Reklama

Geopolityka

Dwie próby rakietowe KRL-D. ChRL apeluje o dialog

Fot. Stefan Krasowski/flickr.com/CC BY 2.0
Fot. Stefan Krasowski/flickr.com/CC BY 2.0

Korea Północna wystrzeliła na Morze Japońskie dwa pociski kierowane bliskiego zasięgu — poinformowało w poniedziałek Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej.

Według niego pociski wystartowały z położonego na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej miasta Wonsan. Przeleciały dystans 240 kilometrów, osiągając przy tym wysokość 35 kilometrów. Rakiety wystrzeliwano na morze, z tego samego regionu również w przeszłości. Poprzednia tego rodzaju próba miała miejsce 28 listopada 2019 roku. Korea Północna użyła wtedy uzbrojenia, nazwanego przez nią "superwielkimi wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi".

Urząd prezydenta Korei Południowej poinformował, że na wiadomość o poniedziałkowej próbie doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Czung Euj Jong przeprowadził w celu jej przeanalizowania wideokonferencję z szefami odpowiednich resortów.

Ministrowie wyrazili znaczne zaniepokojenie wznowieniem przez Koreę Północną po trzech miesiącach prób pocisków kierowanych bliskiego zasięgu. (Wskazali, że) tego rodzaju działania nie pomagają wysiłkom na rzecz rozładowania napięcia na Półwyspie Koreańskim i wezwali Koreę Północną, by ich zaprzestała

Komunikat kancelarii prezydenta Korei Południowej

Swoje stanowisko w tej sprawie zajęły też Chiny. Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ponowił apel do wszystkich krajów zaangażowanych w negocjacje nuklearne o zgodę i rozwiązanie kwestii Półwyspu Koreańskiego na drodze dialogu.

Sytuacja na półwyspie jest obecnie w ważnym okresie. Strona chińska apeluje do wszystkich zainteresowanych stron, by ceniły złagodzenie sytuacji, które ciężko było wypracować

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian 

Rzecznik wezwał również wszystkie strony do pracy na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego na drodze rozmów.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. Orthodox

  Jak zwykle ,,bla, bla, bla''. I to Chiny, którym KRLD, nawet atomowa , jest komarem. Może by tak, wespół z Rosją, przyłączyły się do społeczności międzynarodowej, by skutecznie docisnąć Kima. Wiadomo, że sankcje początkowo dotkną głównie społeczeństwo, ale nie ma wojny bez ofiar.

  1. Rjk

   Co to jest za zwierzę ta "społeczność międzynarodowa". Taka odmiana Nessi?

 2. LMed

  Utylizują 8K14 tylko.

  1. michalspajder

   Z koronawirusem w glowicach:-)))Cwicza, bo maja prawo i tyle. Ze ONZ cos zakazalo? Ta organizacja ma sile Ligi Narodow z lat 30-tych XX wieku i do tego miesci sie w USA.