Reklama

Geopolityka

Biden czeka na „długą dyskusję” z Putinem. Tematem kryzys na Ukrainie

Fot. Maj. Neil Penttila/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Maj. Neil Penttila/Flickr/CC BY 2.0

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że odbędzie „długą dyskusję” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat kryzysu rosyjsko-ukraińskiego i że nie zaakceptuje „czerwonych linii” Rosji. Dodał też, że przygotowuje pakiet „inicjatyw”, który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie „bardzo, bardzo trudna”. Z kolei Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w piątek podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem użycie przez armię ukraińską tureckich wojskowych dronów Bayraktar - poinformował Kreml.

Prezydent USA w piątek powiedział, że „Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami i partnerami. To co robię obecnie, to przygotowuję coś, co będzie najbardziej kompletnym i znaczącym zestawem inicjatyw, by uczynić bardzo, bardzo trudnym to, czego ludzie obawiają się, że zrobi pan Putin” - powiedział Biden w Białym Domu w odpowiedzi na pytanie dziennikarki o to, co zrobi w sprawie Ukrainy. Odniósł się do obaw związanych z koncentracją wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą. „Nie akceptuję niczyich czerwonych linii”, powiedział o żądaniach Rosji, dodając, że spodziewa się „długiej dyskusji z Putinem”.

Jak poinformowały władze ukraińskie, powołując się na raporty swojego wywiadu, Moskwa może planować ofensywę wojskową na dużą skalę do końca stycznia, zgromadziła w tym celu ponad 94 000 rosyjskich żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy.

Wywiad USA ustalił, jak poinformował The Washington Post korzystając z anonimowych źródeł, że rosyjskie plany dotyczące możliwej ofensywy wojskowej na Ukrainę, zakładają, iż może się ona rozpocząć już na początku 2022 r., z udziałem około 175 000 żołnierzy. Dane amerykańskiego wywiadu szacują, że połowa rosyjskich oddziałów jest już rozmieszczona w różnych punktach w pobliżu granicy z Ukrainą. Plany przewidują m.in. udział w ofensywie 100 batalionowych grup taktycznych wraz z bronią, artylerią i wyposażeniem.

Wywiad odnotował również wzrost wykorzystania przez rosyjskie ośrodki informacyjne pośredników i mediów do oczerniania Ukrainy i NATO przed potencjalną inwazją.

W ostatnich dniach przedstawiciele Białego Domu sygnalizowali nieoficjalnie, że popierają pakiet sankcji, zaproponowany w Senacie przez przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Boba Menendeza - nazwany przez niego „matką wszystkich sankcji” - zawierający restrykcje przeciwko całemu szeregowi rosyjskich oligarchów, banków, przedsiębiorstw państwowych, a także projektowi Nord Stream 2.

Restrykcje, które prawdopodobnie zostaną poddane pod głosowanie w Senacie w przyszłym tygodniu jako poprawka do budżetu obronnego, miałyby zostać uruchomione przez prezydenta w razie nowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Podczas spotkania ministerialnego OBWE w Sztokholmie szef dyplomacji USA Antony Blinken zagroził z kolei, że Waszyngton jest skłonny sięgnąć po restrykcje, od których do tej pory się wzbraniał i sugerował, że ewentualna ofensywa Rosji będzie dla niej kosztowna.

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Sztokholmie, i zażądał od Rosji wycofania wojsk z granicy z Ukrainą. Ławrow odparł, że Zachód „igrał z ogniem”, odmawiając Rosji głosu w sprawie dalszej ekspansji NATO na kraje byłego Związku Radzieckiego. Kreml powiedział w piątek, że prezydent Władimir Putin będzie zabiegał w rozmowie z prezydentem Joe Bidenem o wiążące gwarancje wykluczające ekspansję NATO na Ukrainę.

Reklama
Reklama

Z kolei Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu odnosząc się do słów kreowanych przez władze na Kremlu powiedziała, że „To do państw NATO należy decyzja, kto jest w NATO, a nie do Rosji. Rzeczniczka odmówiła rozwinięcia wcześniejszej wypowiedzi prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział, że przygotowuje „najbardziej kompletny i znaczący zestaw inicjatyw” w odpowiedzi na ewentualną rosyjską inwazję.

„Chcemy zapewnić, że będziemy przygotowani, bo wiemy, co prezydent Putin robił w przeszłości i widzimy, że przygotowuje zdolności do podjęcia działań. Jeśli zdecyduje się na inwazję, chcemy być gotowi” - powiedziała Psaki. Dodała, że wśród inicjatyw znajdują się sankcje gospodarcze, ale zasugerowała również, że chodzi też o dostawy broni dla Ukrainy. Zaznaczyła, że zestaw sankcji jest przygotowywany w koordynacji z sojusznikami Ameryki i Kongresem.

Psaki potwierdziła, że Biały Dom jest zaangażowany w konsultacje z Rosją na temat organizacji rozmowy prezydentów Bidena i Putina, jednak nie przesądziła, czy i kiedy do niej dojdzie.

Przedstawicielka Białego Domu stwierdziła również, że Waszyngton nie zamierza wywierać jakiejkolwiek presji na Ukrainę, by zaoferowała żądane przez Rosję ustępstwa w celu zażegnania kryzysu.

„Nie zapominajmy, kto sprowokował te obecne napięcia - to była Rosja. I to na Rosji ciąży obowiązek, by doprowadzić do deeskalacji” - powiedziała Psaki.

W ostatnich dniach została również poruszona kwestia użycia w Donbasie przez stronę ukraińską bezzałogowców. Putin skrytykował użycie przez siły Ukrainy uzbrojonych dronów tureckiej produkcji, które zostały wykorzystane w październiku na obszarze działania Połączonych Sił (JF) w Donbasie przeciwko prorosyjskim separatystom, jest „prowokacją.

Prezydent Rosji stwierdził także, iż Kijów prowadzi „niszczącą politykę”, której celem jest „podważenie porozumień mińskich” podpisanych w 2015 roku i mających za cel zakończenie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Podczas rozmowy z Erdoganem, jak napisano w oświadczeniu Kremla, Putin zwrócił uwagę również na „konieczność zaniechania przez Kijów podejmowania wszelkich prób działań wojennych” na wschodzie Ukrainy.

W zeszłym miesiącu Ukraina poinformowała, że w przyszłym roku kupi od Turcji nową partię dronów Bayraktar, których obecnie ma 26 na wyposażeniu. Kijów informował także wcześniej, iż planuje u siebie rozpocząć produkcję na pełną skalę dronów Bayraktar, która mogłaby rozpocząć się w „najbliższej przyszłości.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny mówił, że „ukraińskie wojsko jest w ciągłej gotowości do użycia Bayraktarów w przypadku prowokacyjnych działań zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (19)

 1. stalowy

  Ten Pan Biden jest niebezpieczny

 2. grzesiek

  Biden w rozmowie jak Merkel wyrazi zaniepokojenie. Tyle w temacie. Teraz juz wiem czemu Biden wygrał wybory prezydenckie i komu na tym zależało. Facet nie pamięta co było wczoraj a jest głową państwa ktore jest jeszcze hegemonem i żandarmem świata.

 3. Alexy

  Na międzynarodowego bandytę jakim jest Rosja trzeba uważać bo może narobić jeszcze większego bajzlu. Bawi mnie krytykowanie przez Putina użycia przez Ukrainę Bayraktarów. Wg tego szefa mafii powinni pozwolić strzelać do siebie terrorystom z Donbasu. Logika komiczna w poważnych rozmowach międzynarodowych!!!

 4. CCCP

  Putin skrytykował ... użycie przez armię ukraińską tureckich wojskowych dronów Bayraktar - poinformował Kreml. znaczy że są problemem - czyli robią dobrą robotę, tak trzymać!

  1. ....

   raczej to znaczy że mogą być pretekstem do ataku na ...

  2. bc

   A nasi geniusze zamiast brać 48 biorą 24.

  3. Erdohan

   Kup 24

 5. Piotr ze Szwecji

  Putina interesuje tylko jedno pytanie. "Biden, kiedy zaatakujemy Ukrainę, zrobisz nam 3:cią Wojnę Światową?" Tak/Nie? Nic więcej. Biden może sobie tylko pogadać, jeśli sobie chce. Nic więcej to nie zmieni.

  1. ciekawy

   A po co od razu wojnę? Wystarczy zrobić Rosji totalną izolację gospodarczą by ta stoczyła się do poziomu KRLD. Korei Północnej jakoś nikt nie najechał. Jedyne co im zostało to sekciarstwo i wiara w wodza.

