Reklama

Geopolityka

Specjalny status Donbasu utrzymany

fot. mil.gov.ua.
fot. mil.gov.ua.

Parlament Ukrainy przedłużył we wtorek o kolejny rok ustawę o specjalnym statusie władz samorządowych w zajętych przez prorosyjskich separatystów rejonach Donbasu na wschodzie kraju. Status ma zacząć obowiązywać po odzyskaniu przez Kijów kontroli nad tymi terenami.

W przegłosowanym dokumencie zaznaczono, że ma on dać więcej czasu na "realizację odpowiednich warunków prawnych mających na celu pokojowe uregulowanie sytuacji" w Donbasie.

Przedłużenie ustawy do końca 2021 r. poparło 304 deputowanych Rady Najwyższej, która formalnie liczy 450 osób (obsadzonych jest 423 z nich w związku z brakiem przedstawicieli zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz zajętych przez separatystów części Donbasu).

image
Reklama

 

Ustawa, którą po raz pierwszy przyjęto w 2014 roku na trzy lata, a następnie przedłużano, jest wynikiem mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu.

Dokument zakłada, że specjalny status władz samorządowych w tych rejonach zacznie obowiązywać tylko po wyborach lokalnych w Donbasie, przeprowadzonych zgodnie z ukraińskim prawem i po wycofaniu wszystkich nielegalnych zbrojnych formacji i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe. Walki między siłami ukraińskimi a rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama