Reklama

Geopolityka

Gripeny i Hornety "atakują" Finlandię. Ruszyły manewry Ruska 2016

Siły Powietrzne Finlandii rozpoczeły największe w tym roku ćwiczenia taktyczne Ruska 2016. Weźmie w nich udział ok. 2 600 osób oraz ponad 50 maszyn. 

W pięciodniowych (10-14 października) ćwiczeniach weźmie udział m.in.: 30 wielozadaniowych Hornetów, 15 samolotów szkolno-treningowych Hawk oraz lekkie i średnie maszyny transportowe. Wiadomo również, że wsparcia maja im udzielać śmigłowce wielozadaniowe NH90 oraz myśliwce Sił Powietrznych Szwecji.

W Finlandii pojawi się dokładnie sześć wielozadaniowych Gripenów oraz maszyny transportowe, dowodzenia i kontroli szwedzkich sił. Ich zadaniem będzie "zagranie" roli wrogich sił razem z fińskimi Hornetami. Plan ćwiczeń zakłada, że szwedzko-fińskie "siły przeciwnika" wystartują z bazy sił powietrznych Kallax (Szwecja). 

Na początku września br. to Finowie wcielili się we wrogie siły podczas ćwiczeń organizowanych w Szwecji - Flygvapenövning 16 (FVÖ).

Trening trwał będzie całą dobę na terenie wyznaczonym przez miasta Jyväskylä, Kuopio, Kajaani, Kuusamo, Rovaniemi, Vaasa i Seinäjoki oraz nad Zatoką Botnicką. W trakcie manewrów ćwiczone jest np. tankowanie w powietrzu fińskich Hornetów ze szwedzkich maszyn TP 84 Hercules. Jest to kolejny dowód, że Finlandia i Szwecja zacieśniają współpracę obronną, w tym w świetle zwiększonego zagrożenia ze strony Rosji.

Ruska 2016
Fot. puolustusvoimat.fi/

W trakcie ćwiczeń siły zostaną rozmieszczone w bazach w Tikkakoski i Rovaniemi oraz wysuniętych bazach na lotniskach w: Oulunsalo, Kajaani, Kuusamo i Kokkola-Pietarsaari. 

 

 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. dlc

  Czy to odpowiedz na ISKANDERY - potrafią się przeciwstawić , to widać po ilości sprzętu ?

  1. dkdifififijj

   odpowiedź propagandowa tak i nic więcej. Iskander to iskander, uderzenie nimi w ważne cele ma wyraźną przewagę nad lotnictwem i praktycznie nie da się przed nimi obronić

 2. MarvoloRidl

  A może..... "Jest to kolejny dowód, że Finlandia i Szwecja zacieśniają współpracę obronną, w tym w świetle zwiększonego zagrożenia ze strony NATO.."?!

Reklama