Reklama

Geopolityka

Donbas: ostatniej doby doszło do złamania zawieszenia broni

Fot. mil.gov.ua.
Fot. mil.gov.ua.

W Donbasie na Ukrainie minionej doby odnotowano 10 przypadków złamania obowiązującego od lipca zawieszenia broni. We wrogim ostrzale zginął ukraiński żołnierz, a ukraińskie wojska odpowiadały ogniem - poinformował we wtorek Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak zaznaczono, siły wroga prowadziły ostrzał z granatników, granatników przeciwpancernych, wielkokalibrowych karabinów maszynowych, broni strzeleckiej i snajperskiej. W ostrzale zginął ukraiński żołnierz. Kijów kilka razy odpowiedział ogniem, jak i zestrzelił dron przeciwnika, który przeleciał przez linię rozgraniczenia. Od początku kolejnej doby, 12 styczna, odnotowano dotąd dwa przypadki naruszenia wstrzymania ognia.

Ukraińskie władze podkreślają, że w Donbasie trwa najdłuższe zawieszenie broni od początku konfliktu. Weszło ono w życie 27 lipca; od tamtej pory prorosyjscy separatyści wielokrotnie naruszali rozejm.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama