Reklama

Geopolityka

Imperium Kimów kontratakuje. Zasypują Koreę Południową… śmieciami

Kim Dzong Un Korea Północna
Kim Dzong Un
Autor. 李 季霖/Flickr/CC BY-SA 2.0 DEED

Korea Północna wysłała do Korei Południowej ok. 600 balonów z workami wypełnionymi śmieciami – poinformowało w niedzielę wojsko w Seulu. Podobne działania reżim w Pjongjangu przeprowadził na początku tygodnia. Wojsko potwierdziło też, że Północ zagłuszała sygnał GPS.

W workach podczepionych do balonów, które od godz. 20 w sobotę przelatywały nad wojskową linią demarkacyjną oddzielającą obie Koree i spadły w Seulu i prowincji Gyeonggi, znajdowały się m.in. niedopałki papierosów, papier i plastikowe torby – przekazało południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w oświadczeniu cytowanym przez agencję Yonhap. We wtorek i środę Pjongjang wysłał na południe ok. 260 balonów ze śmieciami i odchodami, a wcześniej groził „akcją odwetową” za zrzut w Korei Północnej wymierzonych w reżim ulotek wysyłanych przez aktywistów z Korei Płd.

Reklama

Wojsko południowokoreańskie zaleciło obywatelom, by nie dotykali obiektów i zgłaszali służbom ich znalezienie. Potwierdziło też, że Północ przez cztery dni z rzędu zagłuszała sygnał GPS w pobliżu zachodniej granicy morskiej.

Czytaj też

W obliczu takich działań dyktatora Korei Płn. Kim Dzong Una Rada Bezpieczeństwa Narodowego w Seulu oświadczyła w niedzielę, że rozważy wznowienie nadawania przekazów propagandowych przez głośniki ustawione na granicy z Koreą Północną. Nadawanie na pełny regulator propagandy z głośników trwało przez cała lata do 2004 roku, kiedy doszło do zmniejszenia napięć w relacjach obu krajów z inicjatywy ówczesnego prezydenta Korei Płd. Kim De Dzunga. Kampania ta była tymczasowo wznawiana w latach 2010, 2015 i 2016 w następstwie prowokacji Północy – przypomina Yonhap.

Czytaj też

Stosunki między Koreami obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci. Korea Północna i Południowa formalnie od ponad 70 lat pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się podpisaniem rozejmu, a nie traktatu pokojowego. Pod koniec grudnia ub.r. Kim nakazał przyspieszenie przygotowań do „wojny, która może rozpocząć się w każdej chwili”. Potępił „uporczywą i niekontrolowaną sytuację kryzysową”, wywołaną jego zdaniem przez Seul i Waszyngton podczas ich wspólnych ćwiczeń wojskowych w regionie.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Lycantrophee

    Te worki reprezentują ten reżim.

Reklama