Reklama

Geopolityka

Dywizjon CV-22 Osprey trafi do Japonii

Fot. SSgt John Bainter/USAF
Fot. SSgt John Bainter/USAF

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że do 2017 r. do Japonii trafi dywizjon maszyn CV-22 Osprey, przeznaczony do prowadzenia działań specjalnych.

Amerykańskie maszyny trafią do bazy sił powietrznych Yokota. Pierwsze trzy Ospreye zostaną przebazowane w drugiej połowie 2017 r., kolejne siedem trafi tam do 2021 r. Według informacji Departamentu Obrony, przebazowanie dywizjonu znacząco zwiększy możliwości prowadzenia działań specjalnych przez siły amerykańskie na terytorium Japonii i na przylegających do tego państwa obszarach Pacyfiku, w tym do prowadzenia akcji humanitarnych i pomocowych.

Zmiana dyslokacji dywizjonu Ospreyów jest pochodną zmienionych podczas niedawnych rozmów amerykańsko-japońskich warunków wspólnej współpracy wojskowej. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż Kraj Kwitnącej Wiśni zamierza nabyć od Stanów Zjednoczonych maszyny tego typu za kwotę ponad 3 mld. dolarów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gretzky

    Szkoda że nasze wojsko nie może kupić tych maszyn...

    1. Oj

      A po co kupować? Przecież był już jeden "wąsaty" który zbudował II Japonię a i teraz drugi "wąsaty" wyznaczył ich jako partnera strategicznego. Dlatego w ramach pomocy ( patrz chiny-pakistan ) Japonia przekaże nam nieodpłatnie kilka sztuk hahahah......

Reklama