3. szczebelek

  Izraelskie Pearl Harbor ? Wiedzieli, ale umyślnie na to pozwolili?

Reklama