Reklama

Geopolityka

Izrael: uwolnienie 50 zakładników za 5 dni przerwy w walkach?

Autor. Izraelskie Siły Obronne IDF, Flickr, licencja CC BY-NC 2.0 DEED

W rozmowach w sprawie uwolnienia zakładników porwanych przez Hamas podczas ataku na Izrael osiągnięcie porozumienia jest „bliższe niż kiedykolwiek” - oświadczył we wtorek Madżid Al-Ansari, rzecznik MSZ Kataru, który pośredniczy w negocjacjach. Źródła zbliżone do „Politico” informują, że udało się wypracować porozumienie.

Reklama

„Urzędnicy amerykańscy ostrzegają jednak, że umowa nie będzie ostateczna, dopóki nie zostanie ogłoszona. Ale na chwilę obecną umowa wygląda tak: - Około 50 zakładników zwolnionych w zamian za 150 więźniów palestyńskich (stosunek 3:1) - 4-5 dniowa przerwa w walce” - pisze Alex Ward z „Politico”

Reklama

„Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek, by osiągnąć porozumienie”; negocjacje znalazły się „w ostatnim, kluczowym stadium” - powiedział cytowany przez BBC rzecznik katarskiego MSZ. Telewizja CNN podała, powołując się na źródło dyplomatyczne, że Katar liczy, iż porozumienie uda się ogłosić nawet jeszcze we wtorek.

Czytaj też

Przedstawiciele USA, których CNN określiła jako „zbliżonych do negocjacji”, podkreślili, że porozumienia jeszcze nie ma, ale są coraz większymi optymistami w tej sprawie - dodała CNN.

Reklama

Jeden z przywódców Hamasu Ismail Hanije oświadczył wcześniej, że porozumienie jest bliskie, a Hamas przekazał odpowiedź negocjatorom. Z kolei przedstawiciel Białego Domu John Kirby poinformował, że zakrojone na szeroką skalę wysiłki mające na celu uwolnienie zakładników przybliżyły strony do porozumienia.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił, że uwolnienie zakładników to „święta i najwyższa misja”.

Według mediów negocjowane porozumienie przewiduje przerwanie walk w Strefie Gazy na trzy dni w zamian za uwolnienie około 50 porwanych do Gazy izraelskich cywilów. Jako omawiany element porozumienia CNN wymienia także uwolnienie więźniów palestyńskich - po trzech za każdego zwolnionego cywila.

7 października Hamas zaatakował Izrael ze Strefy Gazy, mordując około 1200 osób i uprowadzając do Strefy około 240. Dotychczas zwolniono czterech zakładników. Od 7 października Siły Obronne Izraela (Cahal) prowadzą operację przeciwko Hamasowi. Pod koniec października izraelskie oddziały wkroczyły do Strefy Gazy.

W trakcie ataku Hamas uprowadził zarówno cywilów, w tym dzieci i osoby starsze z zaatakowanych kibuców, młodych uczestników festiwalu muzycznego, jak też żołnierzy izraelskich. Netanjahu mówił w październiku, że wśród zakładników znalazło się 33 dzieci. Władze izraelskie informowały też, że wśród uprowadzonych są obywatele ponad 25 państw.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama