Reklama

Geopolityka

Esper: Pentagon nie ma dowodów na finansowanie przez Rosję ataków na żołnierzy USA

Fot. Marvin Lynchard/Departament Obrony USA
Fot. Marvin Lynchard/Departament Obrony USA

Departament Obrony USA nie ma dowodów na finansowanie przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy — poinformował szef Pentagonu Mark Esper.

"Chciałbym zapewnić wszystkich naszych żołnierzy, że ministerstwo bardzo poważnie traktuje wszystkie potencjalne zagrożenia dla personelu wojskowego USA" - napisał Esper na Twitterze.

Amerykańskie media, m.in. dziennik "New York Times", poinformowały, powołując się na wywiad USA, że Rosja opłacała sprzymierzonych z talibami bojowników i zwykłych kryminalistów, by dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie. Kreml nazwał te doniesienia "kłamstwami".

Szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff powiedział we wtorek, że prezydent Donald Trump powinien rozważyć sankcje na Moskwę za finansowania ataków na żołnierzy USA w Afganistanie, a nie zabiegać o względy Rosji, zapraszając ją ponownie do G7.

Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Joe Biden poinformował we wtorek, że rozważa zwrócenie się do administracji USA o pełen briefing, obejmujący informacje poufne, na temat finansowania ataków na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. andys

  "Departament Obrony USA nie ma dowodów na finansowanie przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy — poinformował szef Pentagonu Mark Esper." Zastanawiam się, dlaczego on to powiedział? Przecież nie jest to zgodne z ogólna linią oceny Rosji przez USA. Myslę, jest to sprawa wewnatrz sił zbrojnych USA. Po prostu, te oskarżenia zołnierze amerykańscy z linii mogliby przyjac poważnie, jako rzeczywiste zagrożenie ich zycia. Mogliby pomysleć tak - z obdartusami w łapciach jakoś sobie radzimy, ale jeśli do akcji przystąpią zawodowcy rosyjscy? Dlatego należało uspokoić żołnierzy z linii. Stąd poniższe słowa: "Chciałbym zapewnić wszystkich naszych żołnierzy, że ministerstwo bardzo poważnie traktuje wszystkie potencjalne zagrożenia dla personelu wojskowego USA" - napisał Esper na Twitterze." Poważnie traktuje, dlatego Esper mówi o braku dowodów.

 2. histeryk

  Czyżby oddali Afgańcom broń skonfiskowaną 20 lat temu? :)

 3. Jacek

  Warto wspomnieć o amerykańskiej amerykańskiej Operacji Cyklon (Operation Cyclone) mającej na celu wsparcie afgańskich mudżahedinów podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie. Była to jedna z najdłuższych i najdroższych tajnych operacji w historii, którą CIA prowadziła w latach 1979 -1989. Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa - Zbigniew Brzeziński ukuł wtedy termin "świętej wojny". Tajne szkolenia oraz wyposażanie rebeliantów w nowoczesną broń rozpoczęły się w 1985 roku po podpisaniu Dyrektywy 166. Według władz USA, wszystkie przydzielone fundusze trafiły wtedy do afgańskich mudżahedinów. Faktycznie były przekazywane również innym ugrupowaniom rebelianckim i ruchom dysydenckim na całym świecie...

 4. Lekarz

  Gdzie davien jest że swoimi pewnymi siebie wynurzynami??? Został przybanowany za obrażanie wszystkich???

 5. PiotrEl

  Potwierdzona była za to wypowiedź generała USA żeby w Syrii "zabijać ruskich". Publiczna wypowiedź i to wcale nie generała w stanie spoczynku.

  1. No to udowodnij to :)

  2. Fanklub Daviena

   Jednak mam nadzieję, że Rosjanie finansują zamachy na amerykańskich żołnierzy - należy się to Amerykanom - karma powinna działać i Amerykanie powinni doświadczać tego, co wyrządzali innym! :)

  3. Adam S.

   Chodziło o zabijanie rosyjskich "ichtamnietów", do których Moskwa się nie przyznaje. Tu natomiast mamy zabijanie amerykańskich żołnierzy, którzy występują otwarcie pod własną flagą. Jeśli Rosja płaci za zabijanie amerykańskich żołnierzy, niech będzie gotowa na konsekwencje. Niech nie udaje "sojusznika w walce z terroryzmem", skoro sama opłaca terrorystów.

 6. R

  "kłamstwami" a dlaczego cudzyslow?

  1. Aa

   Zapewne dlatego, że to słowo to akurat cytat.

 7. yaro

  NYT to jak u nas Wybiórcza ....

Reklama