Reklama

Geopolityka

Biały Dom do Turcji: Zakup S-400 oznacza sankcje

Fot. msb.gov.tr
Fot. msb.gov.tr

Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują sprawę zakupu przez Turcję systemu S-400. Sprawa ta będzie jednym z tematów rozmów pomiędzy prezydentami USA i Turcji w trakcie wizyty przywódcy tureckiego w Białym Domu, do jakiej ma dojść w tym tygodniu.

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni" - takiego określenia użył prezydencki doradca do spraw bezpieczeństwa Robert O'Brien, zapytany o reakcję administracji prezydenta Trumpa na kupno przez Turcję systemu S-400. Było to bezpośrednią przyczyną usunięcia Ankary z programu F-35 w lipcu bieżącego roku. Amerykanie niezmiennie uważają, że wprowadzenie tego systemu na uzbrojenie Turcji może pozwolić Rosji na uzyskanie wrażliwych informacji na temat F-35, system ten nie jest także kompatybilny z uzbrojeniem państw NATO.

O'Brian w wywiadzie dla programu "Face the Nation" amerykańskiej telewizji CBS stwierdził wprost, że jeśli Turcja nie pozbędzie się rosyjskiego uzbrojenia, najprawdopodobniej stanie się celem sankcji popartych przez Kongres. Chodzi o sankcje przewidziane w amerykańskich przepisach, znanych jako Countering America's Adversaries Through Sanctions Act.

W NATO nie ma miejsca dla S-400 - mówił O'Brian. W Sojuszu nie ma miejsca dla znaczących zakupów uzbrojenia w Rosji. To przesłanie, jakie prezydent Trump zamierza przedstawić prezydentowi Erdoganowi. Doradca dodał jednak, że Stany Zjednoczone "uczynią wszystko", by Turcja pozostała członkiem Sojuszu.

Prezydenci USA i Turcji spotkają się w Waszyngtonie 13 listopada 2019 r. Ankara otrzymała pierwszy z dwóch zakupionych systemów S-400 w lipcu tego roku, obecnie jest on "wdrażany" i nie osiągnął jeszcze statusu gotowości operacyjnej. 

Kilka dni temu szef tureckiego Dyrektoriatu Obrony stwierdził, że dostawa drugiego systemu tego typu może "przeciągnąć się poza 2020 r." ze względu na trwające rozmowy w sprawie "transferu technologii i wspólnej produkcji elementów tego systemu".

Reklama

Komentarze (21)

 1. Analityk

  Gdzie zawiodły i w jakiej wersji? Ah, w Sputniku już tego nie wspomnieli.....?

 2. nikt ważny

  Ja nie wiem czy US mają w tej chwili jakiekolwiek dobre karty w rękach. Mogą co najwyżej spróbować kolejnego runu na walutę Turcji ale efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Turcja zaś zapewne kalkuluje jak długo się da grać na dwóch fortepianach ale to że bez US by sobie poradzili to jest jasne. Ciekawe dlaczego Grekom US tak nie grozi. Przecież mają dużo więcej rosyjskiego/radzieckiego sprzętu i jakoś tak sankcjami nikt się nie odgraża a z Rosją również są w całkiem poprawnych politycznie stosunkach. Prędzej się spodziewam że w razie jakiś ruchów ze strony US, Turcy dadzą im 24 godziny na opuszczenie kraju choć wszystko zależy od powiązań biznesowych i rynków. Reszta to jakieś ideologiczne dyrdymałki. I te sankcje. Jakie to niby może sankcje wprowadzić państwo które wszystko prawie "outsourceowało" poza własny teren a własną walutę utrzymuje wyłącznie ramieniem zbrojnym.

  1. Davien

   Panei nikt wazny, akurat USA może bez problemu nałozyc bardzo bolesne sankcje na Turcję. Wystarczy ze Trump przestanie blokować CAATSA a Turcy maja powazny problem. Juz zadarli z UE, a co do sankcji to jakos jak je wprowadzili dla Iranu to nagle sie okazało że nikt nie chce zadrzec ze Stanami pod tym wzgledem, nawet Chiny. Jedynie UE cos próbowała zrobic ale Iran nawet to im uniemozliwia swoimi działaniami. Jedyne czym Turcy moga odpowiedzieć Stanom to nakaz opuszczenia baz ale to oznacza praktyczny koniec Turcji w NATO, upadek ich programów zbrojeniowych i koniec marzeń:)

  2. GB

   Grecja kupowała rosyjski złom w innych realiach politycznych (gdy Rosja nikomu nie zagrażała) lub przejmowała rosyjską broń od Cypr - patrz przykładowo S-300. Taka Słowacja też ma rosyjską broń - S-300 bodajże za rosyjskie długi (podobnie Korea Południowa, czołg T-80).

  3. nikt ważny

   Propaganda jest ostatnią fazą przed upadkiem. US upadnie i żeby było jasne wcale mnie to nie cieszy. Tak że proszę bez propagandy.

 3. BUBA

  Turcy chcą mieć system uzbrojenia gwarantujący im przewagę nad USA na swoim terenie. S-400 rozmieszczony w pobliżu Incirlik gwarantuje kontrolę nad lotniczym garnizonem USA w Turcji...ilość celów na które jednocześnie może naprowadzać S-400 pociski gwarantuje że z bazy Incirlik niewiele samolotów wystartuje, a w niej są składowane taktyczne bomby jądrowe, więc pozostanie Amerykanom ewakuacja bazy...bo Turcja jako wróg mogła by pokusić się o przejęcie Incirlik.

  1. GB

   A tak nie mieli kontroli nad ruchem lotniczym nad Turcją? Nie wiesz o czym piszesz... Poza tym lotnictwo USA ma wiele innych baz w regionie. A już pisanie ze Turcja miałaby zestrzeliwac natowskie samoloty to zupełna fantastyka. Ty się lepiej zastanów co będzie gdy USA wstrzyma dostawy cześci zamiennych do tureckich F-16, który jest podstawowym i najlepszym samolotem tureckich sił powietrznych.

  2. BG

   Ty się lepiej zastanów, że centrum serwisowe F16 jest w Turcji i część części jest tam produkowana a dodatkowo magazyny części też się tam znajdują. Także zanim komuś wytkniesz fantastykę to lepiej sam się zastanów nad własna fantastyką.

  3. vvv

   albo silnikow do s-70 i t-129 :) nie wspominajac o embargo na czesci zamienne do m60

 4. endras1

  Nie ważne co jest trochę gorsze lub lepsze. Nie wzmacnia się ewentualnego przeciwnika zakupami co chyba dla większości jest jasne,czyż nie panie fanklub daviena.

  1. BUBA

   Czemu Amerykanie mogą wzmacniać Rosję zakupami RD-180? Mogli by przecież wycofać Atlasy, ująć się honorem i nie wzmacniać Rosji...

  2. GB

   I tak się stanie już niedługo.

  3. xawer

   Amerykanie swoimi zakupami utrzymali NPO Energomasz. Gdyby nie to technologie silników rakietowych(wraz ze specjalistami) dawno byłyby w rękach terrorystów i dyktatorów! Aktualnie zakupy silników są szczątkowe lub żadne.

 5. Honker Haker

  Turcja sobie s-400 obejrzy, czegoś się nauczy, wyczuje na ile sobie może pozwolić, a w ostateczności opyli go do jakiegoś III świata i zostanie przez to najlepszym sojusznikiem USA a jeszcze w zamian ugra coś w Syrii. Po czym zakupi (w promocji dla najlepszego sojusznika) jedynie słuszne Patrioty, obejrzy sobie dokładnie i za parę latek wypuści swój system będący syntezą obu powyższych. Niemożliwe???

 6. BUBA

  Co ten Trump tak wymachuje paluszkiem,S-400 albo sankcje. Przecierz juz dawno kupione i dostarczone. Co on sobie wyobrarza, ze turcja to wszystko odesle !!!!

 7. Marcin

  Patrioty całkowicie zawiodły w Arabii Saudyjskiej to co mają do wyboru? a skoro byłoby ultimatum to sprawa przesądzona bo Turcy mają honor i szantażom nie ulegają.

  1. GB

   Nie wiesz o czym piszesz. Obecnie nie ma bardziej sprawdzonego w boju systemu niż Patriot, także w AS. To rosyjskie S-300 i S-400 nic nie zestrzeliły mimo że w ich zasięgu atakowały śnp. Póki co rosyjskie systemy plot nie wykazały się jakąkolwiek skutecznością.

  2. xawer

   W polityce międzynarodowej ma się interesy! Honor się ma, jak jest zgodny z interesami państwa:-)

  3. Katon

   Panie GB, ilość zestrzelonych celów nie ma tutaj nic do rzeczy, liczą się rzeczywiste parametry. Nisko Pan ocenia rosyjski system bo nic nie zestrzelił. Do czego miał strzelać, do rakiet manewrujących których nigdy nie użyto przeciwko chronionym przez nie celom? Przecież (są to Pańskie słowa, gdy tłumaczył Pan bezradność patrio), ni

 8. rozczochrany

  Dzięki zakupowi przez Turcję systemów S-400 w razie konfliktu Turcji z Izraelem, USA nie będzie mogło zablokować tureckiego systemu obrony przeciwlotniczej tak jak gdyby był on oparty o systemy Patriot. Poza tym Turcja staje się niezależnym graczem na scenie międzynarodowej na co USA nie chcą pozwolić. I o to głównie chodzi.

  1. prawieanonim

   Niezależnym tzn zależnym od Rosji?

  2. dobrze robią

   Niekoniecznie. Kupią tanio licencję i wstawią swoje rozwiązania ulepszające. Mają już przecież własne, bardzo dobre systemy rakietowe.

  3. GB

   Jakie to systemy plot produkuje Turcja na podstawie których może ulepszyć S-400?

 9. Komentator

  Panowie Amerykanie, jeżeli obawiacie się, że dzięki temu systemowi Rosjanie nauczą się wykrywać wasze niewidzialne samoloty, to niepotrzebnie. Brylujący na tym forum ekspert zaraz wam wyjaśni, że ten system nie jest w stanie ich wykryć, nawet gdyby pilot waszego F-35 przeleciał metr od anteny. Zróbcie po prostu mały test, przelećcie się nad tą baterią, a Erdogana szlag trafi i na kolanach przyjdzie po patrioty.

 10. Milutki

  W NATO nie ma też miejsca na wspieranie przez jedno panstwo NATO (USA) separatystów (komuniści) niszczących inny kraj NATO (Turcja). USA jednak w ten sposób postępuje. Jeżeli Turcja teraz zmięknie to amerykańska buta i rządania będą szły dalej, na to Turcja nie może pozwolic

 11. Fanklub Daviena

  S-400 muszą być rewelacyjne skoro Turcja woli je, mimo sankcji, od Patriot!

  1. bender

   Myślę, że powoli już nie mają wyboru i po prostu będą musieli zostać z S-400.

  2. żarty się kolegi trzymają

   A najbardziej cenią sobie nowoczesne radary AESA, rozwijaną właśnie sieciocentryczność i skuteczność jaką wykazały się np. w Syrii - z pewnością kupili je bo są rewelacyjne, a nie dlatego, że nie stać ich na nic zachodniego...

 12. machnium?

  pewnie turcy dostaną patrioty od amerykanów w zamian za ruskie s 400.

 13. Michał

  Myślę, że stawiając na szali S-400 albo sankcje, Turcja wybierze jednak S-400, a nie sankcje (zdziwienie).

 14. mat

  Zmieńcie proszę tytuł tego artykułu: "Biały Dom do Turcji: S-400 albo sankcje". Sugeruje on, że jeśli Turcy nie wybiorą S-400 to muszą się liczyć z sankcjami... A chyba nie o to chodzi?

 15. Marek1

  Brednie i kolejny blef gościa w bejsbolówce. S-400 JEST już faktycznie w Turcji i trwa intensywnie przygotowywanie 1 dywizjonu do osiągnięcia gotowości operacyjnej. Erdogan jest absolutnie pewny, że Waszyngton NIE zaryzykuje definitywnego usunięcia Turcji z NATO w efekcie sporu o S-400. System ten w Turcji pozostanie, a Turcja NIE dostanie zamówionych F-35 - taki będzie finał tej awantury. No i jeszcze 1 - obecna wiarygodność Turcji jako członka NATO jest najniższa w historii, co MUSI wpływać na postrzeganie całości sytuacji geopolitycznej na południowej flance Paktu. Tak w USA jak i Moskwie oraz

 16. bender

  Grecy przejmując S-300 pomogli rozwiązać problem, a nie wygenerowali go jak Turcy z zakupem S-400.

 17. GB

  To tylko polityka Erdogana. Turcja na niej się przejedzie prędzej czy później.

 18. Hanys

  Przecież Turcy kupują rzekomo niegroźny "złom", zdolny do zestrzelenia co najwyżej pasażera lub bociana jak przekonuje forum D24, więc Amerykanie powinni siedzieć cicho i mieć to w zasadzie gdzieś, a nie podnosić larum za każdym razem gdzie sprzedawana jest rosyjska opl. Nawiasem mówiąc to widzimy jak wygląda amerykański "wolny rynek" - kupuj w tym sklepie co myśmy ci wyznaczyli (czyli naszym) albo będziesz bee - tyle że sankcjami USA, coraz mniej krajów sie przejmuje :)

 19. adams

  Tak byłoby i w Polsce,albo kupujecie dwie baterie Patriot albo sankcje bo jakoś Grecja posiada S-300 i nikt jej wyrzutów z tego powodu nie czyni

 20. analizator

  Ankara do Białego Domu, właśnie zamówiliśmy dodatkowe S400 i dogadaliśmy się z Rosjanami, że niektóre komponenty tego systemu będą produkowane u nas.

 21. antyDavien

  "Biały Dom do Turcji: S-400 albo sankcje" - "Ankara do Białego Domu: ogarnijcie się sankcjami nic z nami nie wygracie, sami wiecej stracicie"

Reklama