Geopolityka

Czy Iran zaatakuje cele w Arabii Saudyjskiej?

Foad Ashtari/Tasnim

Arabia Saudyjska ostrzegła Stany Zjednoczone przed nadciągającym atakiem Iranu na cele w Arabii i Iraku, by odciągnąć w ten sposób uwagę od protestów - podał we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Biały Dom i Pentagon ostrzegły, że są gotowe do reakcji i obrony swoich sił stacjonujących w tych krajach.

Jak przekazuje "WSJ", według Saudów Iran szykuje się do uderzeń na cele wewnątrz Arabii oraz Irbil, stolicę irackiego Kurdystanu, gdzie stacjonują m.in. żołnierze USA. W reakcji na te informacje, zarówno Rijad, Waszyngton, jak i kilka innych stolic w regionie podniosły poziom gotowości swoich sił zbrojnych.

Pytany o sprawę rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder odmówił we wtorek potwierdzenia, że podniesiono poziom alertu, ale powiedział, że administracja jest zaniepokojona zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie i jest w stałym kontakcie z Saudami. "Mówiliśmy to już wcześniej i powtórzę to, że rezerwujemy sobie prawo do ochrony i obrony naszych sił, gdziekolwiek one służą, czy to w Iraku, czy gdzie indziej" - powiedział.

Czytaj też

Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu zapewniła dziennik, że USA "nie zawahają się działać w obronie swoich interesów i partnerów w regionie". Irbil w Iraku już wcześniej był celem irańskich ataków rakietowych; w marcu na miasto spadło 12 rakiet balistycznych Fateh-110, a irański reżim podawał wówczas, że celem ataku miał być rzekomy ośrodek izraelskiego wywiadu.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele Teheranu ostrzegali Saudów i Amerykanów przed ingerencją w trwające od ponad miesiąca protesty w Iranie, oskarżając je o inspiracje demonstracji. Irańczykom nie podoba się m.in. działalność powiązanej z Rijadem telewizji satelitarnej Iran International, nadającej z Londynu w języku perskim (farsi).

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. Valdi

  Pilny update 😱😱 płynie sygnał z CNN 🇺🇲🇺🇲🇺🇲 Broń się sam 😱😱😱

  1. Andreas

   Valdi (Valdore). Ty jak dziecko z tymi emotikonami. Daj sobie już z nimi na luz. To śmieszne i dziecinne.

 2. Jaszczur

  Wojna w tamtym rejonie to już była by gospodarcza katastrofa . Nie apokalipsa bo gospodarczą apokalipsa nastanie po ataku Chin na Tajwan i flotę USA oraz Japonię a północ na południe. Ale może taki właśnie jest plan . Chiny jako największa siła czekają na koniec z atakiem. Chcą związać siły USA wszędzie gdzie się da by jako ostatni zaatakować. Ukraina, zaraz Iran potem Korea wielkie zaangażowanie i obciążenie floty USA by na końcu jak już flota ta będzie trochę zmęczona i wystrzelana uderzyć z największą siłą i zadać ostateczny cios . Chcą podpalić świat by pokonać USA . Rosja i Korea pewnie na to poszły ale czy Iran ? Trudno powiedzieć

 3. easyrider

  Jeśli Saudowie chcą fikać z wydobyciem i cenami ropy, to niech się sami ścierają z Iranem. Ale jeśli będą grzeczni i zrobią co nam potrzebne, to powinniśmy Iran spacyfikować zdalnie. Zniszczyć im bazy, lotnictwo, fabryki zbrojeniowe. Zadają się z Moskwą i dlatego teraz wymaga tego nasza racja stanu. Żydzi tylko przyklasną temu, bo to w ich interesie.

 4. Valdi

  The Washington post donosi że Arabia Saudyjska 🇸🇦🇸🇦🇸🇦 właśnie zmniejszyła wydobycie ropy o 2 mln baryłek dziennie 😱😱😱 the White House 🏠🏠🏠 zamierza użyć ustawy anty kartelowej przeciw OPEC 👍👍👍👍

 5. Macorr

  Tak jak i Arabia Saudyjska przemyśli zwiekszenie podaży ropy naftowej....

 6. opozycja

  Jest coraz wiecej puntow zapalnych na swiecie. A politycy coraz bardziej nastawini na konfrtacje.