 6. Duchess of Cornwall

  Władimirowi Władimiriczowi radziłabym zabrać zatyczki do nosa lub spotkać się na świeżym powietrzu i stanąć po nawietrznej.

  1. sniiif

   Lepiej niech wącha i zapamięta powiew wielkiego świata. Sam przecież chciał.

  2. a

   Jaki wielki świat? ten bajzer pokazany w telewizji prze naszego kierowcę.

  3. jechał przez Rosję?

 7. bc

  Dobrze nie ma co ustępować bezczelnym moskalom tylko słać na Ukrainę świąteczne prezenty Komary, M72, AT4, SPG9, CG, Javeliny, Milany, TOWy, Stingery, Mistrale, Gromy, Crotale, Hawki, SWD, Browningi, MG3, MK19, drony, moździerze, Claymory, miny, granaty, optykę, lornetki, termowizję, hełmy, maski, kamizelki, śpiwory, MRE, HMMWV i wagony amunicji.

  1. Autor Widmo

   ... amunicji kasetowej.

  2. albo słoneczniki

   Atomową amunicję kasetową.Po tym kukurydza na Dzikich Polach bedzie jak Puszcza Bialowieska.

 8. Autor Widmo

  Z terrorystami nie rozmawia się w ogóle. Dać jednoznacznie im do zrozumienia, że jeżeli dotkną Ukrainy, to w wojennym g....e utopia się po uszy. I tak skończy się panowanie jaśnie oświeconych na Kremlu. W bazach Stanów Zjednoczonych powinny być już przygotowane Globmastery z dostawami broni na Ukrainę, sankcje na dobicie wyłożone na stół a Polska powinna oficjalnie przedstawić plan przygotowanych korytarzy humanitarnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy i Białorusi w kierunku na Berlin. Krótko i na temat.

  1. :)

   Wyslij majla.Albo może gołębiem pocztowym. Ekologicznie,bez śladu węglowego.

 9. Hanys

  No a Rosja nie będzie akceptowała natowskiej obecności na Ukrainie i użyje kija militarnego, jeżeli będzie trzeba. USA będzie srać bezsilnymi sankcjami, a każdy jankeski szmelc który zostanie wysłany na Ukrainę - zostanie po prostu zbombardowany, tak samo jak zbombardowane były magazyny amerykańskiego szmelcu ISIS-owców w Syrii.

  1. a potem się obudziłeś

  2. xxx

   Ze wzwodem

  3. dlaczego jesteś taki wkurzony???

   Spokojnie Aljosza , jak zaczniecie z Nato to na pewno Chiny przyjdą Was wyzwolić z drugiej strony,przecież scenariusz znacie....

 10. Rober

  Czyżby Monachium 2021? z wiarą USA w dobroć Putina

 11. wert

  leonid biden chce dyskusji. To można dyskutować śpiąc?

  1. Wyższe stany świadomości

   Można! Da się nadawać z podświadomości alfabetem Morse'a za pomocą pierdnięć.

 12. Don śmiechu

  Żeby tylko chłop nie zasnął albo co b. możliwe wiedział na końcu długiej rozmowy z Putinem po co przyjechał i o czym rozmawiają ;)

  1. CCCP

   jaka dziś pogoda w Ołgino?

  2. rada dla nowego trolla

   Poczytaj, pomyśl (oczywiście pod warunkiem, że głowa od tego nie rozboli) i wtedy pisz.

  3. wyjrzyj za okno ....

   wyjrzyj za okno to się przekonasz

 13. Fanklub Daviena i GB

  Co za pierdy... Na taką bzdurę jak Ukraina Putin i Biden nie znaleźliby czasu w kalendarzu! Rosja już pokazała USA gdzie ma "amerykańskie sankcje" i jak USA chce krachu na dolarze i SWIFT, to niech wprowadza kolejne... Bardziej od upadku Tajwanu czy odzyskania Ukrainy przez Rosję USA boi się cryptojuana, bo to będzie znaczyło, że każdy Kowalski w dowolnym kraju, będzie mógł kupować co chce w Chinach i nie tylko, całkowicie z pominięciem systemu bankowego, z pominięciem szpiegowania przez Wielkiego Wuja i żaden Biden ani PiS nie będą w stanie, mimo zakazów, to mu uniemożliwić... Cały system finansowy USA zwali się wtedy jak domek z kart i o tym Biden może z Putinem rozmawiać a nie o jakiejś UPAdlinie... :D

  1. Extern

   No co ty pleciesz, właśnie tym bardziej będą gadali o Ukrainie. W kontekście tego oczywiście ile ona jest dla Rosjan warta za co najmniej Rosyjską neutralność gdy USA będzie blokadą morską zaduszało gospodarczo Chiny. Bo jak Rosjanie nie będą zainteresowani rozmowami na ten temat, to USA wtedy prawdziwymi dostawami broni na Ukrainę może co najmniej bardzo skutecznie podnieść Rosjanom koszty przejęcia Ukrainy, a w skrajnym wariancie nawet w ogóle to uniemożliwić.

