Reklama

Geopolityka

Dowództwo brygady pancernej USA w Polsce. Macierewicz o ustaleniach szczytu NATO

Fot. mjr R. Siemaszko/CO MON.
Fot. mjr R. Siemaszko/CO MON.

W Polsce zostanie rozmieszczone dowództwo brygady pancernej USA. Jednostki tego typu będą rotowane ze Stanów Zjednoczonych w taki sposób, aby na kontynencie przez cały czas przebywała pełna brygada i była zdolna do działań bojowych. Jest to następstwo zwiększenia wydatków na obecność wojskową USA w Europie. Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że lokalizacja dowództwa nie jest ustalona.

Prezydent USA Barack Obama poinformował w piątek po bilateralnym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że w Polsce znajdzie się dowództwo brygady pancernej USA w Europie. 

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie [RAPORT]

Dodał, że Stany Zjednoczone będą państwem ramowym wielonarodowego batalionu sił NATO, który znajdzie się w Polsce, by wzmocnić wschodnią flankę. Jak zaznaczył, "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi".

Czytaj więcej: NATO musi bronić wschodniej flanki i środków wzmocnienia. "Rosja chce destabilizacji" [KOMENTARZ]

Szef MON, pytany przez dziennikarzy o możliwą lokalizację umieszczenia sił Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że „sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta". „Rzeczywiście kilka lokalizacji jest rozważanych, ale raczej te północno-wschodnie niż południowo zachodnie" - powiedział Antoni Macierewicz.

"Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę, ale każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora" - powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że szereg kwestii będzie jeszcze dyskutowanych i doprecyzowanych, np. kwestia "dowództwa rozpoznania i wywiadu na flance wschodniej".

Szef MON zapewnił, że odbywający się w Warszawie szczyt NATO jest pod intensywną ochroną. Jak mówił, w piątek w centrum Warszawy doszło do jednego incydentu z udziałem drona. "W ciągu całego dnia był tylko jeden incydent. Próba (...) została zlokalizowana i dron został obezwładniony. Wszystko jest pod absolutną kontrolą. Cały system organizacji i bezpieczeństwa (szczytu) świetnie się sprawdził" - powiedział Macierewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Szczyt NATO w Warszawie rozpoczął się w piątek po południu na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie i potrwa do soboty. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród nich jest prezydent USA Barack Obama. 


Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit"

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

 1. VII zmiana

  Tak i będą bronić Polski i przesmyku suwalskiego (największych złóż tytanu na świcie ! ) do oststniego Polskiego żołnierza ...

  1. Trollhunter

   A może największych we wszechświecie?

 2. inżynier

  Brawo !!!

Reklama