Reklama

Geopolityka

Francuska "ofensywa" na wschodniej flance NATO

NATO eFP Battlegroup Estonia, francuscy żołnierze służący w grupie bojowej NATO
Autor. État-Major des armées

Kancelaria Prezydenta Francji zorganizowała w trybie online spotkanie, w którym wzięły udział również media z różnych państw. Celem było nakreślenie przede wszystkim kierunków strategicznych Paryża w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W jego trakcie podkreślono fakt, że pierwszy raz w historii prezydent Francji wygłosi swoje wystąpienie na konferencji GLOBSEC w Bratysławie, co ma być przejawem obecności strategicznej w tej części Europy. Zauważono, że oprócz Bratysławy dla Francji ważne są spotkania w Kiszyniowie (EPC) oraz oczywiście Szczyt NATO w Wilnie.

Reklama

Francuzi zauważają znaczenie polityczne i strategiczne II szczytu w Kiszyniowie, jeśli chodzi o Europejską Wspólnotę Polityczną (EPC). Albowiem to właśnie w tym formacie zamierza się zgromadzić 47 liderów politycznych. Co więcej, spotkanie odbywać się będzie w Mołdawii, a więc państwu, które jest obecnie pod swego rodzaju naciskiem ze strony Rosji. I właśnie z Kiszyniowa poprzez symboliczne „wspólne zdjęcie" skierowany ma być silny sygnał dla Moskwy, mówiący wiele o wspólnocie europejskich wartości oraz celów strategicznych ponad podziałami.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama