Reklama

Geopolityka

Dymisja rosyjskiego rządu, Putin zapowiedział "fundamentalne zmiany"

Ustępujący premier Rosji, Dmitrij Anatoliewicz Miedwiediew podczas obrad gabinetu/ Fot. government.ru
Ustępujący premier Rosji, Dmitrij Anatoliewicz Miedwiediew podczas obrad gabinetu/ Fot. government.ru

Premier Rosji, Dmitrij Anatoliewicz Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. 

O tych decyzjach Putin i Miedwiediew poinformowali około dwóch godzin po zaproponowaniu przez prezydenta w orędziu do parlamentu zmian w konstytucji. Miedwiediew podkreślił, że w swym orędziu szef państwa zapowiedział "fundamentalne zmiany", które - gdy zostaną wprowadzone - oznaczać będą zmiany "w równowadze różnych gałęzi władzy". Oświadczył, że w tym kontekście "jest oczywiste", iż rząd powinien zapewnić prezydentowi "możliwość podejmowania wszelkich niezbędnych decyzji" i w związku z tym uznał za potrzebne podanie się jego gabinetu do dymisji.

Putin polecił, by dotychczasowy rząd wykonywał swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu. Wyraził zadowolenie z pracy rządu Miedwiediewa, który - jak przypomniał - premierem Rosji jest od ośmiu lat. Polecił także utworzenie stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa (na czele rady stoi prezydent państwa) i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Były premier ma odpowiadać za kwestie bezpieczeństwa i zdolności obronnych.

Jak zauważają media, oznacza to, że nowym premierem Rosji nie będzie Miedwiediew; nie jest jasne, kto nim zostanie. Wśród zmian w konstytucji, które w środę zaproponował Putin, jest rozszerzenie kompetencji parlamentu w formowaniu rządu. Duma Państwowa ma wyłaniać premiera i na jego wniosek - ministrów, a prezydent będzie zobowiązany do ich mianowania na stanowiska. Zmiany te mają być poddane pod referendum.

Po decyzji o podaniu się rządu do dymisji spadł kurs rubla rosyjskiego - o 30 kopiejek, do 61,725 rubli za 1 USD. Jest to poziom najniższy na przestrzeni ostatniego tygodnia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (23)

 1. Urko

  W Rosji szok jak po wybuchu rewolucji. Nikt nic nie wie. Konstytucję będą zmieniać! Tylko czekać, kiedy car wróci. To znaczy, on już tam jest, tylko póki co, nazywa się prezydentem...

  1. Marek1

   Nie ma w Rosji żadnego szoku. Od paru lat pilnie śledzę rusnet i sam jestem zdziwiony jak mało jest w necie w/w tematu. Jacyś niszowi blogierzy lub NIE mieszkający w FR dysydenci oczywiście pyskują, ale to absolutny margines słyszalny może dla kilku% Rosjan. Teraz Putin szybko przepchnie zmiany w Konstytucji FR przez totalnie zdominowana Dumę i Rosjanie obudzą się w innym państwie. Niezadowolonym aktywnie szybciutko OMON i Rosgwardia "wytłumaczą" pałami, ze się mylą co do cara-samodzierżcy, a reszcie abszczestwa Kreml da Białoruś, bo Łuka już tylko rozpaczliwie walczy o jak najlepsze warunki przyłączenia Białorusi do szczęśliwej rodziny russkowo mira. Ten sukces spowoduje kolejna eksplozję entuzjazmu, nacjonalizmu i poparcia dla wodza narodu. Tym bardziej, że cała, gigantyczna machina propagandowa Kremla już zaczęła odpowiednią zjednoczeniową narrację już rozpoczęła generować.

  2. GB

   Za to jak się okaże że żyje się coraz gorzej w bolszewii to będzie rozpad tak jak skończył ZSRR, albo wojna domowa.

 2. Kapustin

  Rubel już padł 8% do 1usd Putin nie bedzie go bronił bo rezerwy zlota <600ton Dziwie się trochę kto mu powiedział o ubóstwie? To nowość na Kremlu i w jego otoczeniu, taka maskarada Potemkina

 3. Obrigado

  Po aneksji Krymu, Żyrynowski zaproponował mianowanie Putina na cara!!! Myślę, że Rosja idzie w kierunku swoich źródeł, czyli Złotej Ordy!!

 4. Kiks

  Złodziej drży o swój usłupowiony majątek.

 5. Wasko

  Ja to czytam tak : Putin i Miediejew mają skupić się na wojnie i to na dwóch frontach albo jednym dużym. Może marzy im się rewanż za 1920 rok w setną rocznicę. Tak czy siak nowy premier ma się skupić na wewnętrznej polityce .

  1. andys

   1. Myslę, ze kol. Wasko nie słuchał wystąpienia Putina, a zna je jedynie z przekazu Defence24. 2. W sferze militarnej Putin powiedział mniej więcej tak - po raz pierwszy w historii , Rosja w sferze militarnej nie goni czołówki, a przeciwnie to Rosję gonią. Miał na mysli nowe systemy militarne-Avangard, Kindzał itd. Rosja zamierza więc schronić się za tą tarczą nowych systemów i skupić się na rozwiazywaniu problemów wewnętrznych. 3. Najwazniejszy problem dla Putina - to demografia, Rosjan rodzi się zbyt mało. Zatrzymany został wprawdzie proces zmniejszania sie ludnosci Rosji, ale problem jest. 4. Kolejny problem to ubóstwo w Rosji, zreszta logicznie związane z pkt.3. Putin przedstawił taka ilosc pomysłów zwiekszenia pomocy państwa , że trudno było je spamiętać. Chyba połowa jego wystapienia była poswięcona własnie sprawom społecznym.

  2. Davien

   Andys, jak na razie to Rosja desperacko usiłuje gonić zachód . Kinzał to ALBM czyli pomysł stary jak pociski rakietowe, Awangard przy tym co podaja Rosjanie łamei wszystkie chyba znane prawa fizyki, a do tego maja ich maks całe 8-9 sztuk i absolutnie nic to nie zmienia w sytuacji Rosja-USA. Oba systemy to systemy czysto ofensywne wiec panie andys... A Putin wygadywał już takie rzeczy...

  3. .

   Rozumiem że te sukcesy militarne to su57, lotniskowiec testy rakiet itp. Po prostu przyznał że jest bieda i zacofanie, ludzie zaczynają zadawać pytania i się burzyć. Miliardy poszły na złom razem z su57 itp. każdy to widzi i Rosjanie też zaczynają zwłaszcza jak nie ma czego do gara włożyć. Ponadto w sprawie odpowiedzialności to teraz parlament będzie odpowiedzialny za głód i zacofanie. Putin w 2008 roku miał plan odejścia gospodarki w opartej na surowcach i nic z tego nie wyszło... nawet jest gorzej niż wtedy. Pozdrowienia z Polski

 6. Miszczu

  Nie znam się, wiec się zapytam: czy nie jest przypadkiem tak, ze Putni chce zwiększenia roli parlamentu, a wiec ograniczenia roli prezydenta? No i brakuje mi informacji o tym, ze w sprawie tych zmian ma być przeprowadzone referendum (o ile dobrze zrozumiałem).

 7. Jacek

  Szykuje sie nowy "switch" miedzy Putinem a Miedwiediewem

 8. Marek1

  Kagiebowski pokurcz szykuje się do roli cara-prezydenta, samodzierżcy Imperium. Teraz szybkie zmiany w Konstytucji FR likwidujące resztki ustroju demokratycznego oraz w pr. wyborczym i droga do czapki Monomacha otwarta. Nikt nie podskoczy, a niezadowolonych szybko spacyfikują służby i 300-tys. Rosgwardia, czyli współczesna Oprycznina. Białoruś utraci resztki suwerenności w ciągu najbliższych 2-3 lat. Potem przyjdzie kolej na Bałtów i Ukrainę i wschodni potwór zmartwychwstanie ponownie. Tak kończą się złudzenia durniów z zachodu o możliwości koegzystencji z moskiewskim monstrum, bez podzielenia go na kawałki wielkości XIV-wiecznych księstw.

 9. Caton

  Zmiany w rządzie? Były prezydent, dwukrotny premier (niemalże brat bliźniak Putina) zostaje mianowany na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa? Rady kontrolującej wszystkie siłowe resorty? Znaczy się, że chyba przestawiamy państwo na tryb wojenny? Jakby nie patrzeć i jakby nie liczyć 2008, 2014, i teraz 2020. Patrząc na tę prawidłowość co 6 lat z czymś wyskakują. Ceterum censeo Carthaginem delendam esse (cyt. Marcus Porcius Cato)

  1. Fak sejk

   Jakaś olimpiada będzię?;)))

  2. Macorr

   Też sie tego boję....

 10. dropik

  albo Putin wycofuje się na z góry upatrzone pozycję by z daleka kierować swoim namiestnikiem, albo przegrupowuje siły by obiąć stanowisko premiera. Biedni . Od ponad 20 lat wodzenie za nos przez szajkę złodziei i oszustów.

 11. Pol

  Teraz Rosją będzie rządzić parlament w razie wojny odpowiedzialność rozbije się na ,100 osób .Tylko głową Putina będzie nim obracać. Po wyborach wojna pewna ciekawe czy wewnętrzna czy zew...

 12. Batory

  "fundamentalne zmiany" - Z przecieków wiadomo że Putin ogłosi się carem.

  1. awtor

   A w herbie będzie miał pożółkłą imię.

 13. T7g

  Matko, Putin powiedział że w Rosji jest bieda!!! Jak to ? Po zmianach będziecie żyli jak w Iranie brawo !

  1. Jakieś dwa dni temu Merkel została wezwana do Putina na Kreml Tam sobie pogadali jak czekistka z czekistą i uzgodnili że Związek Radziecki własnymi siłami ukończy NSll a w NRD będą kupować więcej gazu by ruscy mieli na zbrojenia i jeszcze co do gara wsadzić

  2. Kojot

   Nie zapomnij o Morawieckim który milionami węgiel od ruskich ciągnie i będzie ok

 14. Stary Grzyb

  Oczywiste jest, że Putin musi rządzić w Rosji do śmierci, no chyba, że poprosiłby o azyl np. w Chinach lub w Niemczech. Natomiast wariant z "fundamentalnymi zmianami w równowadze różnych gałęzi władzy", czyli ze stworzeniem nowego stanowiska jedynowładcy (innego niż prezydent), które obejmie rzecz jasna Putin oznacza najwyraźniej, iż anschluss Białorusi nie wypalił (przynajmniej na razie), jednolitego ZBiR-a nie będzie, i Putin nie zostanie jego prezydentem. Z tego z kolei wniosek jest taki, że Zachód w ogólności (w tym przede wszystkim USA, jako rzeczywista siła sprawcza) i Polska w Szczególności powinny zdecydowanie przeorientować i zdynamizować politykę wobec Białorusi tak, aby włączyć ją w orbitę państw Zachodu. Jeśli ceną byłaby konieczność sfinansowania transformacji Białorusi oraz zapewnienie Łukaszence najpierw spokojnego sprawowania władzy, a potem spokojnej i wygodnej emerytury, to taki koszt można by uznać za pomijalny. Ciekawe, czy Zachód wykaże odpowiedni rozum (zwłaszcza wobec procesów zachodzących w Niemczech z przyczyn korupcyjnych, a we Francji skutkiem absurdalnych rojeń o wielkości)?

  1. Młam

   Nie będzie żadnych radykalnych zmian w strategii Białorusi, czy reorientacji na zachód bo Łukaszenka dobrze wie, że skończyliby jak Ukraina. Przecież to byłby jeszcze gorszy strategicznie dla Rosji przewrót niż Majdan.

 15. obiektywny

  no coz gosc bedzie rzadzil az do smierci niczym stalin, wiecznie zywy i potrzebny krajowi ,zamordyzm ma sie dobrze ,nawet konstytucje zmienia byle koryta nie oddac

  1. Fak sejk

   Będzie kolejne mauzoleum;))))

 16. Jaboktoinny

  Zmienią system z prezydenckiego na parlamentarno - gabinetowy. Nowym premierem będzie PUTIN, prezydentem Miedwiediew. Ot szachy :P

  1. Rafał

   Otóż to :)

 17. Nie Znam Się

  Z dalszą integracją ZBiR idzie coś ostatnio po grudzie (nawet z PGNiG Mińsk zaczął rozmawiać o rewersach), to prezydent P. może po zakończeniu ostatniej, zapewnionej rosyjską konstytucją, kadencji nie objąć szykowanego mu stanowiska państwa związkowego. No to co: zmieniamy konstytucję i dorzucamy jedną kadencję, A rząd nam w tym nie przeszkodzi, do tego Jedna Rosja co trzeba w parlamencie wszystko przegłosuje...

 18. Stary Grzyb

  Czyżby projekt anschlussu Białorusi padł, ZBiR-a nie będzie, i trzeba wymyślić inny mechanizm zapewnienia Wowie dożywotniego sprawowania władzy?

 19. Jakub

  A podobno to u nas demokracja umiera ;)

  1. .

   Tam nigdy demokracji nie było

  2. tyu

   U nich nigdy jej nie było :)

  3. Batory

   Tylko czekać aż trzecia osoba w państwie zaprosi także Putina aby i u nas zaprowadził demokrację, a nie "dyktaturę" tak jak mamy teraz.

 20. Fak sejk

  A może to prezydenta trzeba zmienić, a nie premiera?

 21. GB

  No jak to???? Rosyjski urząd statystyczny informuje o sukcesach rosyjskiej gospodarki itd, a tu rząd Putin odwołuje? Konstytucję chce zmieniać (tylko po co, ja w Rosji i tak nie obowiązuje).

 22. www

  Putin bardzo ostro wystąpił na Dorocznym wezwaniu do Federalnego Zebrania. Już jest nazwane sensacyjnym. Będą poważne zmiany w Konstytucji. Rosja z państwa prezydenskiego przekształci się w państwo prezydentsko-parlamentarne.

 23. prawieanonim

  Czyżby nie podobała im się wizja imperium z dykty walczącego z całym światem? Teraz będzie lepiej dla djadji Putina. Gdyby djadji podobał się rząd Miedwiediewa to nie byłoby dymisji i nie opowiadałby dyrdymałów że "jest zadowolony z pracy rządu Miedwiediewa". Naród stoi z boku i się przygląda jak djadja Putin wymienia sobie pachołki mające odmienne poglądy na sprawy państwa.

Reklama