Reklama

Geopolityka

Holandia: Skarga na Rosję do Strasburga w sprawie MH17

Fot. Wikipedia/CC3.0
Fot. Wikipedia/CC3.0

Rząd Holandii zapowiedział, że złoży skargę na władze Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zestrzelenia pasażerskiego Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku. Maszyna została trafiona rosyjskim pociskiem rakietowym, ale kraj ten odrzuca zarówno odpowiedzialność za to zdarzenie. Moskwa nie chroni również osoby oskarżone w tej sprawie. 

Jak oznajmił holenderski MSZ, skarga do Trybunału w Strasburgu ma na celu dojście do "prawdy, sprawiedliwości i pociągnięcia do odpowiedzialności" w imieniu wszystkich 298 ofiar samolotu zestrzelonego sześć lat temu. Wcześniej skargę w tej samej sprawie wnieśli krewni ofiar. Haga chce w ten sposób wesprzeć rodziny pasażerów, którzy zginęli w maszynie zestrzelonej przez rosyjską wyrzutnie przeciwlotniczą Buk nad Donbasem.

"Dzięki działaniom, które dziś podejmujemy, dzięki złożeniu skargi w ETPCz i wspierając skargi krewnych tak jak to tylko możliwe, przybliżamy się do tego celu" - stwierdził szef MSZ Stef Blok.

Choć zestrzelony rakietą wystrzeloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów samolot Boeing 777 należał do linii Malaysia Airlines, prawie 2/3 ofiar stanowili Holendrzy, ponieważ maszyna leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Tragiczne zdarzenie doprowadziło do poważnego kryzysu.

Jednocześnie w Holandii toczy się proces czterech wojskowych - trzech Rosjan i Ukraińca - oskarżonych o bezpośredni udział w zestrzeleniu samolotu. Trzej z nich mają związki z rosyjskimi służbami specjalnymi. Żaden z oskarżonych nie zjawił się w sądzie. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama