Reklama

Geopolityka

Demokraci i Republikanie zapraszają Netanjahu do Kongresu

Autor. Nelo Hotsuma/flickr/CC BY 2.0

Przywódcy Demokratów oraz Republikanów wysłali w piątek oficjalne zaproszenie do premiera Izraela Binjamina Netanjahu. Ma on wystąpić przed połączonymi izbami Kongresu.

Jak napisali we wspólnym liście spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson, lider większości w Senacie Chuck Schumer oraz liderzy mniejszości w obu izbach, Netanjahu został zaproszony, by przedstawić „wizję izraelskiego rządu na temat obrony demokracji, walki z terroryzmem i ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju w regionie”.

„Żywotne wyzwania, przed którymi stoimy, rosnące partnerstwo między Iranem, Rosją i Chinami zagrażają bezpieczeństwu, pokojowi i dobrobytowi naszych krajów i wolnych narodów na całym świecie” - zaznaczyli.

Czytaj też

W liście nie podano terminu ewentualnego wystąpienia. Idea przemówienia Netanjahu budziła kontrowersje wśród Demokratów, których część w ostatnich tygodniach coraz głośniej domagała się ograniczenia pomocy wojskowej USA lub obwarowania jej warunkami w związku ze skalą ofiar cywilnych izraelskich działań wojennych w Strefie Gazy. Chuck Schumer wcześniej ostro krytykował Netanjahu, twierdząc, że się „pogubił” i wezwał do rozpisania nowych wyborów w Izraelu.

Zaproszenie wystosowano niedługo po tym, gdy prezydent USA Joe Biden ogłosił, że Izrael złożył propozycję zawieszenia broni, która potencjalnie może doprowadzić do zakończenia wojny. Jak dotąd izraelski rząd nie odpowiedział na zaproszenie Kongresu.

Netanjahu już raz występował przed połączonymi izbami Kongresu - w 2015 r. W lipcu ub.r. zrobił to izraelski prezydent Icchak Hercog.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. kukurydza

    Dla państw demokratycznych, ale też i dla realnych potęg jak USA, marionetkowy "Międzynarodowy Trybunał" w którym nic nie jest jasne i nie wiadomo kogo on tak naprawdę reprezentuje, stanowi zagrożenie. Jest bardzo czytelne, że USA tym ruchem zamierzają go dość czytelnie zdyskredytować, obnażając jego realną bezsilność. Mści się brak transparentnej platformy dla rozwiązywania sporów "wbudowanej" w Kartę ONZ.

  2. sprawiedliwy

    aresztuja moze?

  3. x0Czarny0x

    USA będą próbować wybielać Netanjahu i Izrael z ich zbrodni?

Reklama