Reklama

Geopolityka

Francusko-niemiecka ochrona nieba nad krajami bałtyckimi

Fot. GREG L. DAVIS, USAF/Wikimedia, Domena Publiczna
Fot. GREG L. DAVIS, USAF/Wikimedia, Domena Publiczna

Kolejne kraje NATO przygotowują się do poprowadzenia misji Baltic Air Policing (BAP) nad krajami bałtyckimi. Dyżur po samolotach Portugalii i Wielkiej Brytanii przejmą Niemcy i Francja. 

Maszyny są już w połowie swojej misji, która rozpoczęła się w kwietniu br. Portugalskie F-16 rozmieszczone na Litwie i brytyjskie Typhoony stacjonujące w bazie sił powietrznych w Estonii zastąpione zostaną przez cztery francuskie maszyny Mirage 2000-5 i cztery niemieckie Eurofightery.

42. zmianą Baltic Air Policing dowodzić będzie Francja (której siły powietrzne po raz szósty wezmą udział w misji krajów sojuszniczych), natomiast Niemcy udzielą jej wsparcia w działaniach (ósmy udział w misji BAP). Zmiana warty nastąpi 31 sierpnia br. Swoje siły powietrzne w ramach Baltic Air Policing wydzieliło do tej pory 17 krajów członkowskich NATO.

Czytaj więcej: NATO wesprze obronę przeciwlotniczą państw bałtyckich?

Misję Baltic Air Policing NATO ustanowiło w 2004 r. dla realizacji obowiązującej w Sojuszu zasady niepodzielności bezpieczeństwa, która oznacza, że żadne państwo członkowskie nie musi polegać wyłącznie na własnych narodowych działaniach obronnych i zasobach ekonomicznych, aby przeciwstawić się zagrożeniom dla swojego bezpieczeństwa, może bowiem liczyć na pomoc państw Sojuszu.

Misję rozpoczęto w marcu 2004 r., jest ona wykonywana w trybie rotacyjnym. RAF bierze w niej udział już po raz czwarty, po raz trzeci zaś zadanie ochrony przestrzeni powietrznej republik bałtyckich realizują myśliwce Typhoon FGR.4. Po aneksji Krymu wzmocniono zakres operacji, i od tego czasu biorą w niej udział siły więcej, niż jednego państwa. W szczytowym okresie w misji brały udział cztery państwa w jednym czasie, myśliwce - w tym m.in. francuskie Mirage 2000-5 i Rafale stacjonowały również w Malborku.

Reklama

Komentarze (1)

 1. ccc

  Rozumiem, że niemieckie samoloty będą tradycyjnie nieuzbrojone ?

  1. historyk

   uzbrojenie tylko we wrześniu

  2. Marek1

   Rozumiem, że NIE rozumiesz, że NIE ma stanu wojny NATO-Rosja. Uzbrojenie jest na lotniskach i może być w każdej chwili podwieszone.

Reklama