Reklama

Geopolityka

"Izrael nie będzie szlakiem do ominięcia sankcji przeciwko Rosji"

Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Ivanem Korczokiem
Fot. Yair Lapid, Twitter

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid zapewnił w poniedziałek podczas wizyty na Słowacji, że jego kraj nie będzie szlakiem do ominięcia sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Lapid powiedział także, że Izrael zrobi wszystko co możliwe, żeby pośredniczyć w osiągnięciu pokoju.

Czytaj też

Po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Ivanem Korczokiem Lapid oświadczył, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla ataku na jej integralność terytorialną. Szef izraelskiej dyplomacji potępił też ataki na ludność cywilną.

Reklama

Czytaj też

Izrael przyjął na początku wojny na Ukrainie niejednoznaczną postawę wobec Rosji. Nie zdecydował się bowiem na dostawy dla Kijowa broni, mimo apeli m.in. z USA. Pojawiły się też doniesienia o tym, że w Izraelu lądowały samoloty rosyjskich oligarchów, objętych sankcjami. Niedawno o dołączenie Izraela do sankcji nałożonych na Rosję apelowała wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji Victoria Nuland. Czas pokaże, czy za deklaracją szefa izraelskiego MSZ pójdą konkretne działania.

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (2)

 1. były porucznik zmechu

  "Żarty pod publiczkę", Biorąc pod uwagę fakty: gdzie lubią lądować samoloty oligarchów? I kto pierwszy wiedział o przyszłych rozkazach?

  1. Sam O'Gon

   Masz racje były poruczniku zmechu. "Co najmniej 14 prywatnych samolotów należących do rosyjskich oligarchów wylądowało w ciągu ostatnich 10 dni w Izraelu, mimo sankcji nałożonych na nich przez Zachód" - relacjonuje w niedzielę portal Business Insider. Izrael nie nałożył jeszcze sankcji na rosyjskich oligarchów — przypomina Business Insider. Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział w poniedziałek, że jego kraj musi zachować relacje z Rosją, by prowadzić rozmowy w sprawie bezpieczeństwa swojej granicy z Syrią, a ponadto jest zdecydowany zadbać o los setek tysięcy Żydów mieszkających w Rosji i na Ukrainie. Lapid potępił jednak Rosję, choć jak dotąd nie zrobił tego premier Izraela Naftali Benet.

 2. Chyżwar

  Są zależni od USA, więc im nie podskoczą.

  1. Gnom

   Optymista, diaspora i tak robi w USA co chce. Natomiast takie zdanie w ustach tego gościa oznacza, że Izrael juz wie kto przegrał, i ze nie jest to Zełenski.