  2. XYZ1

   To w takim wypadku, panie fanklub daviena, zamkniete zostana granice ze wschodem - ani jedna barylka ropy, ani jeden metr gazu nie poplyna na zachod.... Chinczycy moze i kupia, ale za bezcen - padnie gospodarka Rosji, a wtedy to panstwo sie rozpadnie... Np nastapi secesja Syberii i Wladywostoku - Sacha juz czeka...

  3. XYZ1

   Wtedy zamknieta zostanie granica ze wschodem... Nie zostanie sprzedana na zachod z Rosji ani jedna barylka ropy i nie poplynie tam gaz... Owszem Chiny kupia ale po niewielkiej cenie. Skutek - ekonomiczny upadek Rosji, kryzys na rynku paliw, przejscie z ropy na ciekly wodor i naped oparty na ogniwa paliwowe... W dluzszej perspektywie podzial na dwa swiaty - zachodu - wielkiego oceanu i azji kontynentalnej z Chinami na czele. Rosja zostanie wasalem Chin...

 14. Keras

  Ruscy dostali już kiedyś łomot w Finlandii, potem w Afganistanie. To 2 różne historie, tym nie mniej, dają do myślenia. Na pewno nie będzie to przejażdżka jak na Węgrzech czy w Czechach.

  1. Kot nr 398

   Finlandia wojnę przegrała, też warto o tym pamiętać.

  2. Keras

   Tak, to był oszałamiający sukces ZSRR. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę potencjał Finlandii i straty po obu stronach. Afganistan jeszcze większy sukces. Wielka Wojna Ojczyźniana podobny sukces. Jeszcze jeden taki sukces i rozpadną się jak gnijący trup.

  3. andrzejto

   Wtedy były inne czasy i Stalin mógł robić swoje nie licząc się ze stratami. Teraz to wygląda nieco innaczej. Jak zaczną jeździć pociągi ze zwłokami bojców, w samej Rosji sporo się zadzieje.

 15. Tworki

  Biden będzie wysłuchiwał Włodzimierza że Ruryk, że Konstantynopol 1453, że III Rzym i chyba zaśnie.

 16. CCCP

  Putin skrytykował ... użycie przez armię ukraińską tureckich wojskowych dronów Bayraktar - poinformował Kreml. znaczy że są problemem - czyli robią dobrą robotę, tak trzymać!

 17. yaro

  Dziś USA ujawniło dowody i scenariusz „inwazji” Ukrainy. Nic śmieszniejszego dziś nie zobaczycie. Jako dowody znane zdjęcia kilku bgb. Zaś scenariusz bardzo na bogato, sami poczytajcie. To jest poziom laboratoriów Saddama w ciężarówkach, kabaret.

  1. Tyle w temacie

   Amerykanie co miesiąc informują że Rosja napadnie Ukrainę i co miesiąc się przekonujemy że tej inwazji nie ma oni dezinformację oponowali do perfekcji

  2. złośliwy

   Wszystko ,moim zdaniem ma służyć uwaleniu NS2.Coś o tym niedoszłym przewrocie w Kijowie cicho.Zamachowców wyłapano ?Mobilizacja pięciuset tysięcy ostrzelanych, ukraińskich poborowych trwa?Nie?Dziwne :).

 18. CCCP

  Putin skrytykował ... użycie przez armię ukraińską tureckich wojskowych dronów Bayraktar - poinformował Kreml. znaczy że są problemem - czyli robią dobrą robotę, tak trzymać!

 19. BUBA

  Jezeli Biden czeka ... to Putin juz wygral ... i tyle w temacie ... w USA powinny byc rozpisane przedterminowe wybory ... jezeli oczywiscie USA chce miec prawo bytu ...

Reklama