Reklama

Geopolityka

Chamenei: Zachód nie powstrzymałby nas przed zbudowaniem broni nuklearnej

Fot. Wikipedia/CC BY 4.0
Fot. Wikipedia/CC BY 4.0

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział w niedzielę, że gdyby Teheran chciał zbudować broń atomową, to Zachód nie zdołałby go powstrzymać. Ocenił też, że porozumienie nuklearne z Zachodem jest dopuszczalne, pod warunkiem, że nie zmieni nic w irańskim przemyśle jądrowym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Nie ma nic złego w porozumieniu (z Zachodem), ale nie może ono naruszać infrastruktury naszego przemysłu nuklearnego" - oznajmił Chamenei. Dodał też, że Teheran powinien nadal współpracować z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie restrykcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje.

Reklama

Czytaj też

Próby reaktywacji tego porozumienia, podejmowane przez Iran, Francję, Wielką Brytanię, Niemcy i pośrednio USA, na razie nie przyniosły skutku.

Tymczasem z opublikowanego na koniec maja raportu kwartalnego MAEA wynika, że Iran nadal zwiększa zapasy wzbogaconego uranu, powyżej limitu ustalonego w międzynarodowej umowie nuklearnej z 2015 roku; rezerwy te wzrosły w ciągu kwartału o 983,7 kg.

Czytaj też

Obecnie irańskie zapasy wzbogaconego uranu wynoszą 4744,5 kg, z czego 114,1 kg to uran wzbogacony do 60 proc. Według definicji MAEA około 42 kg takiego uranu wystarczy, po dodatkowym wzbogaceniu, do wyprodukowania bomby atomowej.

Do wyprodukowania bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony w 90 proc. Według porozumienia atomowego Iran nie powinien wzbogacać uranu powyżej poziomu 3,67 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. ostatni

  Czyli SANKCJE- na Iran za brak broni atomwej - a jedncznie WSPARCIE dla Izearala za 80 nielegalnych atmowek. To macie w pigoce hipkryzje Zachodu

  1. Davien3

   @ostatni jkaos twoja ukochana Rosja i Chiny za tysiace nielegalnych atomówek tez nie ma sankcji wiec juz skończ zaśmiecac forum swoja ruska propaganda.

 2. Sorien

  Przed zbudowaniem są ich w stanie powstrzymać siły zachodu i to dość łatwo choć konsekwencje tego będą katastrofalne dla światowej gospodarki. Ale przed zdobyciem broni atomowej nie są w stanie powstrzymać bo rusek w podzięce może już wysłał parę głowic Irańcom za pomoc w wojnie z UA. Te głowice mogą już być zainstalowane w rakietach Iranu jako zabezpieczenie przed próbą ataku na irańskie instalacje nuklearne . Oczywiście cele to miasta Izraela . Nie mówię że tak jest ale tak może być . Wojna Iranu z Izraelem i USA była by jak 1 września 1939 roku pociągnęła by świat w ciemną otchłań

  1. Davien3

   @Sorien Izrael nie dośc ze posiada doskonała obrone antyrakietowa to ma tez pociski balistyczne i manewrujace z głowicami jądrowymi wiec taki krok Iranu jedynie im przyniósłby całkowite zniszczenie A Rosja nie wysłała głowic jadrowych swoim rywalom bo Iran mimo pomocy Rosji w wojnie na Ukrainie ciagle jest rywalem Rosji

 3. rwd

  Zachód nie powstrzymał od produkcji broni jądrowej ani Korei ani Izraela, Indii czy Pakistanu więc nie powstrzyma również Iranu. Broń jądrowa jest jedynym znanym i skutecznym gwarantem bezpieczeństwa dla kraju skonfliktowanego z sąsiadami albo i całym światem.

  1. Hmmm.

   Dokładnie tak. Dkoto pozwolili tamtym, to dlaczego nie może mieć Iran, Arabia Saudyjska, Turcja?

  2. ostatni

   Iranczycy sa zbyt dobrymi ludzmi. Dlatego dla Koroparcji to ni epasuje - i zrobia wsztsko by ich zniszczyc.

Reklama