Reklama

Geopolityka

Chiny wycofują się spod granicy z Indiami

Bwp ZSD-89 Fot. mil.ru
Bwp ZSD-89 Fot. mil.ru

Chiny zaczęły wycofywać w poniedziałek żołnierzy z obszarów wzdłuż spornej granicy z Indiami w Himalajach - poinformowały źródła w indyjskim rządzie. W czerwcu 20 indyjskich żołnierzy zginęło na tej granicy w bezpośrednich starciach z siłami chińskiej armii.

W poniedziałek widziano, jak chińskie wojsko składa namioty i demontuje konstrukcje w pewnym miejscu w dolinie Galwanu w himalajskim Ladakhu, w pobliżu miejsca, gdzie doszło do czerwcowych starć – poinformowały źródła rządowe Indii, zastrzegając sobie anonimowość.

Również zaobserwowano pojazdy wycofujące się z tego obszaru, a także z Hotsprings i Gogra, dwóch innych spornych stref granicznych - podały źródła, cytowane przez agencję Reutera.

Spytany, czy Chiny wycofały sprzęt z doliny Galwanu, rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział, że obie strony "podejmują skuteczne kroki w celu złagodzenia sytuacji na granicy". "Mamy nadzieję, że Indie spotkają się z Chinami w połowie drogi i podejmą konkretne kroki, aby zrealizować to, co uzgodniły obie strony, pozostaną w bliskim kontakcie za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych i wojskowych oraz będą współpracować na rzecz złagodzenia" napięcia na granicy – powiedział Zhao na konferencji prasowej.

Czerwcowe starcia na spornej granicy w Himalajach to pierwsza taka potyczka z ofiarami śmiertelnymi od 45 lat. 15 czerwca w bitwie na pięści, kamienie i metalowe pręty w dolinie rzeki Galwan zginęło co najmniej 20 indyjskich żołnierzy. Według Delhi straty były również po stronie chińskiej, ale Pekin tego nie ogłosił.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Jhf vf

  Skąd mieli metalowe pręty ?

  1. Reaper

   Lufy karabinów zapewne.

 2. Observer

  "A nie mówiłem" ? Indie i Chiny się dogadają bo to stare kultury nigdy nie mające ze sobą problemów. Za to Indie i Chiny miały bardzo dużo problemów z Anglosasami. My tutaj w Polsce patrzymy na geopolitykę tak jakby Polska byłą centrum Świata - i stąd to polaryzowanie USA - Rosja , ale to bardzo daleki od rzeczywistości obraz świata.

  1. bps

   Wojna o ten obszar między Chinami, Indiami i Pakistanem o ten obszar trwa już od 1962 wyjaśnij więc o co walczą zamiast stawiać absurdalne tezy

  2. spoko

   Ile to juz lat dogaduja sie te stare kultury na temat przebiegu granicy? Observer ile lat 2 3 lataczy moze wiecej

  3. Observer

   Właśnie jak widać - nie walczą i nie mają ochoty walczyć. Czy zdarzały się incydenty i małe potyczki? Tak. Czu obie strony są zainteresowane dalszą eskalacją - zależy im bardzo na tym skrawku ziemi - nie.

 3. Niuniu

  Wycofują się obje strony. I Chiny i Indie. Tak się dogadali. I nie jest to niczyja porażka ani zwycięstwo. Konflikt międzu dwoma najludniejszymi krajami świata, dysponującymi bronią jądrową i środkami jej przenoszenia, o kilkaset kilometrów kwadratowych Himalajów, teren bez znaczenia gospodarczego i logistycznego, był zawsze pozbawiony sensu. I chyba oba te kraje to rozumieją. Kowboje będą musieli własnoręcznie radzić sobie z Pekinem.

  1. bps

   Więc dlaczego ten konflikt trwa od dziesiątek lat???????????????/ Ten teren ma gigantyczne znaczenie dla Chin, Indii i Pakistanu.

 4. Artur

  Szkoda....

 5. Bartek 1

  Przegrali

 6. fog

  Wycofują sie...? Naprawdę...? Już coś szykują. Nie jutro, nie za tydzień. Jak nie można a da się oskrzydlić przez Pakistan to....Hindusi maja prze.....ne

 7. Chinek Malinek

  Kończyny manewry na 4000m npm KTÓRE NIC NIE DAŁY chinom

 8. K

  za informację o tym, że coś widziano w pewnym miejscu w pobliżu innego miejsca Pulitzer gwarantowany!

 9. Jakub

  Sun Zi w pełnej krasi

Reklama