Reklama

Geopolityka

Grupa Wagnera terroryzuje cywilów w Mali

Autor. UN missions/Twitter

Ekspert ONZ ds. sytuacji praw człowieka w Mali Aliune Tine oskarżył w rosyjskich najemników z grupy Wagnera o „terroryzowanie” ludności cywilnej i udział w operacjach wojskowych w tym afrykańskim kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek 20 lutego po 10-dniowej wizycie w Mali Tine napisał, że otrzymał doniesienia "z wiarygodnych źródeł", iż najemnicy z grupy Wagnera "brali udział w operacjach wojskowych, terroryzowali mieszkańców wsi, dokonywali egzekucji cywilów, kradli mienie, w tym żywy inwentarz i biżuterię oraz gwałcili kobiety i dziewczęta".

Czytaj też

Ekspert ONZ przypomina, że władze Mali zobowiązały się do przyjęcia w swoim kraju członków grupy Wagnera jako "instruktorów wojskowych" mających za zadanie szkolenie malijskich sił bezpieczeństwa w używaniu sprzętu wojskowego pozyskanego z Rosji.

Reklama

"Chciałbym jednak podkreślić, tak jak robiłem to w poprzednich raportach, że otrzymałem informacje z wiarygodnych źródeł, iż rosyjskie wojsko i personel bezpieczeństwa bierze udział w operacjach bojowych i dopuszcza się poważnych naruszeń praw człowieka" – oświadczył Tine.

Czytaj też

Podkreślił, że władze malijskie są zobowiązane do zbadania zarzutów naruszeń z udziałem rosyjskiego personelu wojskowego i bezpieczeństwa.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama