Geopolityka

Holenderski F-35 przeleci przez Atlantyk

Fot. US Air Force / Ministerie van Defensie (Wikimedia Commons)
Fot. US Air Force / Ministerie van Defensie (Wikimedia Commons)

Holenderski myśliwiec F-35 pojawi się w Europie już w maju. Maszyna będzie prezentowana na pokazach lotniczych - donosi Defense News. Jednym z celów prób w locie będą badania oddziaływania F-35 na środowisko.

Holenderski F-35 wystartuje z bazy lotniczej Edwards w Kalifornii do portu lotniczego w Leeuwarden w Holandii, gdzie zostanie zaprezentowany w dniach 10-11 czerwca na pokazach lotniczych. Samolot będzie można oglądać na statycznej wystawie, a być może podczas wspólnego lotu z należącymi do Holandii F-16 (w przyszłości to właśnie te samoloty mają być zastąpione przez F-35). Jak informuje Defense News, planowane jest przeprowadzenie testów środowiskowych obejmujących przeloty myśliwca w celu zbadania poziomu hałasu i jego uciążliwości.

F-35 mają również zostać zademonstrowane pokazów Royal International Air Tattoo w dniach od 8 do 10 lipca w Wielkiej Brytanii. W pokazach dynamicznych wezmą udział między innymi maszyny w wariancie skróconego startu i pionowego lądowania F-35B, jakie mają zostać wprowadzone do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i prowadzić operacje z lotniskowców Queen Elizabeth. 

Czytaj także: Bojowe F-35 zrzucają pierwsze bomby

W sumie Holandia planuje zakup 37 samolotów F-35 w wersji A (startujących ze standardowych lotnisk) a więc tej, której produkcja ma być największa (ponad 1700 maszyn planowanych dla samych Stanów Zjednoczonych). Zarezerwowano na ten cel 4,5 miliarda euro czyli ok. 6 miliardów dolarów. 10% tej sumy traktowanych będzie jako rezerwa dla nagle pojawiających się wydatków związanych np. z kosztami operacyjnymi.

Obecnie RNLAF posiada dwa myśliwce F-35 Lightning II Joint Strike Fighter, które jeszcze stacjonują w amerykańskiej bazie Edwards. Jednakże do 2019 r. koncern Lockheed Martin ma dostarczyć 8 samolotów, które będą stacjonowały na stałe w dwóch holenderskich bazach: Leeuwarden oraz Vokel.

Komentarze (3)

 1. już

  F-35 , przeleci w ładowni ukr. samolotu .

 2. Willgraf

  kolejny sukces LOCKHEEDA - f35 potrafi latać -brawo

  1. zeed

   W Rosji nie takie rzeczy potrafią...

  2. vvvv

   to niech t-50 przeleci przez atlantyk albo w porownywalnym dystansie nad oceanem. nie wiem czy wiesz ale f-35 zostalo juz wyprodukowane ponad 200-300 sztuk i one sa w pelni operacyjne.

  3. Gorący miłośnik T-50

   To znacznie więcej niż PAK, ten to jak nie zrobi fajerwerków silnikiem to wygrilluje znaczną część kadłuba. Ale zawsze można powiedzieć, że to były planowe testy w locie na jednym silniku.

 3. ocho

  Lindberg zrobił to wczesniej