Reklama

Geopolityka

Iran: załoga wyrzutni Tor winna zestrzelenia samolotu

Wyrzutnia Tor-M1 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY SA 4.0/Wikimedia Commons.
Wyrzutnia Tor-M1 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY SA 4.0/Wikimedia Commons.

Załoga obsługująca system kierowanych rakiet ziemia-powietrze ponosi całkowitą odpowiedzialność za zestrzelenie przez Gwardię Rewolucyjną w styczniu ukraińskiego samolotu pod Teheranem — wynika z raportu Irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, którego treść omawia agencja AP.

W raporcie opublikowanym w sobotę późnym wieczorem stwierdzono, że system kierowanych rakiet ziemia-powietrze przeniesiono i nie został on odpowiednio ustawiony. Obsługujący go żołnierze nie mogli skomunikować się z centrum dowodzenia, błędnie zidentyfikowali lot cywilny jako zagrożenie i dwukrotnie oddali ogień bez uzyskania zgody dowódców. W raporcie nie podano, dlaczego przesunięto system.

Jak poinformowała agencja AP, pracownicy zachodniego wywiadu i analitycy uważają, że Iran zestrzelił samolot rosyjskim systemem Tor, w NATO oznaczonym jako SA-15. W 2007 r. Iran odebrał z Rosji 29 jednostek Tor-M1 na podstawie umowy o wartości szacowanej na 700 mln USD. Z raportu wynika, że ukraiński samolot nie zachowywał się nietypowo. "W momencie odpalenia pierwszego pocisku samolot leciał na normalnej wysokości i po normalnej trajektorii" - czytamy w raporcie.

Samolot wystartował z lotniska Imama Chomeiniego, kiedy eksplodował pierwszy pocisk. Drugi pocisk prawdopodobnie uderzył bezpośrednio w samolot. Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości w czerwcu miał poinformować, że aresztowano sześć osób, które prawdopodobnie brały udział w incydencie. Trzy z nich zostały zwolnione za kaucją.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony w okolicach Teheranu. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Teheran do tej pory nie przekazał Kijowowi czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu. Na początku marca władze Iranu ogłosiły, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o wstrzymaniu prac nad odczytywaniem danych ze skrzynek. 20 lipca Iran ma wysłać czarną skrzynkę samolotu do Francji, gdzie mają ją zbadać eksperci ukraińscy i francuscy — informowała irańska agencja informacyjna IRNA. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Orthodox

  Rosjanie powinni uczyć się od Persów, jak postępuje honorowy, cywilizowany kraj w takich trudnych wizerunkowo sytuacjach. Ale wróć! Przecież oni z Donbasem nie mają nic wspólnego.

 2. Jacek90144

  Teraz w takich konfliktach to raczej w opl największy problem to odróżnić nasze kropki na radarze od ich.

 3. Marek1

  Irańscy ajatollahowie dołączają do rosyjskiej tradycji i idą w zaparte nawet gdy wszystko jest jasne.

  1. Sztabowiec

   Uczą sie od Błaszczaka a tenn to szkoła Antonio

 4. 12345

  Myśleli że to bombowiec amerykański leci ich zbombardować w odwecie za atak rakietowy na bazy amerykańskie w Iraku. Jak zwykle na wojnie giną niewinni ludzie. Szkoda ich.

  1. Noityle

   Amerykański bombowiec startujący z Teheranu :)

  2. Davien

   Amerykański bombowiec lecacy torem wznoszacym sie po starcie z lotniska w Teheranie???? Niezły odlot.

  3. bobry w Montanie są bystrzejsze

   Nie większy niż miała załoga USS Vincennes zestrzeliwując irańskiego rejsowego Airbusa. Oni "widzieli", że ten wznoszący i nabierający prędkości samolot "zwalnia i obniża lot aby zaraz odpalić rakiety". Ale adm. William Fogarty w raporcie kończącym cyrk nazwany w USA śledztwem "wyjaśnił" ich zachowanie-nastąpiła u załogi (przynajmniej części) taka-znana nam w Polsce- "pomroczność jasna" (tylko w amerykańskiej wersji). W bazie w San Diego miejscowe pospólstwo przywitało załogę z pełna fetą jak przystało na "bohaterów" wojennych a potem doceniło ich i dowództwo marynarki przyznając stosowne odznaczenia. A Iran? Iran osoby mające związek z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu po prostu aresztował.

 5. Andy

  czy to prawda że ukraińskim samolotem ewakuowali się agenci cia ... i to nie był żaden "błąd " tylko świadoma zbrodnia ...

  1. Noityle

   Czy to prawda, że niektórzy wszędzie szukają teorii spiskowych?

  2. Herr Wolf

   Nie prawda (!) Ci agenci zginęli - jeden w wypadku samochodowym drugi zatruł się grzybami trzeciego poraził prąd kosząc trawnik a trzech innych padło na koronaświrusa ..

 6. Bolek Mazowiecki

  Skąd pewność, że to był TOR? Filmiki wskazują na HAWK-a lub WOŁCHOWA.

  1. Smuteczek

   Wołchow odpaliłby 2 pociski prawie jednoczesnie i miałby duzy problem z celem lecacym tak nisko

  2. tiphareth

   Bo Iran wie z czego strzelal. Napisali zreszta raport moj ty Watsonie.

Reklama