Geopolityka

Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Choszcznie?

Fot. US Army
Fot. US Army

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Choszczno to jedna z prawdopodobnych lokalizacji dowództwa amerykańskiej brygady pancernej stacjonującej w Polsce, państwach bałtyckich, Rumunii oraz Bułgarii.

Szczecińska Gazeta Wyborcza, powołując się na "wiarygodne źródło w armii" przekazała, że dowództwo amerykańskiej brygady pancernej wraz ze sprzętem może zostać rozlokowane w Choszcznie w województwie zachodniopomorskim. Lokalizacja miała zostać wybrana ze względów logistycznych, albowiem znajdują się tam koszary rozformowanego 2. pułku artylerii legionów. Ponadto, Choszczno położone jest w niedalekiej odległości od Drawska Pomorskiego, który ma być głównym poligonem Amerykanów w Polsce.

Jednostki, liczące ponad 4 tys. żołnierzy i uzbrojone m.in. w około 90 czołgów Abrams, 130 BWP/BWR M2/M3 Bradley i haubice Paladin, bazujące na stałe w USA, mają być rotowane na okresy 9 miesięcy, bez przerw między rotacjami. Trzon brygady stanowią trzy bataliony połączonych broni (pancerno-zmechanizowane). Dla porównania, na początku 2014 roku w Europie był rozlokowany sprzęt dla zaledwie jednego batalionu "ciężkiego", poza dwoma brygadami (spadochronową i zmotoryzowanym 2 Pułkiem Kawalerii, wykorzystującym właśnie Strykery) rozmieszczonymi tu na stałe.

Czytaj także: Abramsy dla państw bałtyckich z funduszy UE? Bez inwestycji NATO nie ochroni wschodniej flanki

W lutym ma się rozpocząć proces rozmieszczania brygady pancernej, której większość sił będzie na ogół rozlokowana w Polsce. Okresowo jednak nawet cała jednostka może być przemieszczana do innych krajów. Twierdzi się, że ABCT (Armored Brigade Combat Team) będą tworzyły żołmierze 4. Dywizji Piechoty, która stacjonuje w amerykańskim Fort Carson.

Warto zaznaczyć, iż zgodnie z postanowieniem szczytu NATO w Warszawie na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego mają zostać rozlokowane cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy państw NATO, stacjonujące rotacyjnie w Polsce, Litwie, Łotwie i w Estonii. Batalionową grupą NATO stacjonującą w Polsce będą dowodzić Amerykanie, natomiast państwami ramowymi będą: w Estonii Wielka Brytania, Kanada na Łotwie, a Niemcy na Litwie. Amerykańscy żołnierze mają zostać wydzieleni z 2. Pułku Kawalerii, wraz z 67 wozami bojowymi Stryker, rozlokowani w Orzyszu w woj. warmińsko-mazurskim.

Czytaj także: Batalion armii amerykańskiej w Orzyszu. Ponad 800 żołnierzy z USA

Komentarze (10)

 1. marian

  Byliśmy pod okupacją niemiecką później wojska ZSRR a teraz obce wojska USA a Wy uważacie to za sukces.. Hii ...historia lubi sie powtazac....

 2. Drzewica

  Moim zdaniem musi cieszyć ulokowanie Amerykanów w Choszcznie, blisko Szczecina który ostatnio za bardzo staje się zniemczonym, zresztą podobnie jak Wrocław. Dominacja Niemców na tych ziemiach mogłaby ich kusić, mogłoby przychodzić im do głowy przywrócenie pełnej niemieckości, a obecność Amerykanów zrównoważy nam obce wpływy.

 3. Kusza

  No a gdzie obiecany amerykański sprzęt, który już po ćwiczenaich w lecie ( Anakonda, czy jak tam to się nazywało ) miał zostać w Polsce? Odjechał w siną dal ? Obiecanki cacanki jak zawsze.

 4. patriota

  Arnswalde (Choszczno) i Stettin (Szczecin) tak to jest zapisywane w dokumentach i na mapach wiec gdzie problem z wymową? :)

 5. Arszenik

  Z Choszczna będą bronić Warszawy? Do ostatniego polskiego żołnierza... Więc to za TO była CETA? Nie ma co mówić, niezły interes.

  1. fx

   Człowieku ty myślisz że wojna wybuch w parę minut czy godzin ? Czym nas ruskie teraz zaatakują upadła Flotą Bałtycką która wymieniła całe dowództwo bo stare mówiło prawdę o dziurawych okrętach i dachach w koszarach oraz o obcinanym przydziale racji żywnościowych bo bida i kasa idzie na Ukrainę,Gruzję,Syrię,Mołdawię,Kaukaz i granicę z Chinami. Do wojny a w szczególności do wojny z bogatym zachodem to trzeba $$ i $$ i jeszcze raz $$ a tych w Rosji coraz mniej co sami przyznają.

  2. ed

   Poczytaj trochę o taktyce i sztuce operacyjnej, naucz się posługiwać mapą, a dopiero potem spróbuj zadać jakieś pytanie, które nie obnaży twojej niewiedzy.

 6. olo

  Ja bym ich w Chrząszczygrzewoszycach ulokował. Niech się pogimnastykują pisząc pozdrowienia do domu z ....:) ale Choszczno też jest fajne:)

 7. czytacz obrony 1939 von Mainstein 1940

  w sumie zawsze cosik. nasza kompania? panzern ?? (odkupionych od kumpeln zza Odry) dla batalionu gdzie 1/2 to walczaki z Kanady - poza Suwalki Gap. Za to z 90 Abrams + z drugie tyle bwp uzbrojonych nie jak nasze - w armaty jak t-34 z pomnika pod Studziankami - Ale w to co jest standartem od neutralnej Finladii po enklawe + TOWy terror dla Ruskich w Syrii...

 8. Marek

  SWIETNIE! Nie chodzi nawet o cyfry ale o to jaki to ma wymiar polityczny! Dochodzi do tego, ze kazda nowa baza amerykanska, wchodzi we wspolprace z przedsiebiorstwami z regionu, ktore na tym dobrze zarabiaja! Pamietam jak 15 lat temu zamykano baze USA w Niemczech, to cala okoliczna ekonomia protestowala a dlatego ze mieli oni z tego 280 milionow dolarow obrotow rocznie!!!!!

 9. Plush

  brygada na 5 państw? to ci wzmocnienie

  1. 123

   W odpowiedzi na te 3 słabiutkie bataliony mamy nowo tworzone 3 dywizje sowieckie :)

 10. Myk

  Choszczno? Będą Szczecina pilnować nie umiejąc wymówić żadnej z tych nazw.