Reklama

Geopolityka

Chińskie myśliwce zwiększyły aktywność w rejonie Tajwanu

Zdj. podglądowe, myśliwiec J-16, fot. chińskie Ministerstwo Obrony
Zdj. podglądowe, myśliwiec J-16, fot. chińskie Ministerstwo Obrony

Tajwańskie ministerstwo obrony podało w poniedziałek (tj. 7 listopada br.), że Chiny wysłały 63 samoloty bojowe, w tym 28 myśliwców, i cztery okręty wojenne do działań w rejonie Tajwanu.

Reklama

Z 63 chińskich maszyn wojskowych, które prowadziły działania w pobliżu Tajwanu, 31 naruszyło tajwańską strefę identyfikacyjną obrony powietrznej (ADIZ). Wśród nich znalazły się 24 myśliwce Shenyang J-16, dwa myśliwce Shenyang J-11, dwa myśliwce Chengdu J-10, dwa samoloty Shaanxi Y-8 ASW, i jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500.

Reklama

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na te naruszenia strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe. Wojska chińskie regularnie - choć rzadko na taką skalę - naruszają strefę identyfikacyjną obrony powietrznej Tajwanu. W październiku i listopadzie naruszenia takie miały miejsce niemal codziennie – ostatni raz w niedzielę ADIZ naruszyło 21 samolotów ChRL.

Czytaj też

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), w poniedziałek tajwańskie siły powietrzne rozpoczęły doroczne ćwiczenia Tien Lung („niebiański smok"), które będą obejmować zarówno ćwiczenia z powietrza, jak i operacje wsparcia naziemnego. Ćwiczenia mają potrwać sześć dni. Według informacji przekazanych przez armię, wezmą w nich udział lokalnie wyprodukowane myśliwce AIDC F-CK-1 Ching-Kuo, a także F-16Vs i Mirage 2000.

Reklama

Jak przekazała CNA, coroczne ćwiczenia są organizowane na tle rosnących napięć w Cieśninie Tajwańskiej i rutynowych wtargnięć samolotów bojowych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej do strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej Tajwanu.

Czytaj też

W poniedziałek na Tajwanie otworzono handlowe biuro przedstawicielskie Litwy. W tym samym czasie strona tajwańska ogłosiła pierwszy projekt inwestycyjny w tym kraju o wartości 3,5 mln dolarów. Tajwańczycy planują również kolejne dwie inwestycje, które mają zostać ogłoszone w tym roku, w późniejszym terminie. Wcześniej Tajwan informował o utworzeniu tajwańskiego funduszu inwestycyjnego Europy Środkowowschodniej o wartości 200 mln dolarów, ukierunkowanego na inwestycje w przemysł, których priorytetem ma być Litwa.

Czytaj też

W ciągu ostatnich dwóch lat relacje Tajwanu z Litwą uległy znacznemu ociepleniu. W zeszłym roku w Wilnie otworzono Tajwańskie Biuro Reprezentacyjne, które stało się jednocześnie pierwszą placówką przedstawicielską Tajwanu w Europie, która w swojej oficjalnej nazwie zawarła słowo „Tajwan" - do tej pory wszystkie podobne placówki, ze względu na brak oficjalnych relacji dyplomatycznych i naciski ze strony Chin, musiały używać nazwy stolicy Tajwanu, „Tajpej". Decyzja ta spotkała się z ostrym sprzeciwem Pekinu, który obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Jaszczur

  Ciekawe czy te ruskie statki co wracają z morza śródziemnego nie płyną na pomoc chińskim siła bo się szykują na siły USA w regionie zachodniego Pacyfiku

  1. Davien One

   jaszczur, a po kiego Chinom dwa przestarzałe rosyjskie okręty? Maja dosyc własnych, znacznie nowocześniejszych od tych rosyjskich zabytków.

  2. VIS

   @Jaszczur ale z ciebie ignorant jeśli chodzi o nazewnictwo, "ruskie statki" czyli okręty, ... dwa nie zrobią różnicy. Czerwona flota ma ponad 530 jednostek pływających nie licząc :drobnoustrojów" w stylu barek desantowych.

  3. bubab1983

   Davienku, to ty, słynny ekspert od AIM-120 z 1973 roku?

 2. Mondry015

  Podsumowując mig 31 27 29 i 609 lata wokół wyspy bez transpondera,Ale to oznacza że nie ma naszego IFF czyli celuj śmiało

  1. VIS

   "celuj śmiało" i wywołaj konflikt co będzie wodą na młyn Chińskiej propagandy.

Reklama