Reklama

Geopolityka

Czy będzie kontynuacja śledztwa ws. popełnionych zbrodni w Afganistanie?

Fot. OSeveno/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. OSeveno/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) chce wznowić śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w Afganistanie, a w szczególności skupić się na czynach bojówek talibańskich i Państwa Islamskiego prowincji Chorasan. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek przekazał, że już wnioskował w tej sprawie do sędziów Trybunału.

Wniosek w sprawie śledztwa został złożony w czasie, gdy talibowie przejęli kontrolę praktycznie nad całym Afganistanem.

MTK przez 15 lat analizował przypadki domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przed laty w Afganistanie, a w ubiegłym roku wszczął pełne śledztwo. Wstrzymał je jednak rząd afgański, który oświadczył, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie we własnym zakresie.

Trybunał, którego siedziba jest w Hadze, wszczyna śledztwo tylko wtedy, gdy państwo członkowskie nie może lub nie chce ścigać zbrodni wojennych. Prokurator MTK, Karim Khan, uzasadnił, że upadek rządu afgańskiego i przejęcie władzy w tym kraju przez talibów to "znacząca zmiana okoliczności".

"Po dokładnej analizie sprawy doszedłem do wniosku, że w tym momencie nie ma perspektyw na przeprowadzenie prawdziwego i skutecznego śledztwa przez władze Afganistanu" - podkreślił.

Sędziowie będą teraz rozpatrywali wniosek. Śledztwo ma objąć zarówno działalność bojówek islamistycznych jak i wojsk byłego rządu afgańskiego i sił amerykańskich.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Milutki

  29go sierpnia tego roku amerykański dron strzelając do samochodu zabił dziesięciu ludzi rzekomo terrorystów z IS i po strzale miały być dwa wybuchy - drugi z materiałów wybuchowych terrorystów. Afgańczycy podali że to pracownik organizacji charytatywnej z kilkorgiem swoich dzieci, amerykańscy wojskowi zaprzeczyli. Gdy wypłynęły filmy z kamer monitoringu w Kabulu a New York Times przeprowadził śledztwo i poza wszelką wątpliwość udowodnił że to byli cywile i nie mieli materiałów wybuchowych to amerykańskie wojsko przyznało się do zabicia cywili, i tu uwaga - nie będą wyciągnięte żadne konsekwencje wobec kogokolwiek . Ta sytuacja jest kompromitująca dla Amerykanów , sprawą żyją amerykańskie media, natomiast polskie milczą. Normalne pytanie które się nasuwa - ilu wcześniej zabili cywilów a się nie przyznali. Polskie media pokazały swoją stronniczość, niewiarygodność i trudność ze zmierzeniem się z niewygodnych faktami

  1. Davien

   Widzisz Milutki ale były dwa oddzielne zdarzenia: najpierw amerykański dron skasował kilku terrorystów w samochodzie a nieco pózniej rakieta ISIS zniszczyła dom mieszkalny zabijając 6 osób wiec daruj sobie żałosna propagandę. Ale czego się spodziewac po kimś broniacym tureckich zbrodniarzy i ludobójców jak Milutki.

  2. Milutki

   Nie było żadnych terrorystów z ISIS , byli tylko cywile w tym większość dzieci, to kłamstwo zostało obalone poza wszelką wątpliwość. Ale co się spodziewać po Dawienie który każde kłamstwo i pachołków kłamców będzie bronił i nie doceni Tureckich dobroczyńców

  3. Davien

   Milutki,kłameisz to ty i tobie podobni obrocy terrorystów i ludobójców z Turcji i Rosji wiec juzlepiej milcz póki jeszzce możesz.

 2. Ech

  Glownie pytanie kiedy pod sad pojda Bush i inni odowiedzialni za atakowanie innych krajow jak popadnie. Dlaczego na fotum ONZ dawali falszwe dowody i przyczny.

  1. Davien

   Głowne pytanie, Kiedy do Hagi trafi na ławe oskarzonych Putin, Szojgu i reszta zbrodniarzy z Moskwy?

  2. gonić trolla, a fuj

   Może po skazaniu Busha i reszty amerykańskich zbrodniarzy z nim powiązanych napadających na różne kraje świata.

 3. KOLOK

  A będzie śledztwo w sprawie ostatniego strzelania dronem w Afganistanie przez USA? Ktoś, coś?

  1. Davien

   A co szkoda ci terrorystów z ISIS?? Czyzby przypadkiem USA utlukło kolejnego kontrolera z ruskeigo Specnazu razem z tymi bandziorami?

  2. Logik

   Tak. Ktoś, czymś, coś.

  3. KOLOK

   Nie, szkoda mi tych siedmioro dzieci i ich rodziców.

 4. Szept

  Sledztwo by się przydało bo wg danych ONZ armia rządowa i siły USA zabiały w ostatnich latach więcej cywili niż Talibowie i ISIS. Jednak jestem realistą, żadnego śledztwa w tej sprawie nie będzie.

  1. Davien

   Wg danych ONZ zbrodnie wojenne popełniali talibowie, oni tez zabili ponad 80% cywili którzy zgineli w Afganistanie wiec jak widać biorą sie za tych wspieranych przez Rosje bandytów.

  2. Ech

   Ponoc Amerykanie zabilo 250 tysiecy Afhanczykow w sumie w czasie 20 lat operacji. No i pytanie o podstawy prawne ataku na Afganistan.

  3. Szept

   "Oficjalnie ignoruje się ofiary - rannych i zabitych - po stronie przeciwników, zarówno cywilów jak i bojowników. Nie jest to w sumie zaskoczeniem, jako że nie jest to przeoczenie, a celowe zaniechanie. Amerykańskie władze nie prowadzą żadnych rejestrów w tym zakresie. Te dane mogłyby podważyć zasadność prowadzonych wojen." Znalazłem dane że 63% ofiar przypisuje się siłom rebeliantów, co zważywszy kto robił te obliczenia a więc instytucje "zachodnie" oznacza nie mniej ni więcej że realnie koalicja zabiła ponad połowę ofiar. Davien a jak otwierasz puszkę Coli to też ci się z niej rosyjscy bandyci wysypują? a Putin złośliwie zostawia zapalone światło w lodówce???

 5. easyrider

  Powinni to dać do rozpatrzenia TSUE. Tam są zawodowcy wprawieni w bojach z Polską. Nieważne, że bez podstawy prawnej. Wydadzą wyroki na zamówienie jak za Stalina.

  1. Davien

   No takich fanatyków z ONR-u i ekstremistów jak ty to jedynie tłuc wyrokami az w końcu bedzie z wami spokój.

 6. BUBA

  Czy będzie kontynuacja śledztwa ws. popełnionych zbrodni w Afganistanie? - bardzo wzne pytanie - a czy ktos pyta o sledztwo w sprawie katastrofy Miga. 29 w ktorym zginal pilot .... a swoja droga jak sie powodzi tej pani bo z dwoma malymi dziecmi do pracy raczej pojsc nie moze.

Reklama