Reklama

Geopolityka

Haga: wniosek o aresztowanie władz Izraela i przywódców Hamasu

W oświadczeniu prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze można przeczytać, że wydano wniosek o nakazy aresztowania m.in. za premierem Izraela Binjaminem Netanjahu oraz przywódcą Hamasu Yahyą Sinwarem.

Władze Izraela oraz liderzy Hamasu zostali oskarżeni o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości.

Zarzuty przeciwko Netanjahu obejmują „eksterminację, stosowanie głodu jako metody wojny, w tym odmawianie dostaw pomocy humanitarnej oraz celowe atakowanie cywilów w czasie konfliktu”. Prokurator zaznaczył, że istnieją „uzasadnione podstawy do uznania”, że Netanjahu i Gallant ponoszą odpowiedzialność karną za „zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” popełnione od 8 października 2023 roku, czyli dzień po masakrze dokonanej przez terrorystów Hamasu, w której zginęło 1200 osób, głównie cywilów, na północnym zachodzie Negewu.

Czytaj też

Równocześnie przedstawiono zarzuty wobec liderów Hamasu – Yahya Sinwara, Ismaila Haniji oraz Mohammeda Deifa, szefa zbrojnego skrzydła Brygad Al-Qassam, które obejmują „eksterminację, morderstwa, branie zakładników, gwałty i napaści seksualne w miejscach zatrzymań”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne agencje pomocowe wielokrotnie oskarżały Izrael o utrudnianie dostaw pomocy przez cały czas trwania wojny. Izrael zaprzecza temu, twierdząc, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących pomocy wchodzącej do Gazy, oskarżając jednocześnie ONZ o niewłaściwe rozdzielanie pomocy. ONZ twierdzi, że pracownicy pomocowi wielokrotnie byli pod ostrzałem izraelskim, a także że trwające walki i brak bezpieczeństwa utrudniają dostawy.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Rusmongol

  Analiza Władimira Miłowa zaczyna się od rzeczywistych celów Putina. Jest on kleptokratą i dyktatorem, który nie wykazuje chęci sukcesji. Nie jest zainteresowany ograniczeniem korupcji. Chce skierować wpływy na siebie i swoich kolesiów. Od 2004 r. Putin i jego klika w składzie: Giennadij Timczenko, Arkadij i Borys Rotenbergowie oraz Jurij Kowalczuk żyją z pieniędzy Gazpromu.

  1. Jerzy

   Co ma piernik do wiatraka?

 2. Pan Pjoter

  Najwyższa pora.

 3. Jerzy

  I bardzo dobrze, wszyscy są równi wobec prawa. A wszystkim obrońcom Netanjahu śpieszę przypomnieć, że na długo przed 7.10 miał on w Izraelu sprawy o oszustwa, korupcję oraz nadużycia seksualne, zatem zdecydowanie nie jest to "good guy".

Reklama