Reklama

Geopolityka

Iran na razie nie jest gotowy do rozmów o odszkodowaniach ws. zestrzelenia ukraińskiego samolotu

Szczątki silnika zestrzelonego ukraińskiego samolotu Boeing 737-800 Fot.Mehr News Agency(CC BY 4.0)
Szczątki silnika zestrzelonego ukraińskiego samolotu Boeing 737-800 Fot.Mehr News Agency(CC BY 4.0)

Iran na razie nie jest gotowy do przyjęcia wysuniętej przez Kijów propozycji w sprawie odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu, który w styczniu został zestrzelony pod Teheranem - poinformował wiceszef MSZ Ukrainy Jewhen Jenin.

Jak ocenił wiceminister w rozmowie z ukraińską redakcją BBC, wszystko zależy od politycznej woli Teheranu. "Pracujemy nad nią (polityczną wolą - PAP) i mamy szczerą nadzieję, że strona irańska mimo wszystko pod wpływem szeregu czynników stawi się do jak najszybszego rozpoczęcia procesu negocjacji" - dodał.

Jenin poinformował też, że specjaliści z Ukrainy będą brać udział w badaniu czarnych skrzynek samolotu, które mają być wysłane z Iranu do Francji 20 lipca.

Na razie ustalono, iż w badaniu rejestratorów weźmie udział dwóch Ukraińców - dodał. Odczytanie danych według Jenina ma zająć kilka dni.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "katastrofalnego błędu" ludzkiego w okresie zwiększonych napięć z USA. W połowie czerwca irańscy śledczy poprosili francuski urząd badania wypadków lotniczych BEA o odczytanie czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. dexus

  No szkoda ,że na razie Iran nie ma pieniędzy na Ukrainę , bo myślałem ,że Ukraina dzięki tym pieniądzom będzie mogła wypłacić odszkodowania polskim ofiarom ich nacjonalizmu i mordów.

 2. PL

  Czytaj: IRAN jest biedakiem z wlasnej winy: przywodcy religijni i prawicowcy. Nie maja nawet kasy aby wyplacic pasazerom jednego samolotu- żenada

  1. Stary Grzyb

   Jasne. Islamistyczny reżim mułłów to prawicowcy. Odstaw metylowy.

  2. Karkoszka

   A komu mają płacić? Szefom agencji, której pracownicy byli ewakuowani z Iranu na pokładzie tego samolotu - najpierw do Kijowa, później dalej?

 3. ciekawy

  Mogli się nie przyznawać. jak Rosjanie. Nic by nie musięli płacić :)

Reklama