Reklama

Geopolityka

Budżet USA bez środków na pomoc dla Ukrainy i Izraela

Autor. Twitter/WhiteHouse

Prezydent Joe Biden podpisał tymczasową ustawę finansową, zapobiegając tym samym zamknięciu rządu USA, jednakże dokument nie zawiera wsparcia dla Ukrainy ani Izraela.

Reklama

Pomimo tego, że Biden wielokrotnie deklarował kontynuację pomocy dla Ukrainy, jest on nadal w trakcie przekonywania Kongresu o zatwierdzenie pakietu pomocowego wartego 106 miliardów dolarów, z czego 61 miliardów miałoby trafić do Kijowa.

Reklama

Na początku listopada, po ogłoszeniu nowego pakietu pomocowego, Rzeczniczka Białego Domu wyjaśniła, że reszta funduszy USAI (Ukraine Security Assistance Initiative) przeznaczonych na wsparcie Ukrainy została wyczerpana. Program finansowy USAI jest kierowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, jego dotychczasowym celem było wspieranie Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją, m. in. poprzez dostarczanie jej sprzętu i szkolenie wojska ukraińskiego.

Czytaj też

Tymczasowa ustawa finansowa przedłuża finansowanie kluczowych sektorów do stycznia i innych do lutego. Biden przesuwa batalię z Republikanami o nowy budżet na kolejny rok.

Reklama

To nie pierwszy raz, gdy Biden podpisał tymczasową ustawę, przesuwając zagrożenie zamknięcia urzędów federalnych. Planowany pakiet pomocy dla Izraela, Ukrainy i Tajwanu trafi do Senatu po Święcie Dziękczynienia, a Republikanie mają określone plany dotyczące tego projektu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Ślązak mały

  Tak jak pisałem kilka dni wcześniej, amerykańscy i niemieccy przyjaciele ukrainy zasugerowali dzisiaj tj. 24.11 2023 prezydentowi zielonemu by rozpoczął rozmowy z Putinem o zakończeniu wojny. A putin, jak azjatycki chan, pozwoli się całować po nogach.

 2. Ślązak mały

  Mądrzy pisali, że ukraina przegrała wojnę w dniu jej rozpoczęcia, teraz na g20 wielcy świata przeproszą władymira, dadzą mu co chce i ogłoszą zwycięstwo ukrainy. I taka informacja medialna pójdzie w lud, źe głuipi cap dostał zniszczone ziemię i zaniedbany Krym a ukraina zwyciężyła i w ramach bratniej pomocy wspomaga capa finansowo.

  1. Wolf48

   i kto tu jest głupi?

 3. rwd

  Chciałbym aby Ukraina wojnę wygrała ale po prawie dwóch latach walk widać, że nie jest w stanie ani odbić Krymu ani zająć Donbasu. Dlatego, sądzę, że Amerykanie będą stopniowo zmuszać Kijów do negocjacji. Coś tam Ukraińcom obiecają, dadzą pieniądze, może UE trochę dołoży, w wersji optymistycznej podpiszą jakieś mało znaczące gwarancje bezpieczeństwa, obiecają w przyszłości wejście do NATO i to wszystko. Ukraina mimo, że dzielnie walczyła i obroniła swą niepodległość, to straciła 20 % swego terytorium ale mogło być gorzej. USA tracą swoją siłę i muszą skupić się na własnej obronie. Ucieczka z Afganistanu nie była przypadkowa, była sygnałem, że Ameryka, choć nadal silna w jednym czy drugim segmencie zbrojeń, generalnie słabnie i jest to proces trwający od lat i zdaje się być nie do powstrzymania.

 4. Ma_XX

  przecież było wiadomo, że do wyborów w USA finansowanie bierze Unia

  1. bezreklam

   Wspaniala widomosc dla Polakow. Tak naprawde inflacja to nie wina pandemi a wlasnie braku ropy z Rosju nawozow itp.. Teoertcznei chlep powinen spac w cenie skro tanie zborze z ukrainy

  2. Rusmongol

   @bezrejlam. Kolejny raz brednie dla małych dzieci które 8bale w jednym zdaniu. Jeśli inflacja u nas jest spowodowana brakiem taniej rosyjskiej ropy to dlaczego jest tak duża na Węgrzech i Turcji? Znowu dziecinne kłamstwa propagandy kacapo mongolskiej.

  3. Pegaz

   CHLEBA naszego powszedniego, a CHLEB jest ze ZBOŻA... zapamiętaj.

 5. gnagon

  To Ameryka w pełnej krasie podjudzić wymusić i opuścić. A pomyśleć że Zełeński wybrany na prezydenta na podstawie obietnicy zawarcia pokoju na Ukrainie z rep. separatystycznymi już 25/6 lutego za pośrednictwem Chin chciał spełnić postulaty rosyjskie debanderyzacji Ukrainy.Ale następcy Nulan zabronili. TO NAUCZKA DLA NAS

 6. Markus

  Super sprawa :)

Reklama