Reklama

Geopolityka

F-15E i Apache przeciwko protureckim bojówkom

F-15E. Fot. USAF
F-15E. Fot. USAF

Myśliwce bombardujące F-15E Strike Eagle i śmigłowce AH-64E Apache Guardian zostały wykorzystane przeciwko protureckim oddziałom Syryjskiej Armii Narodowej, które stanęły na drodze oddziału amerykańskich sił specjalnych.

Do incydentu doszło na drodze pomiędzy miejscowościami Ain Issa i Kobani. Na drodze przemieszczających się żołnierzy amerykańskich sił specjalnych stanęły oddziały protureckiej milicji z Syryjskiej Armii Narodowej. Wsparcia udzieliły dwa F-15E US Air Force stacjonujące w bazie Mwaffak al-Salti w Jordanii. Samoloty przeszły nad bojownikami na małej wysokości przekraczając barierę dźwięku zmuszając ich do odwrotu.

Pentagon dodaje też, że wsparcia amerykańskim specjalsom udzieliły oprócz tego AH-64E Apache Guardian. Jak widać Amerykanie działają zdecydowanie w obronie swoich oddziałów, chociaż nadal starają się operować w bezkrwawy sposób tak, aby nie zaogniać – i tak już skomplikowanej – sytuacji. Amerykanie chcą wycofać się z północnej Syrii drogą lotniczą. Nad Turcją obserwatorzy odnotowali przelot w tamtym kierunku trzech samolotów C-17 Globemaster III.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Qriss

  Działają zdecydowanie porzucając swoich sojuszników których wykorzystali. Historia zapamięta.

 2. Bartekk

  Rosja stanie po stronie Turcji

  1. Edi

   ASCOD ma największe szanse, bo wygrał ostatnio w UK i USA.

  2. Nesher

   Rheinmetall Defence już rekrutuje się do nowej fabryki w regionie Usti, w pobliżu nowo powstałej fabryki, cywilnej części tego koncernu, kierowanej z ponad 15 lat trzy fabryki części samochodowych. BAE nie ma, CV90 ma najmniejszy potencjał (jest najstarszy), a polska polityka nie jest tak interesująca z punktu widzenia rozszerzenia czeskich interesów jak niemieckie Niemcy. Wielką zaletą GDLSE jest bardzo ścisła współpraca z największą czeską firmą zbrojeniową CSG. CSG zakupiła licencję od GDLSE na produkcję i rozwój transporterów opancerzonych Pandur i obecnie realizuje wspólnie z GDLSE umowę dla Indonezji na dostawę mobilnych mostów i innych systemów dla saperów o wartości kilku miliardów koron czeskich.

  3. Marek

   @Nesher Czasem całkiem rozsądnie piszesz. Ale przyznaj, że masz jakiegoś bzika na punkcie polskiej polityki. Bez najmniejszej potrzeby, ni z gruszki ni z pietruszki ciągle gdzieś z nią wyskakujesz nie wiadomo po co. Poza tym podobno VOP CZ chce dłubać przy BWP jak go już kupicie.

 3. Piotr

  Tak się kończy liczenie na sojuszników, szczególnie USA.

 4. rycky

  To już zaczyna wietnam przypominać, uciekają a samoloty niszczą sprzęt jaki zostawili i bazy zapewne nie puste .

 5. Szept

  Patrzcie jaki postęp to już nie są prodemokratyczni i prowolnościowi bojownicy, już nie demokratyczna opozycja (jakby któreś z tych ugrupowań terrorystów miało coś wspólnego z demokracją) tylko protureckie bojówki. Oj jak to się optyka naszych mediów zmieniła gdy wielki brat zmarszczył brew. Strach pomyśleć co się tu zacznie wypisywać kiedy wielki brat tupnie nogą, pewnie demokratyczna opozycja zostanie zdegradowana do miana terrorystów i nagle się dowiemy że Turcy używają broni chemicznej w Syrii (ten numer na Europejczyków zawsze działał). Ponoć w tym szaleństwie jest metoda, metoda ogłupiania lemingów.

 6. kamyk

  Rosjanie przejęli amerykańską bazę w Manbij.

 7. As

  Teraz widać spójność NATO. U nas dalej propagandowe bajki o tworzeniu infrastruktury gotowej do przyjęcia wsparcia sojuszu.

 8. Extern

  To Amerykańskie wycofywanie się z Syrii przypomina mi ewakuację Legionów Rzymskich z muru Hadriana. Gdy Rzym nie miał już sił aby aż tak daleko utrzymywać wpływy i musiał zwinąć imperium do Italii. Lokalne plemiona barbarzyńskie dopiero wtedy mogły wejść w tą polityczno-militarną pustkę.

  1. Wadim

   Z muru Hadriana ewakuowali się na końcu pierw porzucili vallum Antoninie.A co na to dzielny naród chiński? Cos cicho siedzą.

  2. Pirat

   To dlaczego wysłali 3000 nowych żołnierzy do Arabii Saudyjskiej? Też z braku sił?

  3. gnago

   A myślisz że te legiony rozformowali i puścili do domu? A nie nowi tylko starzy. Rekrutów do walki wysyła się w ostateczności . A w Jemenie Saudyjczycy, pardon, pakistańscy najemnicy na kontrakcie zaliczyli potężną klęskę. To te przetasowanie ma sens

 9. w tyle...

  No ciekawe, niedługo NATO wystąpi w obronie Turcji i zaatakuje USA agresorów ...

Reklama