Reklama

Geopolityka

Chiny: rozmowy z Talibami o przyszłości Afganistanu

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Chiny oczekują, że talibowie będą odgrywali ważną rolę w dążeniu do pokoju i odbudowy Afganistanu – oświadczył szef chińskiego MSZ Wang Yi na spotkaniu z odwiedzającymi Chiny przedstawicielami talibów w mieście Tiencin niedaleko Pekinu.

Wang zapewnił również, że Chiny nie zamierzają ingerować w wewnętrzne sprawy Afganistanu, oraz skrytykował USA za „pospieszne wycofanie” wojsk z tego kraju – oświadczyło chińskie MSZ po środowym spotkaniu w Tiencinie. Rzecznik talibów Mohammed Naim poinformował, że w czasie dwudniowej wizyty w tym mieście delegacja dyskutowała o procesie pokojowym w Afganistanie, polityce, gospodarce i sprawach bezpieczeństwa — przekazała agencja Reutera.

Talibowie od lat zabiegają o uznanie na arenie międzynarodowej. Reuters ocenia, że wizyta delegacji w Chinach może się do tego przyczynić, mimo że w Afganistanie narasta przemoc. Według chińskiego MSZ Wang wezwał talibów do zwalczania Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu, podkreślając, że stanowi on „bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa państwowego Chin”. Według Pekinu grupa ta pozostaje aktywna w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

Szef talibskiej delegacji zapewnił Wanga, że talibowie są „w pełni szczerzy w wysiłkach na rzecz pokoju” i nigdy nie pozwolą, by terytorium Afganistanu zostało wykorzystane przeciwko Chinom – przekazało MSZ w Pekinie. W poniedziałek również w Tiencinie wiceszef chińskiego MSZ Xie Feng podjął wizytującą Chiny wiceszefową amerykańskiego Departamentu Stanu Wendy Sherman. Relacje amerykańsko-chińskie są obecnie najgorsze od dziesięcioleci.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama