Reklama

Geopolityka

Brytyjski desant na Ukrainie

Desant żołnierzy 16 Air Assault Brigade / Fot. Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej (OGL v1.0)
Desant żołnierzy 16 Air Assault Brigade / Fot. Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej (OGL v1.0)

Wielka Brytania poinformowała, że po raz pierwszy w historii ponad 200 brytyjskich spadochroniarzy przećwiczyło desant na poligonie zlokalizowanym we wschodniej części Ukrainy. Żołnierze należeli do brytyjskiej 16 Air Assault Brigade, stanowiącej element sił szybkiego reagowania, jakimi dysponuje Londyn.

W ramach ćwiczeń Joint Endeavour, brytyjscy spadochroniarze zostali desantowani na poligonie Terniwsky. 250 Brytyjczyków przyleciało bezpośrednio z Wielkiej Brytanii i w ten sposób dołączyło do żołnierzy z Ukrainy. Jak podkreślają władze w Londynie, tego rodzaju szybka dyslokacja spadochroniarzy pozwala na uzyskanie niezbędnego doświadczenia i zdolności do współpracy pomiędzy państwami w przypadku działań lądowo-powietrznych. Co więcej, uzyskiwane jest niezbędne know-how w przypadku wspólnego działania w sytuacji kryzysowej, szczególnie na kierunku Morza Czarnego, gdzie znajdują się ważni partnerzy dla Wielkiej Brytanii.

Trzeba podkreślić, że Londyn, od czasu bezprawnego zajęcia przez Rosję Krymu znacząco włączył się w proces budowania efektywności sił zbrojnych Ukrainy. Instruktorzy brytyjscy, począwszy od 2015 r. działają w tym państwie w ramach Operation Orbital. Jak podkreślają sami Brytyjczycy, dotychczas udało im się przeszkolić przeszło 18 tys. ukraińskich wojskowych. Oprócz samych działań lądowych, Londyn w zeszłym miesiącu miał wskazać na możliwość bycia państwem wiodącym w międzynarodowej Inicjatywie Szkoleniowej dla Marynarki Wojennej Ukrainy. Royal Navy miałaby tam być wspierana w działaniach treningowych dla ukraińskich sił morskich, przez personel z Szwecji, Kanady oraz Danii.

Brytyjscy spadochroniarze wystartowali z bazy RAF Brize Norton w Oxfordshire. Ich transport zapewniła maszyna C-130 Hercules. Zrzut, jak wskazano w oficjalnym komunikacie, nastąpił z wysokości około 200 metrów. W sumie, na ćwiczenia Joint Endeavour, startujące 22 września, Wielka Brytania desygnowała grupę 250 żołnierzy. Podkreślono, że należą oni do Royal Engineers, Royal Horse Artillery, Royal Signals, The Parachute Regiment, Royal Logistic Corps, a także The Royal Electrical and Mechanical Engineers. Brytyjczycy mają nie być jedynymi zagranicznymi wojskowymi, partycypującymi w ćwiczeniach. Na Ukrainę pojechały również mniejsze grupy żołnierzy amerykańskich i kanadyjskich. Tego rodzaju ćwiczenia mają dać możliwość stronie ukraińskiej pozyskania niezbędnego doświadczenia od partnerów natowskich i wymiany poglądów oraz wiedzy w zakresie prowadzenia wspólnych działań.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama