Geopolityka

Czaputowicz w Berlinie o intensyfikacji współpracy z Niemcami

Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz apelował w poniedziałek w Berlinie o intensyfikację współpracy z Niemcami. Podkreślił też, że Polska i RFN mają wiele wspólnych celów w polityce zagranicznej.

W stolicy Niemiec minister wygłosił wykład na temat globalnych i europejskich priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Zdaniem Czaputowicza w ciągu ostatnich 30 lat Polsce i Niemcom udało się zbudować wyjątkowe relacje. Szef polskiego MSZ podkreślił, że Niemcy i Polska mogą różnić się co do konkretnych rozwiązań w różnych sferach, ale łączy je wspólnota wartości, która służy za podstawę współpracy w Europie. Przedstawiając polską wizję Unii Europejskiej, Czaputowicz przekonywał, że Wspólnota nie powinna ulegać pokusie protekcjonizmu oraz że opiera ona swoją demokratyczną legitymację na państwach członkowskich i parlamentach narodowych.

Nowy rząd Polski jest otwarty na wzmocnienie współpracy z Niemcami. Wykorzystajmy okno możliwości i szukajmy synergii i polsko-niemieckiego przywództwa, Niemcy pozostają największym partnerem handlowym Polski. Nasze kraje wspólnie pracują na rzecz silnej i spójnej Unii Europejskiej, która opiera się na solidnych podstawach gospodarczych i inkluzywności. Niemcy są naszym kluczowym sojusznikiem w NATO, przyczyniającym się do bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych RP, podczas konferencji eksperckiej „Weimar Transatlantic Forum” zorganizowanej przez Fundację Genshagen

„Silna Unia Europejska cieszy się poparciem państw członkowskich i ich mieszkańców. Przyczynia się do rozwoju gospodarczego i wzrostu dobrobytu. (…) Silna UE nie ulega pokusie protekcjonizmu. Jej ambitny budżet wspiera nowe wyzwania, ale też tradycyjne polityki - spójności i rolną” - mówił minister.

Ocenił, że nowy skład Komisji Europejskiej popieranej przez Polskę Ursuli von der Leyen otwiera „nowy rozdział” w historii Wspólnoty i stwarza nowe szanse. Mówiąc o polityce bezpieczeństwa, szef polskiej dyplomacji podkreślił, że NATO musi reagować na nowe zagrożenia.

Przypomniał też, że relacje transatlantyckie i Sojusz Północnoatlantycki są głównymi składowymi bezpieczeństwa i suwerenności Polski. Czaputowicz zapowiedział też dalsze zwiększanie amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium Rzeczpospolitej.

Liczba żołnierzy USA w Polsce powinna wkrótce wzrosnąć do pięciu i pół tysiąca. Może to się wydawać mało w porównaniu z Niemcami, gdzie liczba stacjonujących amerykańskich żołnierzy sięga 35 tys. Dla Polski jest to jednak ważne wzmocnienie bezpieczeństwa(...). Sojusz z USA jest szczególnie ważny dla takich krajów jak Niemcy i Polska, które w odróżnieniu od Francji i Wielkiej Brytanii nie mają arsenału atomowego.

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych RP, podczas konferencji eksperckiej „Weimar Transatlantic Forum” zorganizowanej przez Fundację Genshagen

Przypomniał, że Polska już teraz przeznacza na obronę 2 proc. PKB, a do 2030 r. zobowiązała się wydawać 2,5 proc. PKB. Czaputowicz zastrzegł, że nie podziela opinii, jakoby NATO było w kryzysie.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.