Reklama

Geopolityka

Hamas nie ukrywał przygotowań do ataku na Izrael

Autor. Menendj/Wikipedia/CC BY SA 2.5.

Hamas jawnie szkolił się do śmiertelnego ataku na Izrael i to niecałą milę od jego granicy , wynika ze śledztwa dziennikarskiego CNN, poinformował w czwartek portal tej stacji telewizyjnej.

Reklama

W dochodzeniu CNN przeanalizowano prawie dwa lata szkoleń i filmów propagandowych opublikowanych przez Hamas i jego filie i stwierdzono, że bojownicy szkolili się do ataku w co najmniej sześciu miejscach w Strefie Gazy.

Reklama

Analiza CNN pokazuje, że obóz treningowy Hamasu został zbudowany i znajdował się bardzo blisko Erez Crossing, przejścia dla pieszych między Gazą a Izraelem, którym bojownicy Hamasu ostatecznie przedarli się w ubiegły weekend w krwawym ataku, w którym zginęło w Izraelu ponad 1,2 tys. osób.

Inny film nakręcony ponad rok temu pokazuje bojowników Hamasu ćwiczących starty, lądowania i ataki na paralotniach – ten sam niezwykły tryb, który Hamas zastosował ze śmiercionośnym skutkiem podczas ataku 7 października.

Reklama

Zdjęcia satelitarne z dwóch lat, również sprawdzone przez CNN, nie wykazują żadnych oznak ofensywnej izraelskiej akcji wojskowej przeciwko któremukolwiek z sześciu zidentyfikowanych miejsc.

Czytaj też

W następstwie bezwzględnego najazdu Hamasu, w którym jego bojownicy zabili już około 1,3 tys. Izraelczyków,uprowadzili około 150 osób, zajęli izraelskie bazy wojskowe oraz spustoszyli miasta i gospodarstwa – pojawiają się pytania dotyczące niepowodzeń wywiadowczych i operacyjnych izraelskiego aparatu bezpieczeństwa i polityki izraelskich władz, pisze CNN.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. bezreklam

  IZeal dokadnie wie co tam sie dzieje. Przeciez to dla naiwnych

  1. Put-in-puta

   Zakładając, że to po polsku, to co chcesz Sierioża przez to powiedzieć?😃 Jesteś ten nie naiwny to rozwiń swoją myśl, proszę.

 2. Prezes Polski

  Wrogowie Izraela parzą na to i nie wierzą. Albo jest to wielka gra Izraela, obliczona na zmiażdżenie Hamasu i ew. aneksję Gazy, albo...mit wszechwiedzących, najlepszych na świecie służb specjalnych i sprawnego państwa właśnie upada.

 3. Jur

  Może rząd Izraela wiedział. I może on potrzebował tego ataku.

  1. Ar Tur

   Tak wychodzi. Zwlaszcza, ze pare tygodni wczesniej Egipt poinformowal Israel o tym planowanym ataku.

  2. wojghan

   Dokładnie.

  3. Seb66

   To chyba jasne że wiedział. Oni tylko na tym skorzystali. Spacyfikuja wreszcie Gazę, zyskają dodatkowe $ z Ameryki, i żaden oponent polityczny TERAZ już nie wystąpi przeciw znienawidzonemu do momentu tego ataku rządowi. Prosta partia szachów. Czy nie dlatego wycofali gros sił spod strzeżonej dotąd granicy?

 4. P9

  To niemożliwe żeby Izrael nie widział tych przygotowań, Pytanie "czy nie chciał widzieć?"

  1. bezreklam

   100% racji. To jest oczywiste. Większość info to dla ogupinia ludzi. Zresztą większość jak barany i tak

  2. Davien3

   P9 Widziec a zrozumiec to dwie rózne rzeczy. W Izraelu słuzby były zajete walka z własnym narodem po szaleństwie Netanjahu i mamy tego skutek.

  3. Seb66

   Dokładnie! Rządowi w Jerozolimie potrzebny był szok aby odwrocic dotychczas wrogie rzadowi frakcje Knesetu w kierunku zewnętrznego wroga. Tak jak M.Thatcher wykorzystała politycznie atak Argentyny na Falklandy i ...junta w Argentynie pod pozorem "obrony" Malwinow odzyskała poparcie społeczeństwa.. Nic tak nie pomaga skorumpowanemu rządowi jak zewnętrzne zagrożenie.

 5. wojghan

  Hamas nie ukrywał a wywiad Izraela doskonale o wszystkim wiedział. Celem jest likwidacja "problemu" Palestyńskiego i przejęcie praw do gigantycznego złoża gazu u wybrzeży Strefy.

 6. Chyżwar

  Swego czasu młode pokolenie Izraelitów oglądało bajki o pokemonach. Efekty widać na załączonym obrazku.

Reklama