Reklama

Geopolityka

Gen. Majewski będzie dowodził polską armią

Gen. Lech Majewski - fot. Siły Powietrzne
Gen. Lech Majewski - fot. Siły Powietrzne

Gen. broni pil. Lech Majewski jest kandydatem do objęcia od 1 stycznia stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. Z obecnym dowódcą Sił Powietrznych rozmawiał już w tej sprawie prezydent Bronisław Komorowski. Decyzja ma zapaść w najbliższym czasie.

Pan prezydent już przeprowadził rozmowę z panem generałem Majewskim, który jest kandydatem na to stanowisko. Czekamy na ostateczną decyzję prezydenta. Myślę, że to jest kwestia nadchodzącego tygodnia, dwóch tygodni - poinformował S. Koziej, pytany o obsadę stanowiska dowódcy generalnego na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN podkreślił doświadczenie gen. Majewskiego związane zarówno z dowodzeniem Siłami Powietrznymi, jak i z pracą w Sztabie Generalnym i na arenie międzynarodowej. Od sierpnia 2007 r. pełnił on służbę na stanowisku Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od maja 2010 r. jest dowódcą Sił Powietrznych. 

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zacznie działać od 1 stycznia 2014 r. Zastąpi istniejące obecnie odrębne dowództwa czterech rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Jego zadaniem będzie szkolenie, przygotowanie sił zbrojnych do działań i ich funkcjonowanie w czasie pokoju.

Kadencja dowódcy generalnego trwa trzy lata, jednak po ewentualnej nominacji gen. Majewski będzie pełnił tą funkcję nie dłużej niż do czerwca 2015 roku. Wówczas osiągnie on wiem 63 lat i będzie zmuszony odejść na emeryturę. 

BBN

Reklama

Komentarze (10)

 1. lotnik

  szanowni panowie cofnę się do daty ; 1 września 1939r kiedy to szlizwik holsztajn ostrzeliwał westerplatte o 4,45 wówczas nie było komu wysłać od nas 6-ciu bombowców łoś by zbombardowali tego pancernika, wg mnie pancernik ten już o godzinie 6,00 powinien był leżeć na dnie, podniosło by to bojowość naszego wojska, i spadek bojowości wroga.

  1. ryszard56

   zgadzam się w zupełności ,teraz by tak samo było,

  2. oferma

   Bombowce zawsze potrzebują ochrony. Wiesz, ile mysliwców wroga było wtedy w powietrzu?

 2. adleR

  Proponuję wiek emerytalny dla najwazniejszych stanowisk wojskowych w Polsce podnieśc do 120 lat

 3. BRODA

  O proszę. Ledwie zacznie dowodzić a juz odejdzie. I następnego generała, admirała awansowac. Dajcie szanse młodszym. Oni naprawdę mogą coś jeszcze zmienić.

 4. Wkurzony

  a może wzorem premiera dać szansę młodszym, a nie starych trzymać do śmierci. Swoje już wysłużył: i za PRL i za III RP. Czas kończyć i dać szansę młodszym. Nic nowego nie wniesie do tego nowego tworu. Zanim wszystko scementuje już będzie czas iść na emeryturę. Jak sie coś nie powiedzie, to będzie mógł sie tłumaczyć że był tylko 1.5 roku, a nie całą kadencję.

 5. witek

  Idiotyczne przepisy mówiące o 63 latach. Carl Gustaf Emil Mannerheim miał 73 lata jak rozgrywał wojnę zimową i 76 jak ją kończył z pozytywnym skutkiem. Nie wiek ale zdolności się liczą..

 6. adleR

  narody klękajcie ...masakra

 7. alibaba

  Po co powoływać na stanowisko kogoś,kto w połowie kadencji musi odejść? W/g mnie to strata czasu i pieniędzy.Dają mu fajną posadkę,w połowie roboty super odprawy i max.emeryturę. Na jego miejsce przyjdzie inny ( też z klucza politycznego) i po półtorej roku powie,że nic nie mógł zdziałać bo czasu miał za mało ale max.odprawy zwinie i na emeryturkę albo jak gen.Cieniuch fik na ambasadorka i kasa płynie z dwóch a nawet więcej stron. Taka to polityka taniego państwa Tuska. Lukratywne posadki dla generałów by nie podburzyli wojska i nie przejęli władzy a w razie "W" mają kilkanaście transportowców i 2-3 paszporty by uciec z kraju.

  1. RSz

   Oj źle się dzieje.... Człowiek zachowawczy, na krok nie wybije sie na samodzielne myślenie względem SG WP. Ten nowy twór (DG RSZ) miał szansę spełnić swoje zadanie (ale tylko szansę!) gdyby dowodził ten, który rozumie o co w tym chodzi, który to tworzył czyli Pan gen. M.Rózański. Przy Panu gen. Majewskim hamulce włączą również wszyscy podlegli mu generałowie choćby nie wiem jaki dobre pomysły mieli. Ta reforma obłożona była b.dużym prawdopodobieństwem niewypalenia (tzn. meldunki będą cudnej urody i tak), ale teraz to jest 10 x bardziej prawdopodobne. Źle się stało....

 8. Mr Pickwick

  Brawo!!! Mierny, bierny, ale wierny (Moskwie)... Najgorsza kandydatura III RP. Ciekawe, czy jest dumny z tego, jak przez urazona dume i zwykla zlosliwosc rzucal klody pod nogi Sw. pamieci gen. Blasikowi? Gorszej kandydatury nie ma!

 9. mw

  Kandydatura bardzo dobra. Panie Generale, trzymamy za słowo w sprawie następców Su22 :)

 10. xyz

  Bardzo zła kandydatura :(

Reklama