Reklama

Geopolityka

Chiny jednym z tematów Koncepcji Strategicznej NATO

Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z chińskim odpowiednikiem Xî Jinpingiem w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.
Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z chińskim odpowiednikiem Xî Jinpingiem w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC 4.0

Stany Zjednoczone są przekonane, że nowy dokument strategiczny NATO będzie zawierał „mocne” argumenty w stosunku do Chin - oświadczył w niedzielę wysokiej rangi urzędnik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że negocjacje w sprawie stanowiska Sojuszu wobec Pekinu wciąż trwają.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według urzędnika, który poprosił o zachowanie anonimowości, prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czasie rozmowy przed szczytem G7 w Elmau poruszyli temat polityki wobec Chin.

Czytaj też

NATO pracuje obecnie nad przygotowaniem nowej koncepcji strategicznej, dokumentu określającego jego cele i wartości, który ma zostać przedstawiony na szczycie Sojuszu w Madrycie w przyszłym tygodniu.

Reklama

Czytaj też

Według źródeł dyplomatycznych uczestnicy szczytu G7 odniosą się do obaw związanych z działaniami prowadzonymi przez Chiny w regionie Indo-Pacyfiku i prognoz, że rosyjska inwazja na Ukrainę może dodać odwagi ChRL do dalszej agresywnej polityki wobec Tajwanu.

„Prezydent Biden wyraził zaufanie do kanclerza Scholza i naprawdę doszło do bardzo szerokiego porozumienia we wszystkich omawianych przez nich kwestiach i wszystkich wspólnych wyzwaniach, nad którymi wspólnie pracują nasze kraje" – powiedział urzędnik Białego Domu.

Czytaj też

Zapytany, czy Waszyngton naciska na Berlin, aby zwiększył pomoc wojskową dla Ukrainy, urzędnik odpowiedział, że Biden wyraził uznanie dla tego, co Niemcy już zobowiązały się zrobić, w tym planów wysłania dodatkowych systemów artyleryjskich.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama