Reklama

Geopolityka

Były szef rosyjskiego MSZ: nie można wykluczyć puczu

Autor. kremlin.ru

Rosyjski prezydent Władimir Putin działa w desperacji i będzie próbował zastraszyć Ukraińców i Zachód, zapewne zanim przegra, sprawy będą wyglądały jeszcze gorzej - powiedział w rozmowie z amerykańska stacją MSNBC były szef rosyjskiej dyplomacji Andriej Kozyriew.

Reklama

Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Reklama

"On będzie podbijał stawkę, będzie próbował zastraszyć Zachód i zastraszyć Ukraińców. On działa z desperacji. To jasne" - mówił Kozyriew, który był pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji po rozpadzie Związku Sowieckiego i pełnił to stanowisko do 1996 r. Ale dodał, że początkowo Putinowi zapewne uda się przejąć inicjatywę, bo w jego opinii NATO działa zbyt ostrożnie. Tym niemniej uważa, że nie ma innego scenariusza w tej wojnie niż porażka Rosji.

Czytaj też

Wyraził też opinię, że bardziej prawdopodobne jest obalenie Putina w wyniku przewrotu pałacowego niż przekonanie go do zmiany kursu. Zapytany, czy w rosyjskim rządzie jest ktoś, kto przekazuje Putinowi złe wiadomości i mógłby go skłonić do skorygowania polityki, Kozyriew odparł: "To jest mniej możliwe niż obalenie go - taka jest rosyjska tradycja. Boją się powiedzieć szefowi prawdę, ale pewnego dnia może ktoś przyjść z bronią i odprowadzić ich albo do grobu, albo na emeryturę. Tak jak to się działo w Związku Sowieckim. Więc lepiej, żeby go odprowadzić, niż żeby powiedzieć mu prawdę. Taka jest tradycja".

Reklama

Kozyriew powiedział też, że sankcje na Rosję, które są skutecznym sposobem nacisku, powinny być utrzymywane nie tylko dopóki nie wycofa ona wojny z Ukrainy, ale dopóki nie stanie się ona normalnie zachowującym się krajem.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Ech

  Andrej Kozyriwe byl krytykowany za calkowita uleglosc zachodowi. Wlasciwie wtedy Rosja robila wsztsko co Zachod chcial i wlasciwie pomogla rozbic Serbow.. (co tez jest ciekawe bo NAtO bobardowalo serbow nawet jak gdzies bylo 40% Bosnikow - NA Krymie Rosjan jest 70%) Ale co do tego ze moze byc zamach - zgadzam sie.

 2. Chyżwar

  Pośród ruskich oficerów rezerwy jeszcze w lutym zrobił się szum. Dobrze wiedzieli co zamierza putin i jak się to dla rosji ostatecznie skończy.

  1. Ech

   Tak. To bylo ciekawe

 3. Švejk

  Beria otruł Stalina, Chruszczow rozstrzelał Berię, Breżniew zesłał Chruszczowa na emeryturę, kto pozbędzie się Putina ?

  1. Karakan

   Ponoć szojgu się z putputem za bardzo nie lubi. Ewentualnie prawdziwa władza w rosji (oligarchia) będzie miała dość strat finansowych i brak perspektyw na ich odzyskanie i pociągnie za cyngiel.

 4. RifRaf

  Najskuteczniejsze rozwiazanie by to bylo.

 5. JAGODA

  Kacapy zawsze ”dbali” o swoich. Pałowanie, wywozy, strzelanie w plecy. Im dalej od Paryża tym gorsze jedzenie, brudniejsze toalety i głębsze kieliszki. Z powodu swej mocarstwowości „gospodarczej” Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

Reklama