Geopolityka

Francuzi i Niemcy przejmują ochronę nieba nad krajami bałtyckimi

Fot. kam.il
Fot. kam.il

Cztery francuskie maszyny Mirage 2000, które wezmą udział w natowskiej misji Baltic Air Policing, pojawiły się już na Litwie. Myśliwce będą pełnić swoją służbę przez cztery najbliższe miesiące.  

Mirage 2000 wylądowały na Litwie 28 sierpnia w bazie sił powietrznych Litwy w Šiauliai. Francuscy żołnierze zastąpią tam Portugalczyków, którzy swoją "wartę" prowadzą przy wykorzystaniu czterech maszyn F-16 "Fighting Falcon". Oficjalna ceremonia przekazania obowiązków w ramach misji NATO odbędzie się 31 sierpnia. 

Francuzi w misji Baltic Air Policing biorą udział już po raz piąty (wcześniej w 2007, 2010, 2011 i 2013 roku). Maszynom Mirage 2000 asystować będzie tym razem ok. 100 francuskich wojskowych. 

Jak wspomniano, Francuzi przejmą dyżur po samolotach Portugalii, natomiast Niemcy po maszynach z Wielkiej Brytanii. Portugalskie F-16 rozmieszczone na Litwie i brytyjskie Typhoony stacjonujące w bazie sił powietrznych w Estonii zastąpione zostaną przez cztery francuskie maszyny Mirage 2000-5 i cztery niemieckie Eurofightery. 42. zmianą Baltic Air Policing dowodzić będzie Francja, natomiast Niemcy udzielą jej wsparcia w działaniach (ósmy udział w misji BAP). 

Misję Baltic Air Policing NATO ustanowiło w 2004 r. dla realizacji obowiązującej w Sojuszu zasady niepodzielności bezpieczeństwa, która oznacza, że żadne państwo członkowskie nie musi polegać wyłącznie na własnych narodowych działaniach obronnych i zasobach ekonomicznych, aby przeciwstawić się zagrożeniom dla swojego bezpieczeństwa, może bowiem liczyć na pomoc państw Sojuszu. 

Misję rozpoczęto w marcu 2004 r., jest ona wykonywana w trybie rotacyjnym. RAF bierze w niej udział już po raz czwarty, po raz trzeci zaś zadanie ochrony przestrzeni powietrznej republik bałtyckich realizują myśliwce Typhoon FGR.4. Po aneksji Krymu wzmocniono zakres operacji, i od tego czasu biorą w niej udział siły więcej, niż jednego państwa. W szczytowym okresie w misji brały udział cztery państwa w jednym czasie, myśliwce - w tym m.in. francuskie Mirage 2000-5 i Rafale stacjonowały również w Malborku.

Czytaj więcej: NATO wesprze obronę przeciwlotniczą państw bałtyckich?

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.